Zářijový průzkum agentury STEM přisoudil hnutí ANO 32,4 procenta hlasů ve volbách. V tom případě by hnutí Andreje Babiše získalo ve Sněmovně 78 mandátů. Aby vláda získala důvěru, potřebuje mít v dolní parlamentní komoře většinu, tedy minimálně 101 hlasů. Které strany by ji mohly získat?
Hnutí ANO by mohlo podle agentury STEM ve Sněmovně získat 78 křesel. Koalice Spolu by měla podle přepočtu 46 mandátů, Piráti a STAN 42 poslanců, hnutí SPD 26 a komunisté osm. Většinovou vládu by tak v klidu sestavilo hnutí ANO s koalicí Spolu, dohromady by měly 124 mandátů. Ale také hnutí ANO s koalicí Pirátů a STAN – vládly by většinou 120 hlasů.
Exkluzivní průzkum: ANO kraluje s 32 procenty, druhá je Spolu. Šlachta i ČSSD mimo Sněmovnu
Měsíc před volbami má nejvyšší preference vládní hnutí ANO. Z exkluzivního průzkumu agentury STEM pro CNN Prima NEWS vyplývá, že by s 32,4 procenta volby vyhrálo. Druhá je koalice Spolu s 20 procenty, koalice Pirátů a STAN stagnuje na 18 procentech.
Jenže ani jedna z koalic do vlády s ANO jít nechce. Alespoň to před volbami deklarují. „S Andrejem Babišem a dalšími parazity nikdy nepůjdeme,“ prohlásil tento týden šéf Pirátů Ivan Bartoš. „Sázím před volbami na jednu kartu,“ řekl webu Novinky.cz směrem ke koalici Pirátů a STAN předseda ODS Petr Fiala. Odmítl, že by ODS šla do vlády s hnutím ANO, i když o tom někteří politici ve straně mluví.
Většinovou vládu by mohlo složit i hnutí ANO s SPD. Dohromady by měli ve Sněmovně 104 hlasů. Možný by mohl být také vznik menšinové vlády ANO s podporou SPD v dolní komoře. Fungovalo by to stejně jako v současném volebním období, kdy komunisté podporovali menšinovou vládu ANO a ČSSD, aniž by seděli ve Strakově akademii.
„Myslím si, že hnutí ANO udělá cokoli proto, aby zůstalo ve vládě. Je to jediná šance, jak si Babiš může uchránit svobodu a ekonomické zájmy. Pokud bude možnost, zcela jistě do toho půjde,“ uvedl pro CNN Prima NEWS politolog Stanislav Balík. Variantu koalice hnutí ANO a SPD vidí jako reálnou.
Faltýnek z ANO a Fiala z SPD k sobě mají blízko
Šéf SPD Tomio Okamura koalici s ANO nevyloučil. Pro Deník prohlásil, že jeho hnutí chce být ve vládě. „O tom, s kým bychom ve vládě byli, rozhodnou voliči. Budeme jednat se všemi stranami, které budou chtít prosazovat naše základní programové body. Minule se to zaseklo na tom, že trváme na zákonu o referendu včetně vystoupení z Evropské unie,“ řekl Okamura. Dodal, že jeho podmínkou bude, aby ve vládě ANO neseděl Andrej Babiš.
Premiér Babiš na dotaz CNN Prima NEWS, zda si umí představit koalici s SPD, neodpověděl. O vládě ANO a SPD se už však mluvilo před třemi lety, když první Babišova menšinová vláda nezískala důvěru Sněmovny. Na spolupráci s SPD tlačil hlavně šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek, který se zná s druhým mužem SPD Radimem Fialou z Prostějova.
V roce 2018 doporučil Babišovi jednat s SPD a KSČM i prezident Miloš Zeman. Problém v menšinové vládě opřené o SPD tehdy nespatřovala ani řada poslanců hnutí ANO. „Nevidím v nich nic špatného. A to jsem hodně vnímavý člověk, abych zjistil, že je tam někdo, kdo smýšlí jinak než já,“ řekl před třemi lety poslanec ANO Milan Brázdil. Poslanec Jan Volný zase uvedl, že si dokáže představit spolupráci s SPD, „pokud by nebyla jiná cesta, aby se tady vládlo dobře“.
Naopak někteří poslanci hnutí měli k SPD výhrady. Podle CNN Prima NEWS ze spolupráce s Okamurou nebyl nadšený ani sám Babiš. Nakonec vznikla menšinová vláda ANO a ČSSD.
Z propočtů agentury STEM vyplývá, že dost mandátů pro většinovou vládu by nemělo pět stran kandidujících ve dvou koalicích. Piráti a STAN a koalice Spolu, kteří deklarují, že by chtěli společně vládnout, by dohromady získali jen 88 hlasů.
Rozhodující hlas v tom, kdo bude sestavovat vládu, bude mít po volbách každopádně prezident Miloš Zeman. Je to právě hlava státu, kdo pověřuje politika k sestavení vlády. Zeman se už nechal slyšet, že pověří šéfa vítězné strany. Pokud by ve volbách vyhrála některá z koalic, prezident by přesto zřejmě mohl pověřit Babiše. Zeman tvrdí, že koalice jsou jen slepenými trpaslíky.