reklama

Krásu barevného kvítí si můžete užívat i na podzim

Když se během doby kvetení dobře připravíte, budete si moci na podzim vytvořit krásné dekorace, třeba věnec ze sušených květin. Bude vám k tomu stačit jen přírodní základ a svazečky usušených rostlin. Bude vám dělat radost na dveřích, v okně i na stole po dlouhou dobu.

reklama

Na věnec ze sušených květin budete potřebovat:

 • proutěný korpus z vrby, většinou ho nejde koupit, musíte si ho zkusit sami vyrobit, nebo si můžete koupit i slaměný nebo lepený z různých větviček
 • sušené květiny, které jste si mohli nachystat přes celou sezónu od jara do podzimu. Nebo si je jednoduše můžete nakoupit
 • živé větvičky, které se skvěle hodí do kombinace se sušenými květy. Může to být třeba skalník nebo tis. Zelené dodají věnci svěžest, po uschnutí ale budou sloužit na dekoraci dál
 • vázací drát, kleštičky a nůžky. Drátek je vhodný tenký, který se bude dobře ohýbat a je obalený lýkem. Bude tak ladit se sušenými květy

Lýkový drátek si nastříhejte kleštičkami na kousky zhruba 10 cm dlouhé.

Princip věnce je jednoduchý, založený na opakování. Vezměte vždy tři květy nebo větvičky, které vytvoří hezký svazek. Na věnec ho připevněte drátkem. Čím delší svazky budou, tím bude věnec působit bohatším, rozčepýřenějším dojmem. Svazeček rostlin si jednou rukou chytněte k věnci a druhou omotejte drátkem. Drátek vpředu přichyťte prstem a vzadu druhou rukou utáhněte, zatočte. Pokračujte přidáváním různých svazků, dokud nebude pokrytá potřebná část věnce. Nemusíte květiny dávat po celém obvodu. Velmi hezky vypadá, když část proutí necháte holou. Věnec vám vydrží tak dlouho, dokud barvy květin nevyblednou a vy nebudete mít potřebu je vyměnit.

Na usušení jsou vhodné:

 • ostrožka, která dlouho drží svoji přirozenou sytou barvu
 • různé druhy statice
 • bělotrn, ten najdete na rumištích
 • hortenzie ze zahrady
 • různé druhy trav a bylinek, třeba i oregano, které běžně používáte jen v kuchyni, se na to skvěle hodí
 • obilné klasy
 • květy růží
 • i další kytičky

Pro zachování barev je potřeba dodržet vhodný postup sušení. Volte místnost, kde je co největší tma. Na usychající květy by určitě nemělo svítit slunce. To z květů barvu vytahuje. Je také potřeba, aby tam dobře proudil vzduch a sušení bylo co nejrychlejší a rostliny nezačaly plesnivět. Ze svazků květin odstraňte přebytečné listy, svažte provázkem a zavěste květy dolů.

Tagy:

Hlavní zprávy

Olympiáda v Pekingu jako svátek sportu? Dva měsíce před startem spíš symbol strachu

Do zahájení zimních olympijských her v Pekingu zbývají přesně dva měsíce. Místo toho, aby se mluvilo o tom, kdo bude bojovat o medaile, se řeší, zda vůbec sportovci, kteří se mají na hrách představit, přicestují. Odradit je mohou ještě přísnější covidová opatření než při hrách v Tokiu nebo znepokojivá situace kolem tenistky Pcheng Šuaj. Už před startem olympiády je tak její renomé značně pošramocené.

Zavřete školy. Je v nich covidové tsunami, zachráníte prarodiče, tvrdí zástupce učitelů

Děti by měly od 10. prosince přejít na distanční výuku a být až do Vánoc v karanténě, řekl pro CNN Prima NEWS prezident Pedagogické komory Radek Sárközi. Školy totiž podle něj a dat, která má, prezentují aktuálně největší riziko šíření a covid se v nich šíří jako tsunami. Pokud se to nestane, čeká nás podle Sárköziho až trojnásobný počet zemřelých.

Výbuch indonéské sopky si vyžádal mrtvého a 41 zraněných. Všude jsou oblaka kouře a popela

Aktualizováno

Na východě nejlidnatějšího indonéského ostrova Jáva v sobotu vybuchla sopka Semeru. Vychrlila mohutný oblak tmavého kouře a popela, čímž donutila obyvatele přilehlých oblastí, aby se dali na útěk. Místní úřady uvádějí, že zemřel nejméně jeden člověk, 41jich utrpělo zranění. Náměstek šéfa okresu Lumajang Indah Masdar na tiskové konferenci oznámil, že desítky lidí mají popáleniny.

reklama

Domácí zpravodajství

Židé odsuzují antivaxery za nošení hvězd: Neočkovaní se oproti válce mají skvěle

Odpůrci očkování a protiepidemických opatření přicházeli v posledních měsících na demonstrace kromě transparentů i s různými doplňky na kabátech a bundách. Kromě odznáčků, kterými dávali najevo svůj negativní názor na vakcinaci či opatření, si někteří z nich na oblečení připevnili žlutou hvězdu připomínající tu, kterou nosili Židé za 2. světové války na územích okupovaných nacisty. Židovská obec v Praze však takové jednání odsuzuje. Stejně tak i jakékoliv srovnávání problémů neočkovaných se strastmi Židů za války.

Kde se vzala mutace omikron? Mohla se vyvinout u pacientů s AIDS, poukazují vědci

O nově objevené verzi koronaviru se toho zatím příliš neví. Celý svět teď hledá odpověď na otázku, jak varianta omikron, která má přes 50 mutací včetně více než 30 na takzvaném hrotovém (spike) proteinu, vlastně vznikla. Podle izraelského vědce Cyrille Cohena se mohla vyvinout v těle pacientů trpících nemocí AIDS. Tuto možnost podpořili i další odborníci, jiní ji naopak považují za nepravděpodobnou.

reklama