reklama

Koronavirová doba nás upozornila, že k životu patří i smrt, říká biskup Malý

Koronavirová doba nás upozornila, že jednou bude konec našeho pozemského putování, konstatoval v pořadu K Věci na CNN Prima NEWS biskup Václav Malý. Podle něj je dobré si připomenout, že i když to není nic radostného, každý někdy zemřeme. Malý se v rozhovoru vyjádřil i k českým politikům. Všechna opatření by měl prý vyhlašovat jeden člověk, jinak ve společnosti nastává zmatek.

reklama

„Žijeme v atmosféře mládí, síly, adrenalinu a úspěchu. Jako by jiné etapy života už nebyly. Myslím, že je dobré si uvědomit i svou smrtelnost. Není to nic radostného, ale když ji člověk přijme, prožívá život intenzivněji. Tato doba nás upozornila, že jednou bude konec našeho pozemského putování,“ řekl CNN Prima NEWS biskup Malý.

K tématu

Obdivuji zdravotníky

Podle něj mají lidé kromě smrti největší strach ze samoty. K dobré náladě prý ale nepomáhají ani média. „Například ve zpravodajství by to chtělo trochu uměřenosti. My vlastně nevíme nic o světě. Co se dělo v Karabachu a co se děje v Číně, to jsou jen letmé zprávy. Jako by existovala jen Česká republika a naše společnost. V některých lidech to probouzí jen paniku a beznaděj,“ vysvětlil svůj postoj duchovní s tím, že je potřeba přiznat si strach z nemoci, ale umět ho zpracovat.

A v čem vidí biskup světlé stránky pandemie? „Zdůraznil bych solidaritu při šití roušek nebo obětavost našich zdravotníků. Obdivuji všechny dobrovolníky, kteří tráví hodiny a hodiny v nezištné službě a nedělají to pro peníze,“ prohlásil Malý a dodal, že kdyby se lidé dívali jen na to, kolik bude ještě obětí a nakažených, zúžili by si pohled na realitu.

Já dlouhé měsíce opakuji, aby rozhodnutí odborníků přišlo skrze jedna ústa.

Během rozhovoru s moderátorkou Marií Bastlovou došlo i na téma, jak se s pandemií zatím popasovali čeští politici. Malému nejvíce vadí nejasná komunikace. „Já dlouhé měsíce opakuji, aby rozhodnutí odborníků přišlo skrze jedna ústa. Tady do toho vstupovalo více politiků a každý říkal něco jiného, což vyvolávalo zmatek. Třeba v Německu, které má 80 milionů obyvatel, má vše řád a souvislost. Tady se mi občas zdá, že bezradnost politiků se přenáší na lidi,“ nastínil biskup.

Podle něj bylo dobré přiznat si pravdu. „Tady zazníval vícehlas. Někdy hodit těšínská jablíčka, dát lidem nějaké ty finance. Jsou to takové laciné dárky, lepší je říci si pravdu do očí a nastavit řád při vyhlašování opatření. Je mi líto, když promluví někdo, kdo je před krachem, ale neví, co bude zítra,“ popsal Malý.

Biskup také poradil, jak je možné v současné době, kdy někteří politici i odborníci na lidi apelují, aby se nesetkávali s ostatními, prožít Vánoce. „Je možnost prohlubovat vztahy s lidmi, se kterými budu pohromadě. S ostatními si alespoň zatelefonovat. Nikdo nemůžeme říci, že jsou naše vztahy bez jediné kaňky. Letošní Vánoce jsou příležitostí leccos napravit,“ dodal Malý s tím, že by si každý měl uvědomit, co je pro něj o Vánocích nejdůležitější.

Rozhovor Marie Bastlové s Václavem Malým si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

K tématu

Tagy: Vánoce Marie Bastlová biskup K věci smrt koronavirus Václav Malý

Další hlavní zprávy

Zdravotnictví

Kubek: Vláda není schopná zajistit vakcíny. Zdravotníci o ně přitom mají zájem

Kubek: Vláda není schopná zajistit vakcíny. Zdravotníci o ně přitom mají zájem

V Česku bylo zatím naočkováno přes 80 tisíc zdravotníků. I když podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) většina nemocnic zaznamenala zájem svých zaměstnanců o očkování, přibývá zdravotníků, kteří vakcínu odmítají. Podle Milana Kubka je zájem zdravotníků dostatečný. Šéf České lékařské komory vidí problém spíš v nedostatku dávek vakcíny, za což viní vládu.

Kultura

Testy a respirátory. Co všechno budete muset udělat, abyste mohli do kina

Testy a respirátory. Co všechno budete muset udělat, abyste mohli do kina

Čtvrtý stupeň systému PES by mohl podle chystané úpravy protiepidemického plánu znovu otevřít kulturní život. Člověk, který by se však chtěl během čtvrtého stupně vypravit například do kina, to nebude mít tak jednoduché. Komplikovaný systém vede také k přesvědčení pořadatelů, že za daných podmínek nemá ani smysl otevírat.

Boj Navalného s Putinem pokračuje. Natočil a ukázal prezidentův palác za 29 miliard
Turistka bloudila po Krušných horách v sandálech. Mám ponožky s membránou, bránila se
PŘEHLEDNĚ: Vědci odhalili šest rozdílných průběhů covidu. Jaké jsou jejich příznaky?
ON-LINE: Policie vtrhla do otevřených podniků. Byl zatčen první majitel restaurace
reklama
reklama
Kvóty na potraviny jsou nesmysl, říká najednou Babiš. Poslanci ANO je ale podpořili

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

Zemřela pražská zastupitelka ODS Jaroslava Janderová. Podlehla covidu, bylo jí 70 let
Podívejte se, jak bude vypadat modernizovaná železnice z Prahy do Kladna
Další články
reklama
reklama