Kubáček: Zeman musí při jmenování Fialy ukázat akceschopnost, stále mu hrozí článek 66

Miloš Zeman

360° 26.11.2021

Prezident Miloš Zeman si při nedělním jmenování předsedy ODS Petra Fialy premiérem nesmí dovolit projevit nemohoucnost, naopak musí ukázat akceschopnost, řekl politolog Jan Kubáček v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Připomněl, že poslanci a senátoři stále mohou vytáhnout článek 66 Ústavy, kterým by prezidenta ze zdravotních důvodů zbavili pravomocí.

„Bude se vymýšlet forma (jmenování premiéra), která zdůrazní, že prezident je akceschopný a vykonává svůj úřad,“ zmínil politolog. Podle něj lze vše provést i tak, že se na sebe Zeman s Fialou budou dívat prostřednictvím monitorů. „Je možné, že prezident podepíše dekret a ukáže ho na obrazovku Petru Fialovi, aby zdokumentoval, že ho podepsal v přímém přenosu. Nebo zvolí variantu, že dokument bude následně předán,“ řekl Kubáček v pořadu 360°.

Podle něj budou představitelé prezidentské kanceláře dbát na to, aby akt jmenování Fialy premiérem proběhlo bez porušení protiepidemických opatření a zároveň byla zachována jeho úroveň. „Budou dbát na dekorum, ale zároveň na to, aby to nemělo špatný vliv na morálku občanů,“ uvedl Kubáček s tím, že pokud budou při jmenování porušena nějaká opatření, nemusí se to lidem vůbec líbit.

Zeman podle Kubáčka nicméně musí před Fialou i národem ukázat, že je stále akceschopný. „Musí být zachována situace, kdy národ uvidí, že prezident pracuje a úkon dělá bezprostředně,“ dodal politolog.

Fiala by si teoreticky mohl podepsaný dokument jednoduše vyzvednout, ale to by Zemanovi podle Kubáčka nepomohlo. „Miloš Zeman musí ukázat, že je. Potřebuje demonstrovat akceschopnost,“ dodal politolog. Stále se nad ním totiž vznáší možnost aktivace článku 66 Ústavy, tedy odebrání pravomocí kvůli zdravotním důvodům. Strany Fialovy budoucí vládní koalice totiž drží většinu v Poslanecké sněmovně i v Senátu.

Kubáček každopádně vzhledem k Zemanovu zdraví i k pandemické situaci spíše očekává, že ke jmenování Fialovy vlády dojde až v lednu.

Forejt: Vytváříme precedens do budoucna

Bývalý šéf hradního protokolu Jindřich Forejt v pořadu 360° řekl, že současná situace, kdy má nemocný a nakažlivý prezident jmenovat nového premiéra, navíc v situaci globální pandemie, je zcela nová. A právě proto je i důležitá. „Je potřeba si uvědomit, že z hlediska budoucnosti vytváří precedens,“ vysvětlil.

Je ovšem otázkou, jak bude samotné jmenování vypadat. Podle Forejta totiž například bývalo zvykem, že jmenovaný premiér na znamení slibu předstoupil před hlavu státu, řekl „slibuji“ a potřásl mu rukou. „To se dá nahradit úklonou či pokynutím hlavy,“ řekl Forejt. Nicméně dodal, že podle jeho názoru by prezident měl být u celého aktu přítomen.

Tagy: