Vesmír zřejmě zanikne mnohem dříve, než se dosud předpokládalo. V nové studii publikované v časopise Journal of Cosmology and Astroparticle Physics to tvrdí vědci z nizozemské Radboudovy univerzity. K panice ale není důvod, pokud se tak stane, nebude to dříve než za 10⁷⁸ let.
„Konečný zánik vesmíru přijde mnohem dříve, než se očekávalo,“ uvedl hlavní autor studie Heino Falcke. Vzápětí však dodal: „Naštěstí to ale potrvá velmi dlouho.“ Dosavadní odhady hovořily o 10¹¹⁰⁰ letech, nynější výzkum přišel s „pouhými“ 10⁷⁸ lety. Dodejme, že je to stejně jen stěží představitelné číslo, které lze zapsat jako jedničku a 78 nul za ní (milion má nul šest, miliarda devět).
ČTĚTE TAKÉ: Planeta ze Star Wars existuje. Vědci ji objevili náhodou, ohromuje úchvatným fenoménem
Trojice vědců z Radboudovy univerzity tyto své výpočty založila na takzvaném Hawkingově záření, které je pojmenované po slavném britském fyzikovi Stephenu Hawkingovi. Ten v polovině 70. let přišel s teorií, že černé díry vyzařují radiaci, a postupně tak „vyšumí“ (podobně jako šumivá tableta ve sklenici vody). Pokud se míra oné radiace změří či odhadne, lze z toho spočítat dobu, kdy zmizí docela, připomnělo zpravodajství CBS News.
Hawkingův koncept nyní vědci rozšířili i na jiné objekty ve vesmíru a zjistili, že „vyšumění“ závisí na hustotě. Díky tomu pak mohli spočítat i teoretický zánik nejtrvalejších objektů ve vesmíru – bílých trpaslíků. „Tím, že si klademe takovéto otázky a zkoumáme extrémní případy, chceme lépe porozumět teorii – a možná jednoho dne odhalit tajemství Hawkingova záření,“ poznamenal spoluautor studie Walter van Suijlekom.
Lidstvo se však konce vesmíru příliš obávat nemusí, pravděpodobně totiž samo zanikne mnohem dříve. Za miliardu let bude podle vědců Slunce s největší pravděpodobností natolik horké, že nebude možné na naší planetě žít. A za nějakých osm miliard let se natolik zvětší, že Zemi doslova spolkne.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Stav beztíže a lidské tělo. Co udělá s člověkem a jak se astronauti připravují na návrat?