Kristýna je na invalidním vozíku, přestala mluvit. Sní o tabletu, který by ovládala očima

Těžký osud postihl 26letou Kristýnu z Plzně. Od šesti let je na invalidním vozíku a ve třinácti letech, po sérii epileptických záchvatů, přestala i mluvit. Se svým okolím se dorozumívá pomocí tabulek a počítače. Aby se mohla dorozumět i mimo domov, potřebovala by speciální tablet ovládaný očima. Ten ale stojí 126 tisíc korun a rodina na něj nemá peníze.

Kristýna se narodila jako zdravé miminko. První problémy přišly dva týdny po porodu, kdy měla pásový opar, pak se přidalo krvácení a otok mozku – což způsobilo tělesné postižení. „Je po herpetické meningoencefalitidě s příznaky dětské mozkové obrny,“ upřesnila její diagnózu maminka Hana.

Dívka se ale nepříznivé nemoci dokázala postavit a nevzdávala se. „Ve dvou a půl letech už uměla písmenka, sčítat a odčítat do deseti,“ přiblížila. Školu zvládla s jedničkami. Další komplikace se přidaly ve třinácti letech, kdy měla několik epileptických záchvatů. „Mozek se nestihl uzdravit, a tím přestávala postupně mluvit,“ prozradila maminka další zdravotní obtíže, které Kristýnu postihly.

K dorozumívání slouží i tabulka

Proto se začaly dorozumívat prostřednictvím tabulky, na které maminka ukazuje písmena, a Kristýna jí dává znamení. Z toho pak vzniknou slova a věty. „Většinou otevře pusu a naznačí, že to je to písmenko, anebo koukne nahoru,“ přiblížila Hana.

Na speciální ovládání počítače pomocí očí dostala rodina před dvěma lety příspěvek ve výši 74 tisíc korun, na další teď nemá nárok. „V případě splnění všech podmínek lze o příspěvek na speciální pomůcku požádat opětovně po pěti letech,“ doplnila mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Eva Davidová.

Venku si neví rady

Dívka hodně pracuje na počítači, ráda hraje karty a je aktivní na sociálních sítích. „Kinect jí snímá oči. Kristýna tak okem koukne, čímž si klikne, a daná věc se jí otevře,“ přiblížila maminka. S asistentkou chodí na koncerty, nákupy. Dělá zkrátka vše, co ji baví. Ale dorozumět se venku je velký problém.

„Kdyby si to mohla napsat očima, bylo by to rychlejší a snadnější pro obě,“ uvedla asistentka Kristýna Šteiglová. Sama dívka poprosila, zda by jí lidé nepomohli splnit sen o novém zařízení: „Abych venku mohla komunikovat s přáteli.“ Rodina věří, že se potřebné finance podaří sehnat a Kristýna bude moci dát svému okolí vědět, co přesně chce. Pokud i vy chcete Kristýně pomoci, můžete tak učinit skrze sbírku na stránce Donio.cz.

Tagy:
zdraví dívka rodina počítač pomoc Plzeň tablet postižení sbírka invalidní vozík příspěvěk Eva Davidová Ministerstvo práce a sociálních věcí České republiky