Překvapuje mě, co všechno královna vydrží. Je to vážně hlava, ocenil politolog Tomský

Speciál: Alžběta II. 70 let na trůnu (206)

Udivuje mě, co všechno královna Alžběta II. zvládá, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS politolog Alexandr Tomský. Britská panovnice v dubnu oslaví své už 96. narozeniny a na trůnu sedí přesně 70 let.

„Je to opravdová hlava,“ zhodnotil Alžbětu II. Tomský. „Jednou z jejích mnoha povinností je, že musí několik hodin týdně hovořit s premiérem země. Podle ústavy má totiž radit a varovat,“ vysvětlil český politolog.

Jaký je královnin denní program, není s předstihem zveřejňováno. Loni v říjnu však list Daily Mail informoval o tom, že pouze za daný měsíc královna absolvovala celkem 19 veřejných vystoupení. Na zámku Windsor také pořádala recepci za účasti spoluzakladatele americké softwarové společnosti Microsoft Billa Gatese či britského premiéra Borise Johnsona. Na pořadu dne měla také několik soukromých schůzek.

V posledních době však musela ze svých povinností slevit. Důvodem byl její špatný zdravotní stav. Loni v říjnu totiž podstoupila několik vyšetření. Lékaři jí poté nařídili klidnější pracovní tempo a více odpočinku. Královna se přesto zúčastnila několika akcí po internetu.

„Královna nemusí absolvovat všechny velké akce. Část svých povinností může předat svému následníkovi princi Charlesovi a dalším členům královské rodiny,“ zhodnotila tehdy autorka desítky knih o členech monarchie Ingrid Sewardová. „Charles by se měl postavit své matce čelem a říct, že toho bylo dost. Královna přeci nechce neustále ležet v nemocnici kvůli své vyčerpanosti,“ doplnila spisovatelka.

První veřejnou akcí naživo se pro královnu stala až sobotní recepce, na které zahájila oslavy svého platinového výročí na trůně. Ve své rezidenci v Sandringhamu přijala skupinu místních obyvatel a rozkrojila dort. Na neděli neměla panovnice na programu žádné oficiální akce. Oslavy jejího jubilea totiž vyvrcholí až na začátku června, kdy ho budou doprovázet koncerty a pouliční akce.

Tagy: