Šest tisíc nebo pět? Vláda se předhání, kdo dá důchodcům dřív a víc. Opozice: Uplácení

Zasedání vlády ve Strakově akademii. Ilustrační foto: Twitter/Úřad vlády ČR

6 tisíc pro důchodce

Ve vládní koalici zjevně existuje shoda, že po koronavirové krizi je třeba přispět jednorázovým příspěvkem i důchodcům. Zároveň se ale její jednotliví představitelé předhání v tom, kdo důchodcům navrhne přidat dříve nebo více, a kdo tedy ve výsledku bude tím, kdo důchodcům přidal. Podle opozice jde o uplácení voličů před volebním kláním. Krajské a senátní volby se konají už 2. a 3. října.

Premiér Andrej Babiš (ANO) o tom, že vláda zvažuje dát důchodcům jednorázový příspěvek 5000 nebo 6000 korun, mluvil v rozhovoru pro sobotní vydání deníku Právo. „Ten dáme buď příští, nebo možná ještě letošní rok,“ řekl Babiš s tím, že v pondělí se na tom chce domluvit s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) a pak to společně oznámí.

Krátce nato přišla s tím, že vlastní návrh na příspěvek ve výši šesti tisíc korun, tzv. rouškovné, chce předložit ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Řekla to v sobotu televizi Nova. „Já v pondělí předložím návrh na jednorázový mimořádný důchodový bonus ve výši 6000 korun. My tomu říkáme rouškovné a pevně doufám, že se nám to podaří schválit,“ řekla Maláčová. Rouškovné by se podle ní mělo vyplácet ještě letos před Vánocemi.

Do toho se hovoří o navýšení zákonné valorizace důchodů. Babiš nejprve koncem července navrhl změnu valorizace, tedy zákonného navýšení měsíční částky důchodů, od ledna 2021 ze zhruba 840 na 900 Kč. ČSSD pak navrhla zvýšení valorizace až o 400 Kč. Babiš následně prohlásil, že by valorizace mohla vzrůst až o 500 Kč. Průměrný starobní důchod byl koncem března 14 397 Kč.

Opozice v příspěvku vidí uplácení

Poslankyně opozičních Pirátů Olga Richterová pro CNN Prima NEWS řekla, že kvůli jednorázovému příspěvku mohou někteří senioři ztratit nárok na příspěvek na bydlení na tři měsíce. Podle dalších zástupců opozice se členové vlády předhánějí v uplácení a rozdávání předvolebních pozorností. Upozornili také, že vládá neříká, kde na mimořádný příspěvek pro důchodce vezme peníze.

Návrh kritizuje i hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Tzv. rouškovné označil za nesystémové a připomněl nedokončenou důchodovou reformu. „Pro takový jednorázový bonus se těžko hledá objektivně smysluplné ekonomické opodstatnění. Babiš hovoří o tom, že důchodci během vrcholícího šíření koronavirové nákazy prožívali ‚stres‘, takže mají nárok na podobnou kompenzaci jako OSVČ,“ uvedl Kovanda v komentáři zaslaném redakci CNN Prima NEWS.

„Jenže v případě OSVČ se jednalo o kompenzaci výpadku příjmů způsobeném uzavřením podstatné části ekonomiky v rámci boje s nákazou. Důchodcům příjmy nijak kráceny nebyly,“ dodal.

Teprve důchodová reforma penzí podle Kovandy zajistí, že důchodci budou mít více peněz, aniž by se stát dále trvaleji zadlužoval. Ta zatím zdaleka není hotova. V anketě CNN Prima NEWS mezi ministry, co chtějí do konce svého mandátu dotáhnout do konce, od ministryně Maláčové ani dokončení důchodové reformy nezaznělo. Zmínila náhradní výživné či novelu zákona o sociálních službách.

Milion každému občanovi

Předseda největší opoziční ODS Petr Fiala si z návrhu na jednorázový příspěvek důchodcům udělal otevřeně legraci. „Na nejbližší schůzi Poslanecké sněmovny navrhneme jednorázový příspěvek jeden milion korun pro každého občana. Vzhledem k tomu, že populisté a socialisté zjevně vynalezli nekonečný rozpočet, neměl by to být problém a jistě nás podpoří,“ napsal na svůj Twitter.

Tagy: