reklama

Kubek: Jsme ve válce a prohráváme, italský scénář je reálný. Rozhodneme všichni

Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka by měla vláda přistoupit k lockdownu naráz a následně uvolňovat. „Bylo by to lepší i psychologicky, lidé by byli čím dál spokojenější, že se uvolňuje. Toto je salámová metoda ořezávání,“ myslí si. „Jsme ve válečném stavu a prohráváme,“ poznamenal v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

reklama

Kubek vzápětí dodal, že opatření podporuje, neboť jsou podle něj nezbytná. Dle jeho názoru ale přišla s několikatýdenním zpožděním. „Modely ukazují, že zdravotnictví bude kolabovat okolo 10. listopadu, držme si palce, aby opatření zabrala, rozhodneme o tom všichni,“ řekl v 360° Pavlíny Wolfové.

„Když jsou nemocnice přeplněné, dá se zemřít i na zánět slepého střeva,“ přiblížil zdravotnický kolaps. „To nejhorší, co nás straší ve snech, je to, že budeme mít tři pacienty a jedno lůžko,“ doplnil.

Kubkovi také vadí, že se nehovoří o tom, že kapacity nemocnic se „nafukují“ na úkor necovidových pacientů. „Je to za cenu utrpení lidí, kteří měsíce čekají na výměnu kloubu, mají bolesti a nemohou chodit,“ uvedl příklad. Řekl navíc, že COVID-19 je v současnosti druhou nejčastější příčinou úmrtí v Česku a překonal všechny typy rakovin dohromady.

Prezident České lékařské komory je rád, že do Česka přijedou na pomoc američtí lékaři. Počty nakažených českých lékařů totiž rostou exponenciálně a podle Kubka se zoufale čeká na to, až se začnou uzdravovat.

Chybí tisíce zdravotních sester

Podobná situace panuje i mezi zdravotními sestrami, potvrzuje prezidentka České asociace sester Martina Šochmanová. „Dnes je nakaženo kolem 4 000 sester. Dlouhodobě nám jich navíc chybí kolem 3 000. Každý dobrovolník je vítaný,“ řekla.

Podle jejích slov nyní na jednotkách intenzivní péče pracuje řada zdravotníků, kteří na to nejsou zvyklí, ale situaci zvládají profesionálně. „Musíme se postarat o akutně nemocné pacienty, ale ne jenom o akutně nemocné s covidem,“ vysvětlila.

Personál podle Šochmanové nyní potřebuje kvalitní psychologickou podporu i podporu veřejnosti. „Zdravotníci nemohou mít pocit, že jsou v tom sami, že je v tom veřejnost nechala,“ upozorňuje.

Tagy:
kolaps Milan Kubek zdravotnický personál Itálie koronavirus COVID-19 nemocnice Martina Šochmanová

Hlavní zprávy

Šlamastyka před OH v Pekingu. Polovina hráčů hokejové reprezentace měla pozitivní test
ZOH 2022

Šlamastyka před OH v Pekingu. Polovina hráčů hokejové reprezentace měla pozitivní test

Česká hokejová reprezentace zahájila soustředění na zimní olympijské hry v Pekingu. V pražské O2 areně se zatím pod dohledem hlavního trenéra Filipa Pešána mělo připravovat 12 hráčů. Z tuctu je však nyní mimo hru šestice hokejistů, která měla pozitivní test na koronavirus. I s ohledem na všechny okolnosti oznámí vedení reprezentace patrně již v sobotu jméno 25. hráče, který zaplní místo, jež zůstalo v předběžném výběru volné. Konečná nominace se uzavře v pondělí.

Strach o krále fotbalových agentů. Zástupce Haalanda nebo Ibrahimovice bojuje na JIP

Fotbaloví agenti vyjednávají přestupy za miliony eur či liber, rozhodují o osudech největších hráčů, přesto často zůstávají v pozadí a příliš se o nich nemluví. Jednou z výjimek je Mino Raiola. Pro své neortodoxní vyjednávací praktiky je často nazývaný mafiánem, mnozí ho považují za krajně kontroverzní osobu. Momentálně během přestupového období měl znovu ukazovat něco ze svého umu, nicméně nemůže. Leží ve vážném stavu na jednotce intenzivní péče.

Udusil těhotnou ženu pytlem od briket. Za vraždu dostal Pavel Brož 26 let vězení

Aktualizováno

Za vraždu těhotné ženy v Netolicích na Prachaticku soud poslal Pavla Brože na 26 let do vězení. Krajský soud v Českých Budějovicích Brožovi určil vězení se zvýšenou ostrahou. Státní zástupce navrhnul výjimečný trest na horní hranici sazby. Brož už jednu vraždu spáchal v roce 2006. Obhájkyně navrhovala zprostit Brože obžaloby v plném rozsahu, pro nepřímé důkazy. Proti rozsudku se odvolala.

reklama

Domácí zpravodajství

Piráti nám závidí počet věřících. Svým útokem nahánějí voliče komunistů, míní Czendlik

Za slovy pražského radního Adama Zábranského (Piráti), kterými oslavuje úbytek Čechů hlásících se ke katolické církvi, může být závist. Ve vysílání pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl kněz Zbigniew Czendlik. Podle něj by si Zábranský nejspíš přál, aby více než 700 tisíc lidí, kteří se nyní podle sčítání lidu hlásí k římskokatolické církvi, přidalo právě k jeho Pirátům.

Lidí, kteří měli kvalitní imunitní systém, jsou dnes plné hřbitovy, hájí Kubek vakcínu

Prezident České lékařské komory Milan Kubek se ve vysílání CNN Prima NEWS ostře pustil do lékaře Vlastimila Voráčka za jeho přístup k očkování proti covidu. Známý ortoped, který nechvalně proslul kvůli údajnému nakažení několika českých sportovců během letu z Prahy na letní olympiádu v Tokiu, totiž v pořadu Co Čech, to politik! zmínil, že vakcínu odmítl, protože má prý kvalitní imunitní systém.

Babiš: STAN je nejhorší zlo ve vládě. Vylezli navrch po Kalouskovi a podvedli Piráty

Hnutí STAN je to nejhorší, co je v současné vládě. Taková slova pronesl expremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš na čtvrtečním představení své stínové vlády. Do partaje nynějšího vicepremiéra a ministra vnitra Víta Rakušana se opřel také kvůli nevyjasněným finančním darům či kauze kolem 1. místopředsedy hnutí Jana Farského a jeho univerzitní stáže v USA.

Havarovalo 36 aut, šest lidí se zranilo. Při nehodě u Žebráku vznikla škoda 11 milionů

Při čtvrteční hromadné nehodě na dálnici D5 u Žebráku na Berounsku vznikla škoda téměř 11 milionů korun. Auta nepřizpůsobila rychlost stavu vozovky a povětrnostním podmínkám nebo nedodržovala bezpečnou vzdálenost, informovala v pátek policejní mluvčí Vlasta Suchánková. Na dálnici před polednem ve směru na Prahu havarovalo 36 aut, šest lidí se zranilo. Provoz byl zastaven na 11 hodin.

reklama