reklama

Krok za krokem: Jak se proklikat systémem a přihlásit se k očkování proti covidu

V pátek 15. ledna od ranních osmi hodin se v Česku spustil Centrální rezervační systém, kde se mohou nejdříve senioři 80+ a od 1. února i široká veřejnost registrovat k očkování proti covidu. Připravili jsme pro vás manuál, jak se krok za krokem co nejrychleji k očkování v blízkosti svého bydliště přihlásit.

reklama

Přihlášení bude probíhat na webových stránkách Ústavu zdravotnických informací a statistiky v rezervačním systému na očkování proti koronaviru. Systém je rozdělen na dvě části – registrace a rezervace.

K tématu

1. Ověření telefonního čísla

Na stránkách jako úplně první krok vyplníte telefonní číslo. To může být použito i víckrát. Jde třeba o případy, kdy vnuk nebo vnučka přihlásí svou babičku nebo dědečka na dálku, a vyplňují tak své mobilní číslo.

2. Zadání kontrolního PIN kódu

Následně vám přijde PIN na telefonní číslo, které jste vyplnili a PIN zpětně vložíte do kolonky na monitoru.

3. Vyplnění a uložení registrace

Po vyplnění PIN kódu se dostanete do fáze registrace. Zde vyplníte jméno, příjmení, číslo pojištěnce = rodné číslo, pojišťovnu a zdravotní stav.

4. Potvrzení registrace

V tuto chvíli jste prošli první fází a jste zaregistrováni v systému a zavedeni jako osoba se zájmem o očkování. Pokračuje to do druhé fáze, tedy k rezervaci konkrétního místa a termínu.

Centrální očkovací systém - důležitá upozornění

1. Od 15. ledna do 1. února pro seniory 80+

2. Od 18. nebo od 22. ledna se mohou hlásit dosud nenaočkovaní zdravotníci

3. Od 1. února pro všechny ostatní

4. Registrace probíhá na stránkách crs.uzis.cz a registrace.mzcr.cz

5. S registrací může pomoct rodina, praktický lékař, lékárna i obec.

6. Pomoc i na bezplatné lince 1221

7. Podrobné informace na covid.gov.cz

Na základě registrace vám bude vypočteno bodové skóre, které spolu s plánem dodávek vakcín určí, kdy budete vyzváni k rezervaci konkrétního termínu. Jde o tzv. prioritizaci. Toto se týká i seniorů, protože se to odvíjí od počtu vakcín, které do ČR dorazí.

Lidí starších 80 let je u nás zhruba 440 tisíc. Znamená to, že pro ně bude třeba 880 tisíc dávek. Aktuální očkovací tempo je přibližně 10 tisíc vakcín za den. Pokud by pokračovalo, tak jen očkování seniorů by trvalo 88 dnů. K tomu se ale ještě doočkovávají zdravotníci a senioři v domovech.

5. Přihlášení k rezervaci místa a termínu

Až budete registrování a budete se moct rezervovat, přijde vám druhý PIN a můžete přejít k rezervaci konkrétních termínů. Opět si připravte i rodné číslo. Je také možné, že ve chvíli, kdy se zaregistrujete, vás to k rezervaci nevyzve a vyzváni budete až později, podle toho, jak se na vás dostane řada. Předem si vyberete oba termíny pro první i druhou dávku.

„Registrace a rezervace nemusí nutně proběhnout ve stejném termínu. Určitě se nestane, že všichni lidé, kteří se zaregistrují, dostanou hned termín,“ varuje předem ministr zdravotnictví Jan Blatný.

6. Výběr očkovacího místa

Následně si vyberete místo, kam byste na očkování chtěli dorazit. Můžete si vybrat jakékoliv z dostupných očkovacích míst i na druhém konci republiky. Nicméně ministerstvo zdravotnictví seniorům doporučuje, aby volili místo ve svém kraji, protože dávky by podle toho měly být rozesílány.

V současné chvíli ale není seznam očkovacích míst předem znám. Premiér Andrej Babiš ve čtvrtek mluvil o 164 místech. Ta se ale budou postupně rozšiřovat.

Pokud si nyní místo vyberete a později se objeví nějaké, které bude k vašemu bydlišti blíže, můžete ho zpětně změnit.

„Už při registraci si vyberete preferované místo, kde byste se chtěli nechat očkovat. Poté dojedete celou registraci a pak přejdete rovnou do rezervace, kde se vám zobrazí kapacity místa, které jste si předvyplnili, a jestli tam není, tak si to můžete ještě změnit,“ řekl CNN Prima NEWS vládní zmocněnec pro IT Vlado Dzurilla s tím, že očkovací místo mohou lidé upravit i zpětně.

7. Výběr termínu očkování

Na očkovacím místě si poté vyberete čas a přesnou hodinu termínu. Ten vám bude vygenerován i pro druhou dávku. Opět je možné ho částečně změnit –⁠ jde ale o to, abyste dávku do těla dostali v požadovaném čase.

Pokud nebudou volné termíny, můžete si buď vybrat jiné místo, nebo počkat, až očkovací centrum vypíše termíny nové. Registrační systém vás na nové termíny upozorní tím, že vám zašle SMS a přijde vám další PIN kód, kterým svou rezervaci potvrdíte.

Potvrzení rezervace vám poté přijde i na e-mail, pokud jste ho vyplnili, a můžete si ho i vytisknout.

8. Čestné prohlášení a certifikát

Na závěr vyplníte čestné prohlášení, které byste si nejlépe měli i vytisknout a podepsat. S ním byste poté měli dorazit na očkovací místo.

K samotnému očkování je třeba donést občanský průkaz, průkaz od zaměstnavatele (pokud jste prioritizováni na základě zaměstnání) a poslední zprávu od lékaře, která se týká zdravotních problémů, pokud je zájemce do systému zapsal.

Po očkování dostanete očkovací certifikát, který by podle současných informací měl sloužit třeba jako vstupenka do restaurace nebo na koncert a využitelný bude i pro cesty do zahraničí. Opět vám přijde i na e-mail.

K tématu

Další hlavní zprávy

Politika

Rakev a koňský povoz. Desítky lidí přišly před dům Blatného demonstrovat proti opatřením

Rakev a koňský povoz. Desítky lidí přišly před dům Blatného demonstrovat proti opatřením

Desítky lidí s transparenty, českými i černými vlajkami, koňmi a rakví se v sobotu odpoledne vydaly k domu ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) v Jinačovicích na Brněnsku. Účastníci akce protestovali proti vládním opatřením a protiepidemickému systému (PES), který vnímají jako nesmyslný. Opatření decimují ekonomiku, a i přesto počet nakažených koronavirem stále roste, řekl novinářům organizátor akce Tomáš Franzki.

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Mutací koronaviru začíná přibývat. Odkud pochází a které jsou nakažlivější

PŘEHLEDNĚ: Mutací koronaviru začíná přibývat. Odkud pochází a které jsou nakažlivější

Nové mutace koronaviru se začínají rozšiřovat po celém světě a najdou se státy, které už kvůli obavám z nové varianty začínají rušit například lety z rizikových zemí. Odborníci odhadují, že i když je mnoho mutací nakažlivějších než původní typ, vakcína by na ně měla zabírat. Podle některých expertů už SARS-CoV-2 dokázal zmutovat více než tisíckrát, potvrzena je ale zatím necelá desítka čerstvě objevených proměn nemoci COVID-19. Do Česka zatím dorazila mutace s označením „britská“.

Auto

Jako by nebyly: Přísné emisní limity EU neplní nikdo, pokuty zaplatí zákazníci

Jako by nebyly: Přísné emisní limity EU neplní nikdo, pokuty zaplatí zákazníci

Navzdory masivní podpoře prodeje nízkoemisních aut se až na jednu výjimku ani jednomu výrobci nepodařilo za prvních deset měsíců loňského roku splnit požadovaný flotilový limit vypouštěných emisí CO2. Uvádí to agentura JATO Dynamic. Za každý nadlimitní gram u vyrobeného auta budou přitom muset automobilky zaplatit 95 eur do bruselské pokladny.

Dvouletá holčička poráží covidový syndrom. Brzy by mohla být z nemocnice doma
Lopraisova omluva nezabrala. Nejsme kusy masa, vzkazují šestnáctileté dívky
Slovensko letos předstihne Česko ve výstavbě dálnic o více než 11 kilometrů
Babiš očkování předstíral, říkají Romové z Vítkovic a odmítají vakcínu
Babiš navrhne Dzurillu na státní vyznamenání. Registrační systém prý funguje dobře
Němci sáňkují u bývalého koncentračního tábora. Nepřijatelné, zuří ředitel památníku
Tři nadané tanečnice přišly nečekaně o otce. Maminka Nikol se bojí, že ztratí i domov
reklama
reklama
Po vakcíně zemřelo v Norsku 23 lidí. Pro vážně nemocné může být fatální, tvrdí institut

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Zima pokračuje. Česko čeká mrazivý víkend, přes noc bude až −18 °C
Jak to muselo vypadat v době, kdy se zapálil, zavzpomínal Vystrčil na Palacha
Další články
reklama
reklama