reklama

Kubek: Jsme ve válce a prohráváme, italský scénář je reálný. Rozhodneme všichni

Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka by měla vláda přistoupit k lockdownu naráz a následně uvolňovat. „Bylo by to lepší i psychologicky, lidé by byli čím dál spokojenější, že se uvolňuje. Toto je salámová metoda ořezávání,“ myslí si. „Jsme ve válečném stavu a prohráváme,“ poznamenal v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

reklama

Kubek vzápětí dodal, že opatření podporuje, neboť jsou podle něj nezbytná. Dle jeho názoru ale přišla s několikatýdenním zpožděním. „Modely ukazují, že zdravotnictví bude kolabovat okolo 10. listopadu, držme si palce, aby opatření zabrala, rozhodneme o tom všichni,“ řekl v 360° Pavlíny Wolfové.

„Když jsou nemocnice přeplněné, dá se zemřít i na zánět slepého střeva,“ přiblížil zdravotnický kolaps. „To nejhorší, co nás straší ve snech, je to, že budeme mít tři pacienty a jedno lůžko,“ doplnil.

K tématu

Kubkovi také vadí, že se nehovoří o tom, že kapacity nemocnic se „nafukují“ na úkor necovidových pacientů. „Je to za cenu utrpení lidí, kteří měsíce čekají na výměnu kloubu, mají bolesti a nemohou chodit,“ uvedl příklad. Řekl navíc, že COVID-19 je v současnosti druhou nejčastější příčinou úmrtí v Česku a překonal všechny typy rakovin dohromady.

Prezident České lékařské komory je rád, že do Česka přijedou na pomoc američtí lékaři. Počty nakažených českých lékařů totiž rostou exponenciálně a podle Kubka se zoufale čeká na to, až se začnou uzdravovat.

Chybí tisíce zdravotních sester

Podobná situace panuje i mezi zdravotními sestrami, potvrzuje prezidentka České asociace sester Martina Šochmanová. „Dnes je nakaženo kolem 4 000 sester. Dlouhodobě nám jich navíc chybí kolem 3 000. Každý dobrovolník je vítaný,“ řekla.

Podle jejích slov nyní na jednotkách intenzivní péče pracuje řada zdravotníků, kteří na to nejsou zvyklí, ale situaci zvládají profesionálně. „Musíme se postarat o akutně nemocné pacienty, ale ne jenom o akutně nemocné s covidem,“ vysvětlila.

Personál podle Šochmanové nyní potřebuje kvalitní psychologickou podporu i podporu veřejnosti. „Zdravotníci nemohou mít pocit, že jsou v tom sami, že je v tom veřejnost nechala,“ upozorňuje.

Tagy: kolaps Milan Kubek zdravotnický personál Itálie koronavirus COVID-19 360° nemocnice Martina Šochmanová

Další hlavní zprávy

Vláda

Ministr Brabec má zdravotní problémy. Po jednání uhelné komise skončil v nemocnici

Ministr Brabec má zdravotní problémy. Po jednání uhelné komise skončil v nemocnici

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) se nezúčastnil dnešní tiskové konference po jednání uhelné komise kvůli náhlé zdravotní indispozici. Tiskové oddělení ministerstva ČTK sdělilo, že je Brabec na vyšetření v nemocnici. Původně měl společně s dalším předsedou komise, ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem (za ANO), komentovat dnes přijaté doporučení komise ukončit využívání uhlí v České republice v roce 2038.

Koronavirus

Stovky volných termínů, jednotky zájemců. Učitelé se na covid testy zdarma nehrnou

Stovky volných termínů, jednotky zájemců. Učitelé se na covid testy zdarma nehrnou

Zájem učitelů o antigenní test na COVID-19 je na pražských odběrových místech v pátek zatím malý, i na dnešní den jsou ještě volné termíny. Potvrzují to mluvčí nemocnic a laboratoří, kde odběrová místa provozují. Celkem jich jsou v Praze více než tři desítky, učitele ale podle informací na webu netestují všechna. Některá soukromá se připojí v pondělí. Díky bezplatnému testování učitelů a od 18. prosince všech zájemců má podle vlády stoupnout počet testů.

Dopad druhé vlny epidemie: Česká ekonomika má v příštím roce růst jen o 1,5 procenta
Volný: Nucená vakcinace je znásilnění. Nasaďte si roušku, reagoval Blatný
Biden požádá Američany, aby sto dní nosili roušky. Sám se nechá naočkovat
reklama
reklama
Nedočkaví štamgasti vyrazili na pivo už v šest ráno. O půl sedmé byla plná hospoda

Lidé

Domácí zpravodajství

Průměrná mzda dosáhla 35 402 korun. V Česku nejvíce vydělávají Pražané, přes 43 tisíc
Další články
reklama
reklama