reklama

Sledujeme tu prachsprostou předvolební korupci, říká o příspěvku důchodcům Skopeček

Záměr vlády přispět důchodcům jednorázovým příspěvkem ve výši pět až šest tisíc korun označil v pořadu Partie Terezie Tománkové ekonomický expert ODS a poslanec Jan Skopeček za prachsprostou předvolení korupci. O příspěvku po koronavirové krizi chce v pondělí jednat premiér Andrej Babiš (ANO) s šéfem ČSSD Janem Hamáčkem. Poté sdělí, s čím mohou senioři počítat.

reklama

Naopak vicepremiér a ministr dopravy, průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) plánovaný příspěvek chápe jako férový krok vůči seniorům poté, co stát podpořil živnostníky či podnikatele. „Zdá se nám to jako férové,“ řekl Havlíček. „To vláda pouze živnostníkům kompenzovala, že jim zavřela živnosti,“ oponoval Skopeček.

K tématu

Pět nebo šest tisíc do peněženek seniorů

Premiér Andrej Babiš o tom, že vláda zvažuje dát důchodcům jednorázový příspěvek 5 000 nebo 6 000 korun, mluvil v rozhovoru pro sobotní vydání deníku Právo. Krátce nato přišla s tím, že chce předložit vlastní návrh na příspěvek ve výši šesti tisíc korun, tzv. rouškovné, i ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Řekla to v sobotu televizi Nova. Jednat o tom bude kabinet hned v pondělí.

Zástupce ODS také ministru Havlíčkovi a potažmo celé vládě vyčetl, že není hotová důchodová reforma. „Všichni bychom seniorům přáli vyšší důchody, vláda ale není schopna představit žádnou reformu penzí a poslední návrhy na jednorázový příspěvek jsou jen pokus o prachsprostou předvolební korupci,“ řekl Skopeček.

Terezie Tománková se ministra Havlíčka ptala také na to, kde na jednorázové příspěvky seniorům, které by mohly vyjít až na 17 miliard, hodlá stát vzít. „Návrh jednorázového příspěvku 5 000 až 6 000 korun v letošním roce pro důchodce je v rozpočtu ustojitelný,“ odvětil Havlíček. Neodpověděl už ale na dotaz, zda se výše schodku může ještě zvyšovat. Deficit letošního rozpočtu je rekordních 500 miliard korun.

K tématu

Další hlavní zprávy

Fotbal

Zadržený Berbr rezignoval na všechny své funkce ve fotbale. Končí také Chovanec

Zadržený Berbr rezignoval na všechny své funkce ve fotbale. Končí také Chovanec

Páteční zadržení místopředsedy FAČR (Fotbalové asociace České republiky) Romana Berbra v souvislosti s údajným fixlováním zápasů způsobilo v českém fotbale velké změny. Předseda svazu Martin Malík přijal Berbrovu rezignaci na všechny jeho funkce, tedy i tu ve výkonném výboru. Rozpuštěna je po korupční kauze také stávající komise rozhodčích, kterou vedl Jozef Chovanec.

Jan Hamáček

Nový zákon chce lidem tajit informace, podle Hamáčka je to v pořádku

Nový zákon chce lidem tajit informace, podle Hamáčka je to v pořádku

Zatímco veřejnost i novináři poslední týdny volají po zveřejnění veškerých informací v souvislosti s koronavirem, na ministerstvu vnitra vznikla novela krizového zákona, která naopak navrhuje informace utajovat. A to ve chvíli, kdy by jejich zveřejněním mohlo dojít k ohrožení přípravy krizové situace nebo účinnosti krizových opatření. Podle šéfa resortu Jana Hamáčka (ČSSD) je i tak návrh odborníků v pořádku a věří mu.

Vláda

Sledujte ŽIVĚ: Vláda řeší vývoj koronaviru i státní rozpočet, ministři za ČSSD jsou v karanténě

Sledujte ŽIVĚ: Vláda řeší vývoj koronaviru i státní rozpočet, ministři za ČSSD jsou v karanténě

Vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) v pondělí opět zasedla k dalšímu jednání. Kromě aktuální situace kolem vývoje pandemie koronaviru se zabývá i návrhem státního rozpočtu na rok 2021. Jednání probíhá už několik týdnů systémem videokonferencí, všichni ministři z ČSSD jsou navíc v domácí karanténě kvůli potvrzené nákaze u ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD). Tisková konference je naplánována na 17. hodinu. Živý přenos můžete sledovat v tomto článku.

reklama
Desetitisíce lidí ve Francii uctili památku setnutého učitele. Podpořili je i imámové
Američané žasnou: Jak se mohlo Česko stát z premianta koronavirovým odpadlíkem?
Nový policejní systém za vteřinu rozpozná obličej. Praha ho v ulicích nechce
Dva policisty převezli po nedělní demonstraci do nemocnice. Organizátorovi hrozí milionová pokuta
Řeřicha prý nevyroste. První hoax o 5G sítích pochází od dánských studentek
reklama
reklama
Nejrizikovější akce. Nakazit se mohla půlka lidí, odsuzuje epidemiolog Smejkal demonstranty

Koronavirus

Domácí zpravodajství

V karanténě je šéf krizového štábu Hamáček i zbytek vedení ČSSD
Konflikt kvůli špatně nasazené roušce. Vlakvedoucí Českých drah udeřil cestujícího do hlavy
Další články
reklama
reklama