Změny jsme avizovali včas, brání se Havlíček kritice, že vláda rozhoduje chaoticky

PARTIE Terezie Tománkové 23.8.2020

Ostatní země také běží v režimu roušek. Tak vicepremiér a ministr dopravy, průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) obhajoval v pořadu CNN Prima NEWS Partie znovuzavedení roušek v MHD či na úřadech a ve zdravotnických zařízeních od 1. září. Ministr odmítá, že by vláda postupovala v oznamování hygienických opatření chaoticky, což jí vyčítá především opozice.

Kabinet je důvěryhodný i přes dění v uplynulém týdnu, prohlásil mimo jiné Havlíček. Změny v nošení roušek, které nastaly krátce po sobě, obhajoval podobným postupem v okolních zemích. „I v Německu má každá spolková země jiný režim,“ řekl Havlíček. „Ostatní země to taky průběžně mění s ohledem na to, jak se mění situace,“ dodal vicepremiér.

„Že jsme změnili pravidla po dvou dnech, je přece lepší, než hrát stále tu tvrdou linii,“ řekl dále ministr.

Podle dalšího hosta moderátorky Terezie Tománkové, poslance a ekonomického experta ODS Jana Skopečka, se ministr snaží jen vylhat z chaosu, který vláda v souvislosti s rouškami předvádí. „Změny nastaly v jednom týdnu, kdy se nezměnila epidemiologická situace. Není možné, aby ministr zdravotnictví s něčím předstoupil a pak přišel Andrej Babiš s něčím jiným poté, co mu to poradili PR poradci,“ řekl Skopeček.

Řeč se stočila i k ministru zdravotnictví Adamu Vojtěchovi (za ANO), který začátkem týdne oznámil striktní povinné zakrytí nosu a úst na řadě míst, zatímco premiér Andrej Babiš (ANO) jej přiměl den nato opatření zmírnit. „Být Vojtěchem, odejdu a nenechám se ztrapňovat,“ řekl k tomu Skopeček.

Ministr Havlíček odmítl, že by byl Vojtěch nekompetentní ministr.

Od nového školního roku budou roušky povinné například v MHD, na úřadech a ve zdravotnických zařízeních. Původně je ale měly nosit i děti ve škole mimo své třídy. Dále měli mít nos a ústa zakryté i lidé v obchodech a restauracích, pokud by zrovna nekonzumovali.

Tagy: