Kreml měl podplácet politiky, aby velebili Rusko. Mezi podezřelými je i český europoslanec

Kreml zřejmě podplácel evropské politiky, aby zaujali vstřícnější postoje vůči Rusku. Činil tak prostřednictvím utajované lobbistické organizace, která byla řízena přímo z ruského parlamentu. Uvedla to investigativní skupina OCCRP na základě analýzy stovek uniklých e-mailů.

OCCRP tvrdí, že e-maily uniklé z organizace nazvané Mezinárodní agentura pro současnou politiku ozřejmují fungování skrytého lobbingu Ruska v evropské politice. Podle ní byla řízena přímo zevnitř Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu.

Uniklá elektronická korespondence patřila parlamentnímu pracovníkovi Sargisi Mirzachanjanovi, který organizaci vedl po ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym. S pomocí vybudované sítě analytiků, novinářů a dalších osob pomáhal prosazovat zájmy Kremlu ve věci protiruských sankcí či anexe Krymu.

Podle investigativních novinářů Mirzachanjanova skupina nabízela evropským politikům peníze například za to, že ve svých zákonodárných sborech vznesou proruské návrhy. Krajně pravicovým aktivistům rovněž platila za publikování prokremelských článků a organizovala cesty na Krym pro evropské politiky a podnikatele, přičemž náklady hradila ruská strana.

ČTĚTE TAKÉ: Ruští pohřebáci kvůli válce nestíhají, rostou nová krematoria. Trápí je ale české pece

V dubnu 2016 Mirzachanjan poslal kolegovi dokument, v němž bylo uvedeno devět evropských politiků z Rakouska, Německa, Itálie, Česka a Polska, kteří se měli zúčastnit Jaltského mezinárodního ekonomického fóra – spolu s „honoráři“ v celkové hodnotě 21 500 eur (512 tisíc korun).

Stín podezření je i na českém europoslanci

Fóra se v letech 2016, 2017 a 2018 zúčastnil i bývalý český europoslanec Jaromír Kohlíček, který ve svých vyjádřeních pro ruská média opakoval ruský pohled na sankce a anexi ukrajinského poloostrova Krymu. V uniklých dokumentech je bývalý europoslanec za KSČM zmiňován v souvislosti s „honorářovou“ platbou pět tisíc eur (tehdy téměř 120 tisíc korun). Zda ji skutečně od ruské lobbistické skupiny obdržel, není podle serveru Investigace.cz možné ověřit, neboť v roce 2020 zemřel.

OCCRP dále uvádí, že Mirzachanjanovi lobbisté měli konkrétní rozpočet na to, aby přiměli evropské politiky navrhovat prokremelská usnesení či pro ně hlasovat. Například plánovali, že italský senátor Paolo Tosato a rakouský poslanec Johannes Hübner, oba z krajně pravicových stran, předloží ve svých zákonodárných sborech rezoluci o zrušení sankcí proti Rusku.

V rozpočtu bylo kromě jiných výdajů uvedeno, že „v případě úspěšného hlasování“ by každý z politiků obdržel odměnu. Politici návrhy skutečně přeložili, jejich parlamenty je ale neschválily. Není ale jasné, zda byly peníze vyplaceny. Oba zákonodárci to popřeli.

Tagy:
úplatky Evropský parlament Krym sankce europoslanec Rusko Jaromír Kohlíček Státní duma Parlament České republiky Moskevský Kreml Organized Crime and Corruption Reporting Project anexe Krymu Ruskou federací