reklama

Koronavirová doba nás upozornila, že k životu patří i smrt, říká biskup Malý

Koronavirová doba nás upozornila, že jednou bude konec našeho pozemského putování, konstatoval v pořadu K Věci na CNN Prima NEWS biskup Václav Malý. Podle něj je dobré si připomenout, že i když to není nic radostného, každý někdy zemřeme. Malý se v rozhovoru vyjádřil i k českým politikům. Všechna opatření by měl prý vyhlašovat jeden člověk, jinak ve společnosti nastává zmatek.

reklama

„Žijeme v atmosféře mládí, síly, adrenalinu a úspěchu. Jako by jiné etapy života už nebyly. Myslím, že je dobré si uvědomit i svou smrtelnost. Není to nic radostného, ale když ji člověk přijme, prožívá život intenzivněji. Tato doba nás upozornila, že jednou bude konec našeho pozemského putování,“ řekl CNN Prima NEWS biskup Malý.

Obdivuji zdravotníky

Podle něj mají lidé kromě smrti největší strach ze samoty. K dobré náladě prý ale nepomáhají ani média. „Například ve zpravodajství by to chtělo trochu uměřenosti. My vlastně nevíme nic o světě. Co se dělo v Karabachu a co se děje v Číně, to jsou jen letmé zprávy. Jako by existovala jen Česká republika a naše společnost. V některých lidech to probouzí jen paniku a beznaděj,“ vysvětlil svůj postoj duchovní s tím, že je potřeba přiznat si strach z nemoci, ale umět ho zpracovat.

A v čem vidí biskup světlé stránky pandemie? „Zdůraznil bych solidaritu při šití roušek nebo obětavost našich zdravotníků. Obdivuji všechny dobrovolníky, kteří tráví hodiny a hodiny v nezištné službě a nedělají to pro peníze,“ prohlásil Malý a dodal, že kdyby se lidé dívali jen na to, kolik bude ještě obětí a nakažených, zúžili by si pohled na realitu.

Já dlouhé měsíce opakuji, aby rozhodnutí odborníků přišlo skrze jedna ústa.

Během rozhovoru s moderátorkou Marií Bastlovou došlo i na téma, jak se s pandemií zatím popasovali čeští politici. Malému nejvíce vadí nejasná komunikace. „Já dlouhé měsíce opakuji, aby rozhodnutí odborníků přišlo skrze jedna ústa. Tady do toho vstupovalo více politiků a každý říkal něco jiného, což vyvolávalo zmatek. Třeba v Německu, které má 80 milionů obyvatel, má vše řád a souvislost. Tady se mi občas zdá, že bezradnost politiků se přenáší na lidi,“ nastínil biskup.

Podle něj bylo dobré přiznat si pravdu. „Tady zazníval vícehlas. Někdy hodit těšínská jablíčka, dát lidem nějaké ty finance. Jsou to takové laciné dárky, lepší je říci si pravdu do očí a nastavit řád při vyhlašování opatření. Je mi líto, když promluví někdo, kdo je před krachem, ale neví, co bude zítra,“ popsal Malý.

Biskup také poradil, jak je možné v současné době, kdy někteří politici i odborníci na lidi apelují, aby se nesetkávali s ostatními, prožít Vánoce. „Je možnost prohlubovat vztahy s lidmi, se kterými budu pohromadě. S ostatními si alespoň zatelefonovat. Nikdo nemůžeme říci, že jsou naše vztahy bez jediné kaňky. Letošní Vánoce jsou příležitostí leccos napravit,“ dodal Malý s tím, že by si každý měl uvědomit, co je pro něj o Vánocích nejdůležitější.

Rozhovor Marie Bastlové s Václavem Malým si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:
Vánoce Marie Bastlová biskup K věci smrt koronavirus Václav Malý
KOMENTÁŘ: Proč se ČSSD nedostane do Sněmovny a ODS neporazí Babiše
Názory

KOMENTÁŘ: Proč se ČSSD nedostane do Sněmovny a ODS neporazí Babiše

Je léto, politika nikoho stejně nezajímá, řekli si zřejmě šéfové některých partají a odjeli na dovolenou. Není o nich vidu ani slechu. A co dělá premiér Andrej Babiš? Otvírá D1, jezdí do krajů. Navíc ohlásil, že letos zůstane v úřadu i o vládních prázdninách. A potom se opozice diví a fňuká, že nemá v médiích dostatek prostoru a ANO stále kraluje předvolebním průzkumům.

Tenisové hrdinky z Tokia vzpomínaly na zemřelé trenérky: Bez nich bychom tu nebyly
OH 2021

Tenisové hrdinky z Tokia vzpomínaly na zemřelé trenérky: Bez nich bychom tu nebyly

Už při fenomenálním tažení Roland Garros Barbora Krejčíková opakovaně ve svých pozápasových rozhovorech vzpomínala na ženu, která ji nasměrovala na absolutní vrchol – tenisovou legendu Janu Novotnou. Když teď po boku Kateřiny Siniakové vybojovala olympijské zlato, opět se pozastavila u své mentorky. Bohužel i Siniaková postrádá ve svém životě osobu, která ji v kariéře ohromně pomohla – Helenu Fuchsovou.

Kritizovala Lukašenkův režim. Běloruskou běžkyni funkcionáři donutili vrátit se z OH domů

Běloruská běžkyně, kritička režimu prezidenta Alexandra Lukašenka Kryscina Cimanouská byla podle svých slov donucena vrátit se z olympijských her v Tokiu do vlasti. Cimanouská měla závodit v pondělí v běhu na 200 metrů, ale běloruský tým ji odvezl na letiště. Agentuře Reuters sprinterka řekla, že byla z olympijského týmu vyhozena po stížnostech na trenéry.

Zlaté deblistky: Můžeme být na sebe jen pyšné. Krejčíkové se z Tokia vůbec nechce

Společně se staly světovými jedničkami, dvakrát vyhrály Roland Garros, jednou Wimbledon. A teď i olympijské hry v Tokiu. Tenisové deblistky Kateřina Siniaková s Barborou Krejčíkovou si za velkého dojetí navzájem předaly zlaté medaile. „Budeme si to připomínat. Na každém turnaji si řekneme: Pamatuješ si, zlato, jak jsme byly na olympiádě? Doufám, že nás to bude spojovat dál,“ vyprávěla Krejčíková.

Živě
ON-LINE desátý den olympiády: České tenistky braly zlato. Králem sprintu se stal Ital

Aktualizováno

České tenistky Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková to dokázaly. Ovládly finále čtyřhry a stávají se olympijskými vítězkami. Duel o zlato proti švýcarské dvojici Belinda Bencicová-Viktorija Golubicová vyhrály díky dvěma získaným setům. První po urputném boji vybojovaly poměrem 7:5. Druhý set již Češky přepnuli na vyšší výkonnostní stupeň a ovládly jej 6:1. Do jisté míry tak Bencicové vrátily sobotní finále dvouhry, které švýcarská tenistka vyhrála proti jiné české reprezentantce Markétě Vondroušové.

reklama

Domácí zpravodajství

Tragická nehoda u Karlových Varů má dvě oběti. Zemřela matka s dítětem, další jsou zranění

Při tragické nehodě dvou osobních aut u Karlových Varů v neděli zemřelo dítě a jeho matka. Další tři lidé se při střetu zranili, dva z nich přepravil vrtulník do plzeňské nemocnice. Silnice číslo 6 směrem na Prahu u střelnice je kvůli nehodě v obou směrech uzavřená, informoval krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva. Podle webu dopravniinfo.cz bude silnice uzavřena přibližně do 14:30.

reklama