Ačkoliv mají senioři nad 80 let prioritu a budou očkováni jako první, i mezi nimi bude záležet na tom, kdo si v systému rychleji rezervuje termín. Vakcinačních míst je totiž zatím pouze 164 a senioři budou na dávku vakcíny zváni podle toho, kdo z nich byl při přihlášení rychlejší. Očkovací centra se budou postupně doplňovat, a pokud nenajdou senioři v seznamu nějaké místo blízko svého bydliště, mohou ho zpětně změnit, když se v systému objeví.
V Česku se v pátek 15. ledna v osm hodin ráno na webových stránkách Ústavu zdravotnických informací a statistiky spouští rezervační systém na očkování proti koronaviru. Nyní ještě nefunguje. Systém bude rozdělen na dvě části – registrace a rezervace.
Do části registrace i rezervace se mohou od pátku hlásit pouze lidé starší 80 let, kterých je u nás zhruba 440 tisíc. Znamená to, že pro ně bude třeba 880 tisíc dávek. Aktuální očkovací tempo je přibližně 10 tisíc vakcín za den. Pokud by pokračovalo, tak jen očkování seniorů by trvalo 88 dnů. K tomu se ale ještě doočkovávají zdravotníci a senioři v domovech, tudíž je třeba, aby se zrychlil i přísun vakcín.
Kdo dřív přijde, ten dřív mele
I mezi důchodci tedy bude muset být nějaký systém, kdo z nich se dostane na řadu dřív. Ačkoliv je veřejnost od začátku informovaná ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO) o tom, že starší člověk bude mít prioritu, v dané věkové skupině už priority nejsou. Tudíž platí staré české přísloví „Kdo dřív přijde, ten dřív mele“.
Babiš: Očkovaných je mnohem více. Ředitelé vakcinačních center jsou pomalí
Očkovaných je prý „podstatně více“, než aktuálně uvádí ministerstvo zdravotnictví. Uvedl to premiér Andrej Babiš (ANO) na tiskové konferenci s šéfem resortu zdravotnictví Janem Blatným ke spuštění centrálního rezervačního systému k očkování. Zodpovědnost jde podle něj za jednotlivými řediteli vakcinačních center. Ti totiž podle něj nehlásí aktuální počty lidí, kteří již dostali dávku vakcíny. Podle šéfa Asociace krajů a jihočeského hejtmana Martina Kuby (ODS) měl však systém výpadek.
„Priorita je zde stejná. Ve chvíli, kdy se na dané centrum přihlásí 10 seniorů naráz, tak nejdříve dostane termín ten, který se přihlásí první,“ prohlásil ministr Blatný na čtvrteční tiskové konferenci, na které vysvětloval přesný postup přihlašování k očkování.
Je tak otázkou, zda v pátek ráno v osm hodin systém pod náporem nezkolabuje, protože se každý bude chtít přihlásit co nejdříve.
Ač byla snaha udělat přihlašovací systém co nejsnazší, má nejméně osm kroků a počítá se s tím, že ne každý senior se dokáže sám elektronicky přihlásit. Bude se tak muset spolehnout na své příbuzné. Pomoct podle ministra budou nabízet i praktičtí lékaři, kteří sami ale teprve na instrukce čekají, nebo dokonce lékárny. K dispozici je také linka 1221, kam mohou senioři volat a s přihlášením jim pomůže operátor.
Za očkováním i desítky kilometrů?
Přednost a čekací doba na očkování se zkrátí, až bude v zemi víc vakcín a víc míst, kde se nechat očkovat. Těch je aktuálně podle premiéra Andreje Babiše (ANO) 164. Nabízí se tak zásadní otázka, jak daleko budou muset senioři za vakcínou cestovat.
Ačkoliv premiér uvedl, že je nepřípustné, aby senioři za očkováním jeli přes půl republiky, seznam dostupných očkovacích míst zatím předem zveřejněný není a lidé ho uvidí až v rezervačním systému.
Blatný: Nepředpokládám, že by lidé jezdili přes celou ČR
„Nechceme, aby lidé nad 80 let museli jezdit do očkovacích center. Ty nejsou rozhodně pro starší lidi. My bychom měli s tou vakcínou k nim být co nejblíž,“ prohlásil premiér s tím, že vláda jedná s obcemi, aby přímo v nich vždy očkoval jeden lékař.
Fronty bez ohleduplnosti a rozestupů. Očkování vzali čeští senioři útokem
Ačkoli vláda veřejnost neustále žádá, aby se vzhledem ke koronavirové situaci chovala ohleduplně a dodržovala rozestupy, středeční snímky z Fakultní nemocnice Bulovka v Praze ukazují pravý opak. Senioři, kteří se přišli očkovat proti covidu, na vakcínu čekali na chodbách v ohromném počtu a bezprostřední vzdálenosti od sebe. Situace pobouřila i ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO).
Podle ministra zdravotnictví je navíc nežádoucí, aby lidé cestovali kvůli vakcíně do jiného kraje. „V principu je možno si vybrat místo. Nepředpokládám ale, že by lidé konali výlety přes celou republiku. Nebylo by pro seniora výhodné, kdyby se snažil dostat do jiného kraje, protože jeho dávka přijde do jeho kraje,“ doplnil Blatný.
Dzurilla: Místo můžete zpětně změnit
Podle vládního zmocněnce pro oblast IT Vladimíra Dzurilly se lidé mohou registrovat a rezervovat si místo v některém z očkovacích míst, která jsou nyní k dispozici, a pokud se později objeví místo blíže k jejich bydlišti, rezervaci změnit.
„Už při registraci si vyberete vaše preferované místo, kde byste se chtěli nechat očkovat. Poté dojedete celou registraci a pak přejdete rovnou do rezervace, kde se vám zobrazí kapacity místa, které jste si předvyplnili, a jestli tam není, tak si to můžete ještě změnit,“ řekl CNN Prima NEWS Dzurilla s tím, že očkovací místo mohou lidé upravit i zpětně.
Počet očkovacích míst se totiž bude v seznamu zvyšovat podle toho, jak se budou nová registrovaná místa do systému hlásit. To vše už se ale bude dít za pochodu a většina seniorů nebude v pátek ráno jasně vědět, kde má své nejbližší očkovací místo, a bude muset zřejmě čekat.