reklama

Komunista Luzar: Podpora Babišovy vlády byla menší zlo. SPD lže a chlubí se cizím peřím

V pořadu K věci poslanec Leo Luzar (KSČM) kritizoval stávající vládu, kterou v mnohém komunisté podporovali. „Nyní se to může zdát jako chyba, ale tehdy jsme stáli před tím, zda podpořit tuto vládu, nebo pravici. Proto jsme zvolili menší zlo,“ podotkl ve vysílání CNN Prima NEWS. Vzhledem k blížícím se volbám si neodpustil ani kritiku SPD a její předvolební kampaně.

reklama

Luzar mimo jiné uvedl, že je premiér Andrej Babiš (ANO) populista. „Umí pracovat s PR projekty a médii, to jsme podcenili. Je to poučení, že kterého jsme vyvodili důsledky,“ pokračoval s tím, že při rozhodování, s kým se domluví na spolupráci, bude jeho strana v příštím volebním období opatrnější.

Na dotaz, co přesně je poučením z podpory Babišovy vlády, vypíchl především situaci v armádě. „Konkrétně v jejím rozpočtu. Věřili jsme slovům, která však neměla dlouhou platnost. Věděli jsme, že armáda není schopna peníze utratit a chtěli jsme deset miliard vrátit českým občanům. To vláda nedodržela a ukazuje se, že jsme měli pravdu,“ podotkl Luzar.

Další spolupráci s ANO nevyloučil. „Dopředu se nemá nic vylučovat, ale upozorňuji, že jsme s vládou spolupracovali v rámci tolerance, nikoliv koalice. Podrželi jsme ji z jednoho důvodu – začala plnit náš volební program a Babiš alespoň zprvu sliby dodržel,“ pokračoval s tím, že díky tomu rostly důchody a minimální mzda.

Lhát o konkurencech se nemá

Podle Luzara není současný kabinet schopen plnit podmínky ohledně zahraniční politiky. „Je vazalem euroatlantických vazeb. My jsme konzistentní, Česko potřebuje stabilní, nikoliv populistickou vládu,“ podotkl s tím, že do takové vlády nemůže KSČM vstoupit.

Předvolební průzkumy nyní ukazují, že SPD v čele s Tomiem Okamurou bez problémů překoná potřebnou hranici pěti procent pro vstup do Poslanecké sněmovny. Okamura přitom podotkl, že by do vlády s ANO šel, pokud by v jejím vedení nebyl Babiš. Podle Luzara je předčasné spekulovat, zda by takovou spolupráci KSČM podpořila.

„Máme výhrady k programu jak ANO, tak SPD. Tyto věci se řeší až po volbách a je otázka, jak dopadnou. Jsme ale rozčarováni z kampaně SPD, které lže a přisuzuje si věci, které neprosadilo. A naopak haní ostatní, že je nepodpořili. S tím máme problém, lhát o politických konkurentech se nemá,“ rozčílil se poslanec.

Samotná KSČM se nyní pohybuje na hranici kýžených pěti procent. Je tak možné, že by se poprvé od revoluce nedostala do Poslanecké sněmovny. „Chyba celého levicového hnutí je, že žijeme v době populismu, kdy krátkodobě sliby převažují dlouhodobé projekty. Právě ty se snažíme realizovat,“ podotkl. Podle Luzara společnost trpí rozdělením. „Není pak snadné ji uklidňovat. Vláda nedělá kroky, jak občanům vysvětlovat, co se v Česku děje,“ zdůraznil.

Pro KSČM je nyní stěžejní dostat se do Sněmovny. Podle předsedy strany Vojtěcha Filipa je její ambicí získat minimálně osm procent. „To je jasná ambice, ale budeme se snažit dosáhnout lepších výsledků,“ řekl k tomu Luzar. Čtrnáct dní po volbách má pak KSČM naplánovaný sjezd, na kterém výsledek voleb bude řešit. „Základem je pak odkládaná personální výměna ve straně,“ dodal.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jak z volební prohry? Komunisté po debaklu volí nové vedení, Filip nepokračuje
Politika

Jak z volební prohry? Komunisté po debaklu volí nové vedení, Filip nepokračuje

Komunisté na mimořádném sjezdu v pražském Top Hotelu volí nového předsedu a hledají cestu, jak z volební prohry, která KSČM po třech desítkách let poslala z dolní parlamentní komory. Vybírat budou delegáti z osmi kandidátů, za favority jsou považovaní europoslankyně Kateřina Konečná a člen konzervativní části KSČM Josef Skála. Vedle lídra budou delegáti volit i další členy předsednictva.

Raketový nárůst počtu nakažených pokračuje. V pátek přibylo nejvíce případů za půl roku

V pátek přibylo v Česku 4 224 nakažených koronavirem, nejvíce od 13. dubna. Nárůst počtu případů byl opět více než dvakrát vyšší než před týdnem. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Skokově vzrostl i počet hospitalizovaných s covidem, od minulého pátku o skoro dvě třetiny na 834. Úmrtí lidí s covidem je jen za posledních sedm dní 62, což je o 18 zemřelých více než za celé září.

Vondráček nic špatného neudělal. Na vině je všeobecná nedůvěra, říká poslanec Babka

V novém složení Poslanecké sněmovny bude i několik nováčků, kteří se dostali do čela kandidátky díky preferenčním hlasům voličů. Nejmladší tváře Sněmovny se však rozcházejí v postoji ke zveřejněnému videozáznamu z nedávné schůzky v Ústřední vojenské nemocnici, kde Miloše Zemana navštívil předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Shodu trojice nenašla ani v názoru na aktivaci článku 66 Ústavy, která by dočasně zbavila prezidenta Miloše Zemana pravomocí kvůli špatnému zdravotnímu stavu.

Proplácení testů či kratší karanténa. Jak plánuje nastupující vláda řešit covid?

Další vlna epidemie se podle čísel z posledního týdne pořádně zvedla. Premiér Babiš a spol. proto představili sérii přísných opatření, které mají nárůst nových případů covidu zkrotit. Otázkou však zůstává, jak dlouho budou platit. Připravovaná vláda Petra Fialy, která by mohla ve Strakově akademii usednout během příštích měsíců, má totiž na pandemický postup jiný názor. Splní-li své sliby, například testy by mohly být znovu proplácené pojišťovnami.

Dřív by sundal Hamiltonovi helmu a dal mu pěstí. Verstappena vychválili za progres

Seriál formule 1 letos nabízí roky neviděnou bitvu o post mistra světa. Přetahovaná mezi mladým Nizozemcem Maxem Verstappenem a sedminásobným šampionem Lewisem Hamiltonem už přinesla řadu dramat. Emoce nabídla i zářijová Grand Prix v Monze, ve které do sebe dva hlavní favorité nabourali a závod pro ně skončil. Podle bývalého pilota Tima Glocka měl Hamilton štěstí, že se podobný incident nestal v předchozích letech. To by prý od Verstappena schytal ránu pěstí.

Jsme připraveni vyloučit Česko z mapy, Fiala i Kolář jsou rusofobové, tvrdí ruský expert

Rusko je připraveno na to, že vyloučí Česko z mapy světa, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ruský politolog a bohemista Vadim Truchačev. Reagoval tak na spekulace, že by novým českým premiérem byl šéf ODS Petr Fiala a ministrem zahraničí poslanec Ondřej Kolář (TOP 09). Truchačev Fialu označil za rusofoba, Kolář zase podle něj svým vedením Prahy 6 ruskému lidu plive do tváře.

reklama

Domácí zpravodajství

Vojtěch upravil pravidla pro nošení respirátorů. V práci je nemusíte mít pořád

„Respirátor máte vždy, pokud je některý z vašich kolegů k vám blíž než 1,5 metru,“ upřesnil své dřívější nařízení ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na Twitteru. Takový případ podle něj nastává například tehdy, když si kolegové šeptají drby na kávě. V původním středečním nařízení ale takové výjimky nebyly. Vojtěch oznámil, že od pondělí 25. října lidé nebudou muset mít zakrytá ústa a nos na pracovišti jen v případě, že sedí v kanceláři zcela sami.

reklama