Královna Alžběta II. se poprvé ukázala na veřejnosti. Při vzpomínce na Philipa plakala

Britská královna Alžběta II. se poprvé po pěti měsících objevila na veřejnosti. Spolu s dalšími členy královské rodiny se zúčastnila mše ve Westminsterském opatství na počest prince Philipa. Alžběta II. působila čile, avšak památka na jejího zesnulého manžela ji zřejmě velmi dojala. Během obřadu se totiž rozplakala.

Do Westminsterského opatství vstoupila královna o holi a po boku svého syna, prince Andrewa. Poté se od něj oddělila, aby sama došla na své místo, čímž podle agentury AP zmírnila obavy o své zdraví.

Přestože má panovnice podle deníku Daily Mail problémy s pohyblivostí, během 40minutové bohoslužby stála spolu s ostatními, modlila se a také zpívala. Když se rozezněly zvony Westminsterského opatství, aby oznámily konec zádušní mše za vévodu z Edinburghu, královna vypadala smutně a měla slzy v očích.

Nejstarší a nejdéle vládnoucí panovnice na světě se na veřejnosti příliš neobjevovala od loňského října, kdy strávila noc v nemocnici kvůli blíže nespecifikovaným zdravotním obtížím. Lékaři jí poté doporučili více odpočinku. Od té doby zrušila řadu plánovaných akcí a britská média spekulovala o jejím zdravotním stavu.

Princ Philip, který stál královně po boku více než sedm desetiletí, zemřel loni v dubnu jen dva měsíce před tím, než by oslavil své 100. narozeniny. Pohřbu vévody z Edinburghu se mohlo zúčastnit pouze 30 lidí kvůli tehdejším opatřením proti šíření koronaviru.

Harry a Meghan nepřijeli

Úterní bohoslužba byla mnohem větší událostí. Zúčastnil se jí i následník trůnu, princ Charles, a také další členové královské rodiny včetně prince Williama a jeho manželky Kate, králové a královny dalších zemí, přátelé zesnulého vévody či politici včetně premiéra Borise Johnsona. Do londýnského Westminsterského opatství dorazilo i přes 500 zástupců charitativních a dalších organizací, které vévoda podporoval.

Buckinghamský palác uvedl, že Alžběta II. se na plánování bohoslužby aktivně podílela. Podle informací deníku Daily Mail byly například na její přání v opatství rozmístěny květiny v národních barvách, tedy červené, bílé a modré. Patřily mezi ně třeba orchideje dendrobium, které se objevily i na královnině svatební kytici.

Jednalo se také první veřejné vystoupení královnina syna prince Andrewa od doby, kdy se dohodl na finančním vyrovnání s Američankou Virginií Giuffreovou, která ho obvinila ze sexuálního napadení z roku 2001. Andrew obvinění popírá.

Princ Harry, který se s manželkou Meghan přestěhoval do Spojených států, se bohoslužby nezúčastnil kvůli neshodám s vládou ohledně zajištění ochranky.

Tagy: