reklama

Kubáček: Zeman musí při jmenování Fialy ukázat akceschopnost, stále mu hrozí článek 66

Prezident Miloš Zeman si při nedělním jmenování předsedy ODS Petra Fialy premiérem nesmí dovolit projevit nemohoucnost, naopak musí ukázat akceschopnost, řekl politolog Jan Kubáček v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Připomněl, že poslanci a senátoři stále mohou vytáhnout článek 66 Ústavy, kterým by prezidenta ze zdravotních důvodů zbavili pravomocí.

reklama

„Bude se vymýšlet forma (jmenování premiéra), která zdůrazní, že prezident je akceschopný a vykonává svůj úřad,“ zmínil politolog. Podle něj lze vše provést i tak, že se na sebe Zeman s Fialou budou dívat prostřednictvím monitorů. „Je možné, že prezident podepíše dekret a ukáže ho na obrazovku Petru Fialovi, aby zdokumentoval, že ho podepsal v přímém přenosu. Nebo zvolí variantu, že dokument bude následně předán,“ řekl Kubáček v pořadu 360°.

Podle něj budou představitelé prezidentské kanceláře dbát na to, aby akt jmenování Fialy premiérem proběhlo bez porušení protiepidemických opatření a zároveň byla zachována jeho úroveň. „Budou dbát na dekorum, ale zároveň na to, aby to nemělo špatný vliv na morálku občanů,“ uvedl Kubáček s tím, že pokud budou při jmenování porušena nějaká opatření, nemusí se to lidem vůbec líbit.

Zeman podle Kubáčka nicméně musí před Fialou i národem ukázat, že je stále akceschopný. „Musí být zachována situace, kdy národ uvidí, že prezident pracuje a úkon dělá bezprostředně,“ dodal politolog.

Fiala by si teoreticky mohl podepsaný dokument jednoduše vyzvednout, ale to by Zemanovi podle Kubáčka nepomohlo. „Miloš Zeman musí ukázat, že je. Potřebuje demonstrovat akceschopnost,“ dodal politolog. Stále se nad ním totiž vznáší možnost aktivace článku 66 Ústavy, tedy odebrání pravomocí kvůli zdravotním důvodům. Strany Fialovy budoucí vládní koalice totiž drží většinu v Poslanecké sněmovně i v Senátu.

Kubáček každopádně vzhledem k Zemanovu zdraví i k pandemické situaci spíše očekává, že ke jmenování Fialovy vlády dojde až v lednu.

Forejt: Vytváříme precedens do budoucna

Bývalý šéf hradního protokolu Jindřich Forejt v pořadu 360° řekl, že současná situace, kdy má nemocný a nakažlivý prezident jmenovat nového premiéra, navíc v situaci globální pandemie, je zcela nová. A právě proto je i důležitá. „Je potřeba si uvědomit, že z hlediska budoucnosti vytváří precedens,“ vysvětlil.

Je ovšem otázkou, jak bude samotné jmenování vypadat. Podle Forejta totiž například bývalo zvykem, že jmenovaný premiér na znamení slibu předstoupil před hlavu státu, řekl „slibuji“ a potřásl mu rukou. „To se dá nahradit úklonou či pokynutím hlavy,“ řekl Forejt. Nicméně dodal, že podle jeho názoru by prezident měl být u celého aktu přítomen.

Tagy:

Hlavní zprávy

Hromadná nehoda u Brna. Srazil se kamion a dalších šest vozů, na místě jsou zranění

Nehoda kamionu, dodávky a pěti osobních aut ve čtvrtek krátce před 7:00 uzavřela dálnici D52 za Pohořelicemi na Brněnsku ve směru na Brno, vyplývá z informací hasičů. Policisté dopravu odklánějí přes sjezd 23 na Pohořelice a Židlochovice, řekl mluvčí policistů David Chaloupka. Na místě jsou podle prvních informací dva zranění, uvedla mluvčí záchranářů Michaela Bothová.

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

Proti jadernému odpadu se postavím se samopalem v ruce: Obec na Vysočině úložiště nechce

Štamgast z hospody U kostela slibuje, že bude vesnici bránit se samopalem v ruce. Úložiště jaderného odpadu odmítají i farář se starostou. Vítejte v Rudíkově na Vysočině, dědině stojící na mohutném žulovém bloku. A právě do téhle skály by stát rád vyhloubil podzemní sklad pro vyhořelé palivo z atomových elektráren. „Nedovolíme to,“ říkají v Rudíkově. Mají ale reálnou šanci gigantické stavbě zabránit?

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

I příznaky zmutovaly. Místo úplné ztráty způsobuje omikron otupělost čichu. Co dalšího?

Britští vědci upozornili na řadu varovných příznaků signalizujících, že jste v počátečním stadiu nákazy omikronem. Jedná se například o bolest v krku, bolest hlavy, pocení, a to zejména v noci, a bolest uší. U mnohých pacientů omikron způsobuje i problémy s čichem, což byl jeden z prvních příznaků i předchozích variant, jenže tentokrát se projevuje trochu jinak.

Německá zelená politika? Vládní speciály létají bez pasažérů. Šílenství, kritizuje poslanec

Německé ministerstvo obrany přiznalo, že vládní letka během třinácti měsíců mezi listopadem 2020 a koncem roku 2021 letěla 336krát mezi Bonnem a Berlínem bez cestujících. Jednalo se o cesty mezi bývalým hlavním městem a tím současným. Klíčové úřady sice už dávno přesídlily do Berlína, vládní speciály ale nadále sídlí nedaleko Bonnu. Německo se přitom snaží být lídrem v boji proti klimatické změně a v Evropě tvrdě prosazuje „zelenou“ politiku.

reklama

Domácí zpravodajství

Nemůžeme si vyskakovat, covid jsme nezvládli. Bez očkování by to byl masakr, říká Kubek

Změn ve vládních opatřeních je už tolik, že je nejde všechny sledovat. Už se v nich neorientuju, přiznal šéf České lékařské komory Milan Kubek. V pořadu 360° upozornil, že i když některé evropské země už začaly rozvolňovat, se situací v České republice se dění v zahraničí srovnávat nedá kvůli menší proočkovanosti. „Nejsme zemí, která by si mohla dovolit příliš vyskakovat,“ řekl na CNN Prima NEWS.

reklama