reklama

Detaily z vyšetřování tragédie v Brně: Vichřice vyvrátila kmen, kočárek zcela zavalil

Policisté dál vyšetřují sobotní pád stromu nedaleko Soběšic u Brna. Na maminku s kočárkem se tam zřítil kmen, který silný vítr vyvrátil ze země. Malé dítě nakonec zemřelo v nemocnici. Vyšetřovatelé si teď nechají vypracovat několik znaleckých posudků.

reklama

Uplynulý víkend byl nejen na jižní Moravě extrémně větrný. Hasiči i záchranáři po celé republice vyjížděli ke stovkám událostí a varovali: „Nechoďte do lesů ani parků, hrozí pády stromů.“

K tématu

„Evidujeme nadprůměrný počet výjezdů, zejména k popadaným stromům, těch bylo za celý víkend přibližně 130 případů,“ uvedl v neděli mluvčí hasičů Jihomoravského kraje Jaroslav Mikoška.

Jeden z těchto případů skončil tragicky. Nedaleko Soběšic u Brna spadl v sobotu v podvečer vlivem vichřice strom na maminku s kočárkem.

„Ošetřili jsme ženu, která měla zranění spíše lehčího charakteru. Pokud jde o dítě, utrpělo těžké zranění a my jsme ho za stálé resuscitace ve vážném stavu předávali k další péči na ARO dětské nemocnice v Brně,“ informovala mluvčí záchranářů Michaela Bothová. V nemocnici ale i přes veškerou snahu lékařů dítě nakonec zemřelo.

V tomto případě se bohužel jasně naplnilo rčení „v nesprávnou dobu na nesprávném místě“. Žena procházela po cestě, která zároveň slouží i jako lesní naučná stezka, a nemohla tušit, že silný vítr vyvrátí strom i s kořenem a ten spadne přímo na ni i na kočárek s malým dítětem.

K tématu

Lokalita, kde se několik stromů vyvrátilo, patří Školnímu lesnímu podniku Masarykův les Křtiny, který spadá pod Mendelovu univerzitu v Brně. Ta už proto spolupracuje s policií. „Je to tragická událost, která nás také zasáhla. V té lokalitě vichřice vyvrátila tři stromy a podle prvotních zjištění našich lesníků tyto stromy byly zdravé, bez známek poškození,“ sdělil mluvčí Mendelovy univerzity Filip Vrána.

„Případ prověřujeme pro podezření ze spáchání trestného činu usmrcení z nedbalosti. Kriminalisté z územního odboru Brno-venkov si vyžádají znalecký posudek z oboru ochrany přírody,“ doplnil policejní mluvčí Pavel Štáb.

Jestli se nakonec prokáže, že stromy byly zdravé a nikdo nemohl předpokládat jejich pád, ukážou až závěry znaleckých posudků. Pokud ovšem někdo zanedbal své povinnosti, hrozí mu za usmrcení z nedbalosti i několikaleté vězení.

Další hlavní zprávy

Andrej Babiš

Babiš: Jasně jsme řekli, ať omezíte kontakty. Je to tak těžké pochopit?

Babiš: Jasně jsme řekli, ať omezíte kontakty. Je to tak těžké pochopit?

Čísla jsou katastrofální, vždyť jsme vám říkali, že je třeba omezit kontakty, podivuje se premiér Andrej Babiš a nechápe, proč to lidé nechápou, chodí ven a vládní nařízení nedodržují. Ve svém nedělním videu Čau lidi apeloval na to, aby Češi nařízení „proboha“ už začali respektovat. Zároveň během dne on i ministr Roman Prymula uvedli, že pokud se čísla do úterý nezlepší, přijde další fáze zpřísnění.

Politika

KOMENTÁŘ: Nerozčilujme se nad Prymulou. Žádná rovnost přece neexistuje

KOMENTÁŘ: Nerozčilujme se nad Prymulou. Žádná rovnost přece neexistuje

Kauza ministra zdravotnictví Romana Prymuly nachytaného v hospodě a bez roušky zdá se být jednou z nejvýbušnějších v naší politice za poslední léta. Na první pohled to opravdu vypadá děsivě. Ministr „prudí“ celé Česko se zákazem shlukování, zavírá školy (a hází nám děti na krk), zakazuje nám zajít si na pivo. A sám si užívá bezrouškových slastí života. Pojďme ale zkusit na chvíli zklidnit vášně.

reklama
Lidé dál ignorují vládní nařízení. V pražské Troji se jich sešly zástupy
Pokud do úterý čísla neklesnou, hrozí úplné uzavření, přiznal Prymula na odchodu
reklama
reklama
Hampl: Vláda mrtvých a dluhů. Je to epidemie papalášství, nešetřil Babiše ekonom

Partie

Domácí zpravodajství

Prymula: Dotace pro dceru přišla v době, kdy jsem ve vládě nebyl
Sedmiletá Češka je jediná na světě se vzácným svalovým onemocněním. Léčba neexistuje
ODS, lidovci a TOP 09 se dohodli na koalici proti Babišovi. V úterý podepíší memorandum
Další články
reklama
reklama