reklama

Höschl: Dříve děti umíraly běžně, dnes je z toho celonárodní tragédie

Pro moderní společnost už není příjemné mluvit o smrti tolik, jako tomu bylo v minulosti. Shodli se na tom v pořadu Silný hlas Markéty Fialové na CNN Prima NEWS farářka Markéta Viktorie Kopecká, ředitel Národního ústavu pro duševní zdraví Cyril Höschl a předseda Asociace soukromých pohřebních služeb Jaroslav Mangl.

reklama

„Než se z pohřbů stala patnáctiminutová mašinérie ve spalovně nebo krematoriu, bylo rozloučení s nebožtíkem provázeno tradičními rituály. Od ukládání do hrobů až po odchod do hospody,“ popisoval Höschl. Právě závěrečné posezení a vzpomínání na zesnulého je podle Cyrila Höschla velmi důležité, protože se při něm do života vrací radostné emoce.

S tím souhlasí i Mangl, který řekl, že po smrti blízkého se člověk musí nejdříve vyplakat. „Následná hostina je vlastně oslavou života pozůstalého. To už se můžeme zasmát,“ řekl Mangl.

Podle Kopecké dříve lidé umírali více v přirozeném prostředí a ne v anonymitě. To je podle ní hlavní příčinou toho, že se ve společnosti o smrti moc nemluví. Pozůstalí se s odchodem svého blízkého vypořádávají hůře, než když ho vidí umírat.

Co je tabu?

Höschl v diskuzi také například uvedl, že s vývojem společnosti se smrt dostala za naše rozlišovací schopnosti. „Ještě v 19. století byla smrt součástí každodenního života. Tehdy děti běžně umíraly ještě v předškolním věku, jenže když se něco takového stane dnes, je z toho celonárodní tragédie,“ řekl Höschl.

Co vlastně znamená slovo tabu, které bylo tématem pořadu Silný hlas Markéty Fialové? Podle  Kopecké něco nepředstavitelného. „Pro muže to může být například kojení na veřejnosti, proto se proti němu často ohrazují,“ uvedla a dodala, že podobné to je i se smrtí, menstruací nebo komunikací s pozůstalými. Zkrátka tabu je pro společnost mimo míru snesitelnosti, stejně jako pro chlapa kojení na veřejnosti.

Tagy:
smrt Silný hlas Cyril Höschl Jaroslav Mangl Markéta Fialová tabu

Hlavní zprávy

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost
Politika

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost

Počet křesťanů hlásících se ke katolické církvi se za posledních deset let snížil o 340 tisíc, vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. V pondělí v podvečer na to upozornil pražský pirátský radní pro bydlení Adam Zábranský s tím, že to není špatná zpráva. Katolická církev v Česku pod vedením kardinála Dominika Duky má podle něj na společnost negativní vliv.

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros
Tenis

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros

Loni Novak Djokovič vyhrál Australian Open a při další grandslamové zastávce v Paříži si přivlastnil Pohár mušketýrů. Jisté je, že letos v australském Melbourne trůn přenechá někomu jinému. A zdá se, že ani na Roland Garros nebude mít možnost obhajovat titul z roku 2021. Francie totiž zpřísnila protikoronavirová opatření, kvůli kterým neočkovaní nemohou prakticky nic.

Záhadná nemoc postihuje mladé lidi v Kanadě. Experti netuší, co vážné potíže způsobuje

Kanadu znepokojuje záhadná nemoc, která postihuje především mladé lidi. Jde o neurologickou chorobu, která se projevuje nespavostí, halucinacemi nebo problémy s myšlením. Oficiální počet nemocných je 48, podle zdrojů webu The Guardian jich ale může být až 150. Experti se přou, co nemoc způsobuje. Podle některých informací se však úřady chystají oznámit, že za vším stála špatná diagnostika.

Farský je vlastizrádce. Jeho stáž v USA je protistátní činnost, zdůrazňuje Okamura

Předseda SPD Tomio Okamura se znovu ostře pustil do poslance Jana Farského (STAN) za jeho osmiměsíční stáž na americké univerzitě v Oregonu. Podle něj politik svým odjezdem, o kterém věděl již před loňskými říjnovými volbami, podvedl voliče. Vzhledem k tomu, co bude Farský v USA studovat, Okamura neváhal v souvislosti s ním použít pojem „vlastizrádce“.

reklama

Domácí zpravodajství

Zemřela zpěvačka Horká, měla se úmyslně nakazit koronavirem. Jste odpad, vzkazuje syn

Ve věku 57 let zemřela zpěvačka folkové kapely Asonance Hana Horká. I když příčinu úmrtí kapela nezveřejnila, na sociálních sítích se množí spekulace, že s ním mohl souviset covid, který nedávno prodělala. Koronavirem se měla nakazit úmyslně, což nepřímo potvrdil i její syn. „Sebrali jste mi maminku, která si na vašem základě stavěla veškeré svoje argumenty,“ napsal v komentáři, kde označil některé odborníky, kteří se vyjadřovali k pandemii.

reklama