reklama

Höschl: Dříve děti umíraly běžně, dnes je z toho celonárodní tragédie

Pro moderní společnost už není příjemné mluvit o smrti tolik, jako tomu bylo v minulosti. Shodli se na tom v pořadu Silný hlas Markéty Fialové na CNN Prima NEWS farářka Markéta Viktorie Kopecká, ředitel Národního ústavu pro duševní zdraví Cyril Höschl a předseda Asociace soukromých pohřebních služeb Jaroslav Mangl.

reklama

„Než se z pohřbů stala patnáctiminutová mašinérie ve spalovně nebo krematoriu, bylo rozloučení s nebožtíkem provázeno tradičními rituály. Od ukládání do hrobů až po odchod do hospody,“ popisoval Höschl. Právě závěrečné posezení a vzpomínání na zesnulého je podle Cyrila Höschla velmi důležité, protože se při něm do života vrací radostné emoce.

K tématu

S tím souhlasí i Mangl, který řekl, že po smrti blízkého se člověk musí nejdříve vyplakat. „Následná hostina je vlastně oslavou života pozůstalého. To už se můžeme zasmát,“ řekl Mangl.

Podle Kopecké dříve lidé umírali více v přirozeném prostředí a ne v anonymitě. To je podle ní hlavní příčinou toho, že se ve společnosti o smrti moc nemluví. Pozůstalí se s odchodem svého blízkého vypořádávají hůře, než když ho vidí umírat.

Co je tabu?

Höschl v diskuzi také například uvedl, že s vývojem společnosti se smrt dostala za naše rozlišovací schopnosti. „Ještě v 19. století byla smrt součástí každodenního života. Tehdy děti běžně umíraly ještě v předškolním věku, jenže když se něco takového stane dnes, je z toho celonárodní tragédie,“ řekl Höschl.

Co vlastně znamená slovo tabu, které bylo tématem pořadu Silný hlas Markéty Fialové? Podle  Kopecké něco nepředstavitelného. „Pro muže to může být například kojení na veřejnosti, proto se proti němu často ohrazují,“ uvedla a dodala, že podobné to je i se smrtí, menstruací nebo komunikací s pozůstalými. Zkrátka tabu je pro společnost mimo míru snesitelnosti, stejně jako pro chlapa kojení na veřejnosti.

K tématu

Tagy: smrt Silný hlas Cyril Höschl Jaroslav Mangl Markéta Fialová tabu

Další hlavní zprávy

Zahraničí

Nejméně 20 mrtvých a stovky zraněných: V Rovníkové Guineji vybuchla vojenská základna

Nejméně 20 mrtvých a stovky zraněných: V Rovníkové Guineji vybuchla vojenská základna

Chaos, pláč, mrtví a podle agentury AFP až 500 raněných. Tak vypadá situace po sérii výbuchů na vojenské základně v přístavním městě Bata, které je ekonomickou metropolí Rovníkové Guineje. Záběry ve státní televizi ukázaly poničené domy a vládnoucí zoufalství, také mnoho zraněných, zejména dětí. Televize informuje nejméně o čtyřech explozích, jejichž původ zatím není jasný, uvedly zahraniční tiskové agentury.

Rozhovor

Vláda použila sílu, aby zabránila kritice. Najdeme jiné cesty, řekl moderátor protestu

Vláda použila sílu, aby zabránila kritice. Najdeme jiné cesty, řekl moderátor protestu

Nebyl důvod demonstraci ukončit, řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS moderátor nedělní demonstrace iniciativy Chcípl PES na Staroměstském náměstí a předseda Svobodných Libor Vondráček. Podle něj vláda použila sílu, aby zabránila kritice, a měla by podat demisi. Vondráček také uvedl, že shromažďovací právo nemůže být omezené krizovým zákonem a demonstrace nemají vliv na šíření koronaviru.

Hamáček chtěl v ulicích krev, snaží se před volbami ukázat svaly, tvrdí Volný
Filip Smoljak: Řeknu vám, co jsou Zdeněk Svěrák a jeho syn Jan zač
Obušky, dýmovnice, nadávky. V centru Prahy se demonstrovalo proti opatřením
reklama
reklama
Schillerová: Datum rozvolnění nevím. Ekonomika by měla jet od druhé poloviny roku

Partie

Domácí zpravodajství

Druhé léto s covidem? Lepší než minulé nebude, mutace řádí i v teple, varuje Prymula
Policisté po demonstraci zadrželi poslance Lubomíra Volného
Blatný: Kdyby vznikalo druhé ministerstvo zdravotnictví, rezignuji
Další články
reklama
reklama