Komunista Luzar: Podpora Babišovy vlády byla menší zlo. SPD lže a chlubí se cizím peřím

K věci 20.9.2021

V pořadu K věci poslanec Leo Luzar (KSČM) kritizoval stávající vládu, kterou v mnohém komunisté podporovali. „Nyní se to může zdát jako chyba, ale tehdy jsme stáli před tím, zda podpořit tuto vládu, nebo pravici. Proto jsme zvolili menší zlo,“ podotkl ve vysílání CNN Prima NEWS. Vzhledem k blížícím se volbám si neodpustil ani kritiku SPD a její předvolební kampaně.

Luzar mimo jiné uvedl, že je premiér Andrej Babiš (ANO) populista. „Umí pracovat s PR projekty a médii, to jsme podcenili. Je to poučení, že kterého jsme vyvodili důsledky,“ pokračoval s tím, že při rozhodování, s kým se domluví na spolupráci, bude jeho strana v příštím volebním období opatrnější.

Na dotaz, co přesně je poučením z podpory Babišovy vlády, vypíchl především situaci v armádě. „Konkrétně v jejím rozpočtu. Věřili jsme slovům, která však neměla dlouhou platnost. Věděli jsme, že armáda není schopna peníze utratit a chtěli jsme deset miliard vrátit českým občanům. To vláda nedodržela a ukazuje se, že jsme měli pravdu,“ podotkl Luzar.

Další spolupráci s ANO nevyloučil. „Dopředu se nemá nic vylučovat, ale upozorňuji, že jsme s vládou spolupracovali v rámci tolerance, nikoliv koalice. Podrželi jsme ji z jednoho důvodu – začala plnit náš volební program a Babiš alespoň zprvu sliby dodržel,“ pokračoval s tím, že díky tomu rostly důchody a minimální mzda.

Lhát o konkurencech se nemá

Podle Luzara není současný kabinet schopen plnit podmínky ohledně zahraniční politiky. „Je vazalem euroatlantických vazeb. My jsme konzistentní, Česko potřebuje stabilní, nikoliv populistickou vládu,“ podotkl s tím, že do takové vlády nemůže KSČM vstoupit.

Předvolební průzkumy nyní ukazují, že SPD v čele s Tomiem Okamurou bez problémů překoná potřebnou hranici pěti procent pro vstup do Poslanecké sněmovny. Okamura přitom podotkl, že by do vlády s ANO šel, pokud by v jejím vedení nebyl Babiš. Podle Luzara je předčasné spekulovat, zda by takovou spolupráci KSČM podpořila.

„Máme výhrady k programu jak ANO, tak SPD. Tyto věci se řeší až po volbách a je otázka, jak dopadnou. Jsme ale rozčarováni z kampaně SPD, které lže a přisuzuje si věci, které neprosadilo. A naopak haní ostatní, že je nepodpořili. S tím máme problém, lhát o politických konkurentech se nemá,“ rozčílil se poslanec.

Samotná KSČM se nyní pohybuje na hranici kýžených pěti procent. Je tak možné, že by se poprvé od revoluce nedostala do Poslanecké sněmovny. „Chyba celého levicového hnutí je, že žijeme v době populismu, kdy krátkodobě sliby převažují dlouhodobé projekty. Právě ty se snažíme realizovat,“ podotkl. Podle Luzara společnost trpí rozdělením. „Není pak snadné ji uklidňovat. Vláda nedělá kroky, jak občanům vysvětlovat, co se v Česku děje,“ zdůraznil.

Pro KSČM je nyní stěžejní dostat se do Sněmovny. Podle předsedy strany Vojtěcha Filipa je její ambicí získat minimálně osm procent. „To je jasná ambice, ale budeme se snažit dosáhnout lepších výsledků,“ řekl k tomu Luzar. Čtrnáct dní po volbách má pak KSČM naplánovaný sjezd, na kterém výsledek voleb bude řešit. „Základem je pak odkládaná personální výměna ve straně,“ dodal.

Tagy: