Potoky krve, panika a 1 300 stupňů pekla. Přeživší popsali vlakové neštěstí v Řecku

Řecko se sbírá z tragické srážky dvou vlaků, kterou nepřežilo nejméně 46 lidí. Zemi zachvátily protesty. Svědci události mezitím popsali, jak osudný moment prožívali. Podle nich se nejprve ozvala obří rána, pak se zvedly plameny. Mnozí lidé uhořeli zaživa.

V noci z úterý na středu se poblíž řeckého města Larisa srazily dva vlaky – jeden osobní, druhý nákladní. Tragédii nepřežilo nejméně 46 lidí, další jsou zranění. V osobním vlaku cestovalo zhruba 350 pasažérů.

Ti, kteří měli štěstí, se teď pro média rozpovídali o momentu tragédie.

„Bylo to jako noční můra, ještě teď se třesu,“ sdělil 22letý pasažér Angelos agentuře AFP. „Měli jsme štěstí, že jsme byli v předposledním voze a vyvázli jsme živí. V prvních vagónech byl oheň a naprostá panika,“ dodal.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: OBRAZEM tragická srážka vlaků v Řecku. Lidé nevěděli, kde jsou. Vagony byly úplně zničené

Samotná srážka podle něj byla mimořádně mohutná. „Bylo to jako velké zemětřesení,“ popsal.

Krev a oheň

Další přeživší se se svou děsivou zkušeností svěřil pro řecký list Proto Thema. „Byl jsem zbrocený krví ostatních lidí, kteří se poranili poblíž mě,“ řekl.

Řecké médium informovalo, že nejhůře dopadli cestující v prvních třech vagónech osobního vlaku. Ohnuté plechy stroje řezaly jako čepele.

Jedna z největších vlakových tragédií v historii Řecka ochromila celou zemi. Lidé dokonce vyšli do ulic. Demonstrace se ve středu večer konaly v Aténách, v Soluni a ve městě Larisa.

Naštvaný lid

Podle protestujících i železničních odborů bylo jen otázkou času, kdy se nehoda stane, protože železniční systém v zemi potřebuje modernizaci. Podle šéfa asociace strojvůdců i na hlavní trati mezi Aténami a Soluní, kde se nehoda stala, chybí elektronický varovný systém.

Záznam kamery, která zachytila moment srážky:

Odpovědnost za vzniklou tragédii přijal řecký ministr obrany Kostas Karamanlis, který se rozhodl rezignovat na svoji funkci. Mezitím úřady vyšetřují, proč k nehodě došlo. Srážku zřejmě způsobilo lidské selhání, podezřelý je přednosta stanice v Larise, kterého už zadržela policie.

Záchranáři nadále prohledávají místo srážky vlaků. Počet obětí tak ještě může vzrůstat. „V jednom z vagonů měl oheň obzvlášť vysokou teplotu, 1 300 stupňů Celsia,“ řekl mluvčí hasičského sboru.

Tagy: