Kubek: Noste respirátory. Jde o to nejmenší, co můžete jako projev ohleduplnosti udělat

Epidemie koronaviru v Česku dále slábne a vláda Petra Fialy (ODS) pomalu směřuje k dalšímu rozvolňování. Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka je ale namístě, aby lidé nadále nosili alespoň respirátory. „Jsou to nejmenší, co můžeme jako projev ohleduplnosti udělat,“ řekl CNN Prima NEWS. S jeho přístupem ale nesouhlasí epidemiolog Jiří Beran – ten naopak uvedl, že se mělo rozvolnit mnohem dříve.

V pondělí testy odhalily 13 461 nakažených, což je nejnižší denní nárůst nově pozitivních v pracovní den od poloviny ledna. Zhruba o třetinu, na 2 511 případů, klesl i počet podezření na opakovanou nákazu novým typem koronaviru. Incidenční číslo je nejníže od 17. ledna a v mezitýdenním srovnání klesá i zátěž nemocnic – v pondělí vyžadovalo nemocniční péči téměř 3 500 nakažených, asi o 800 méně.

I přes zlepšení epidemické situace v Česku a postupné rozvolňování by prezident České lékařské komory Milan Kubek ocenil, kdyby lidé nadále nosili alespoň ochranu dýchacích cest. Stále platí, že jsou čísla nákaz poměrně vysoká – ještě před několika měsíci by se o nich téměř dalo mluvit jako o rekordních.

„Když se situace trošku zlepší, tak všechno překotně rozvolňujeme. Respirátory jsou to nejmenší, co můžeme jako projev ohleduplnosti udělat. Rozhodně bych jejich nošení doporučoval,“ řekl štábu CNN Prima NEWS. Podobný postoj zatím zastává i ministerstvo zdravotnictví.

„Jsou místa, kde dává používání respirátorů i nadále smysl. Konkrétní plán, kdy by se měl odložit respirátor a ve kterých prostorách, bude na základě aktuální epidemiologické situace projednán vládou,“ poznamenal ministerský náměstek Josef Pavlovic (Piráti). Kabinet Petra Fialy by měl zrušení dalších opatření projednat ve středu – na stole je třeba rozvolnění pravidel pro hromadné akce.

Podle epidemiologa a vakcinologa Jiřího Berana už je ale dávno na čase, aby se respirátory odložily. Pozdní rozvolnění pokládá spíše za politické než odborné rozhodnutí. „V tuto chvíli neexistují vzhledem k omikronu žádné důvody, proč držet společnost uzavřenou,“ uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS.

Obdobnou optikou se na zlepšující se situaci dívá také biochemik Zdeněk Hostomský. „Měli jsme respirátory sundat už před nějakou dobou. Když nastoupil omikron, ukázalo se, že nehrají téměř žádnou roli,“ vyjádřil expert svůj názor.

Tagy: