reklama

Koronavirová doba nás upozornila, že k životu patří i smrt, říká biskup Malý

Koronavirová doba nás upozornila, že jednou bude konec našeho pozemského putování, konstatoval v pořadu K Věci na CNN Prima NEWS biskup Václav Malý. Podle něj je dobré si připomenout, že i když to není nic radostného, každý někdy zemřeme. Malý se v rozhovoru vyjádřil i k českým politikům. Všechna opatření by měl prý vyhlašovat jeden člověk, jinak ve společnosti nastává zmatek.

reklama

„Žijeme v atmosféře mládí, síly, adrenalinu a úspěchu. Jako by jiné etapy života už nebyly. Myslím, že je dobré si uvědomit i svou smrtelnost. Není to nic radostného, ale když ji člověk přijme, prožívá život intenzivněji. Tato doba nás upozornila, že jednou bude konec našeho pozemského putování,“ řekl CNN Prima NEWS biskup Malý.

Obdivuji zdravotníky

Podle něj mají lidé kromě smrti největší strach ze samoty. K dobré náladě prý ale nepomáhají ani média. „Například ve zpravodajství by to chtělo trochu uměřenosti. My vlastně nevíme nic o světě. Co se dělo v Karabachu a co se děje v Číně, to jsou jen letmé zprávy. Jako by existovala jen Česká republika a naše společnost. V některých lidech to probouzí jen paniku a beznaděj,“ vysvětlil svůj postoj duchovní s tím, že je potřeba přiznat si strach z nemoci, ale umět ho zpracovat.

A v čem vidí biskup světlé stránky pandemie? „Zdůraznil bych solidaritu při šití roušek nebo obětavost našich zdravotníků. Obdivuji všechny dobrovolníky, kteří tráví hodiny a hodiny v nezištné službě a nedělají to pro peníze,“ prohlásil Malý a dodal, že kdyby se lidé dívali jen na to, kolik bude ještě obětí a nakažených, zúžili by si pohled na realitu.

Já dlouhé měsíce opakuji, aby rozhodnutí odborníků přišlo skrze jedna ústa.

Během rozhovoru s moderátorkou Marií Bastlovou došlo i na téma, jak se s pandemií zatím popasovali čeští politici. Malému nejvíce vadí nejasná komunikace. „Já dlouhé měsíce opakuji, aby rozhodnutí odborníků přišlo skrze jedna ústa. Tady do toho vstupovalo více politiků a každý říkal něco jiného, což vyvolávalo zmatek. Třeba v Německu, které má 80 milionů obyvatel, má vše řád a souvislost. Tady se mi občas zdá, že bezradnost politiků se přenáší na lidi,“ nastínil biskup.

Podle něj bylo dobré přiznat si pravdu. „Tady zazníval vícehlas. Někdy hodit těšínská jablíčka, dát lidem nějaké ty finance. Jsou to takové laciné dárky, lepší je říci si pravdu do očí a nastavit řád při vyhlašování opatření. Je mi líto, když promluví někdo, kdo je před krachem, ale neví, co bude zítra,“ popsal Malý.

Biskup také poradil, jak je možné v současné době, kdy někteří politici i odborníci na lidi apelují, aby se nesetkávali s ostatními, prožít Vánoce. „Je možnost prohlubovat vztahy s lidmi, se kterými budu pohromadě. S ostatními si alespoň zatelefonovat. Nikdo nemůžeme říci, že jsou naše vztahy bez jediné kaňky. Letošní Vánoce jsou příležitostí leccos napravit,“ dodal Malý s tím, že by si každý měl uvědomit, co je pro něj o Vánocích nejdůležitější.

Rozhovor Marie Bastlové s Václavem Malým si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:

Hlavní zprávy

Oplotit a bez alkoholu. Za jakých podmínek by nová vláda nechala otevřené vánoční trhy?
Partie

Oplotit a bez alkoholu. Za jakých podmínek by nová vláda nechala otevřené vánoční trhy?

Vláda v demisi premiéra Andreje Babiše (ANO) ve čtvrtek ze dne na den mimo jiné zakázala po celém Česku vánoční trhy. Nastupující kabinet pod vedením Petra Fialy (ODS) s tím ale razantně nesouhlasí. Poslanec Tom Philipp z KDU-ČSL v Partii na CNN Prima NEWS nastínil, za jakých podmínek by mohly být trhy otevřené. Zmínil omezený počet lidí i zákaz konzumace alkoholu, nesouhlasili s ním ale hejtmané.

Vánoční trhy jsou zábava, nejen nákupy. Ve hře jsou i nová omezení, řekl Havlíček

Vánoční trhy nejsou jen otázka nákupů, ale také zábavy při velké koncentraci lidí na jednom místě. To je podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) důvod, proč vláda přistoupila k jejich zákazu. „Nejedná se o to, že se nakoupí a jde se pryč,“ řekl Havlíček v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Současná vláda prý prozatím nechystá vyhlásit lockdown, další přísná protipandemická omezení však nelze podle Havlíčka vyloučit.

Stodolní, 22.00: Vztek na odmítače, návrat výdejních oken a disko jako uzavřená akce

Slavná ostravská ulice, která údajně nikdy nespí, šla v pátek do hajan v deset večer. Mohla za to nová vládní opatření, kvůli kterým byli hosté vyhnáni z podniků nejpozději ve 22 hodin. A vzápětí na zasněžené Stodolní spílali neočkovaným. „My jsme zodpovědní, odmítači nám ale ode dneška kazí noční zábavu,“ shodli se třeba Vojta, Kamil, Tomáš a Robin před barem Harley's Retro. Za rohem v podniku High Five dál hřímala soukromá diskotéka. A znova se otevřela výdejní okénka, i když jen dvě v celé zábavní čtvrti.

Tamara Kotvalová: Peníze pro mě nikdy nebyly skutečnou motivací

V nitru stále vzpomíná na těžké začátky v Tatrách, které jí poskytly cennou životní lekci, z níž do určité míry čerpá dodnes. Ráda by ji také předala dál svým dětem, zejména staršímu synovi Martinovi. Nic za to ale nežádá. Ví, že si každý z jejích potomků musí jít svou vlastní cestou, stejně jako kdysi ona sama. Ta její ji dovedla až k založení a mohutnému rozvoji společnosti Carollinum, ze které se stal tuzemský lídr v distribuci luxusního zboží.

Vaše návrhy by byly vhodné pro první vlnu, dobré ráno, rýpnul si Havlíček do Rakušana

Současná vláda prozatím nechystá vyhlásit lockdown, další přísná protipandemická omezení však nelze vyloučit. V nedělním pořadu Partie na CNN Prima NEWS to řekl vicepremiér v demisi Karel Havlíček (ANO). Předseda hnutí STAN Vít Rakušan mu vyčetl, že kabinet Andreje Babiše v mnohém zaspal. S tím však Havlíček nesouhlasil: „Vaše návrhy by byly vhodné pro první vlnu, dobré ráno.“

reklama

Domácí zpravodajství

Povolit na českých dálnicích 150 km/h? Nová vláda je pro, na Západě naopak zpomalují

Nastupující vláda Petra Fialy (ODS) navrhuje, aby se na některých úsecích dálnic mohlo jezdit až 150 km/h. Že by čeští řidiči mohli více šlápnout na plyn, však jde proti trendu, kterým se ubírá západní Evropa. V některých státech naopak zvažují snížení nejvyšší povolené rychlosti. V Česku byl navíc již jednou podobný nápad odmítnut. Bývalý ministr dopravy Dan Ťok tehdy upozorňoval, že české dálnice nejsou na vyšší rychlost stavěné.

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

Monika snila o vlastní cukrárně, ale našli jí nádory na mozku. Rodina žádá o pomoc

Málokoho potká v životě větší smůla než devatenáctiletou Moniku Šmahajavou. Před dvěma a půl lety ji trápily zhoršující se bolesti hlavy, magnetická rezonance přinesla drsnou diagnózu: dva nádory na mozku. Dívka podstoupila sedmihodinovou operaci, která bohužel nevyšla. Od té doby statečně bojuje s návratem do běžného života, i přes intenzivní snahu je však stále ležící, špatně mluví, hýbe se velmi omezeně. Moničina rodina se nevzdává, jen žádá o pomoc.

Topolánek: Zeman je v pořádku, nalezl v sobě negativní vlastnosti. Fiala je klidná síla

Petr Fiala je klidná síla, dokáže zvládnout složitý mechanismus vyjednávání mezi pěti stranami, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS o budoucím premiérovi bývalý předseda vlády Mirek Topolánek. Celý proces jmenování podle něj prodloužily zdravotní problémy Miloše Zemana. Topolánek ale prohlásil, že v současnosti je prezident plně v pořádku, protože v sobě nalezl negativní vlastnosti.

reklama