reklama

Sledujeme tu prachsprostou předvolební korupci, říká o příspěvku důchodcům Skopeček

Záměr vlády přispět důchodcům jednorázovým příspěvkem ve výši pět až šest tisíc korun označil v pořadu Partie Terezie Tománkové ekonomický expert ODS a poslanec Jan Skopeček za prachsprostou předvolení korupci. O příspěvku po koronavirové krizi chce v pondělí jednat premiér Andrej Babiš (ANO) s šéfem ČSSD Janem Hamáčkem. Poté sdělí, s čím mohou senioři počítat.

reklama

Naopak vicepremiér a ministr dopravy, průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) plánovaný příspěvek chápe jako férový krok vůči seniorům poté, co stát podpořil živnostníky či podnikatele. „Zdá se nám to jako férové,“ řekl Havlíček. „To vláda pouze živnostníkům kompenzovala, že jim zavřela živnosti,“ oponoval Skopeček.

K tématu

Pět nebo šest tisíc do peněženek seniorů

Premiér Andrej Babiš o tom, že vláda zvažuje dát důchodcům jednorázový příspěvek 5 000 nebo 6 000 korun, mluvil v rozhovoru pro sobotní vydání deníku Právo. Krátce nato přišla s tím, že chce předložit vlastní návrh na příspěvek ve výši šesti tisíc korun, tzv. rouškovné, i ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Řekla to v sobotu televizi Nova. Jednat o tom bude kabinet hned v pondělí.

Zástupce ODS také ministru Havlíčkovi a potažmo celé vládě vyčetl, že není hotová důchodová reforma. „Všichni bychom seniorům přáli vyšší důchody, vláda ale není schopna představit žádnou reformu penzí a poslední návrhy na jednorázový příspěvek jsou jen pokus o prachsprostou předvolební korupci,“ řekl Skopeček.

Terezie Tománková se ministra Havlíčka ptala také na to, kde na jednorázové příspěvky seniorům, které by mohly vyjít až na 17 miliard, hodlá stát vzít. „Návrh jednorázového příspěvku 5 000 až 6 000 korun v letošním roce pro důchodce je v rozpočtu ustojitelný,“ odvětil Havlíček. Neodpověděl už ale na dotaz, zda se výše schodku může ještě zvyšovat. Deficit letošního rozpočtu je rekordních 500 miliard korun.

K tématu

Další hlavní zprávy

Vláda

Omezení obchodů a služeb bude platit. Vláda znovu schválila zrušené opatření

Omezení obchodů a služeb bude platit. Vláda znovu schválila zrušené opatření

Vláda v pátek dopoledne během 15minutového on-line zasedání schválila opatření o omezení obchodu. Reagovala tak na čtvrteční zrušení opatření Nejvyšším správním soudem (NSS). Informoval o tom mluvčí kabinetu Vladimír Vořechovský. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) už ve čtvrtek uvedl, že plánuje nahradit normu novou verzí opatření proti šíření covidu. V novém opatření chybí například omezení maximálního počtu účastníků demonstrací na 100.

Hrozí Česku arbitráže kvůli regulaci hazardu? Soudní dvůr EU přijal důležité rozhodnutí
reklama
reklama
Ostravský hotel byl pro ruské agenty ideální. Doporučila jim ho jejich oběť z Vrbětic?

Reportáž

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama