reklama

Kubek: Jsme ve válce a prohráváme, italský scénář je reálný. Rozhodneme všichni

Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka by měla vláda přistoupit k lockdownu naráz a následně uvolňovat. „Bylo by to lepší i psychologicky, lidé by byli čím dál spokojenější, že se uvolňuje. Toto je salámová metoda ořezávání,“ myslí si. „Jsme ve válečném stavu a prohráváme,“ poznamenal v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

reklama

Kubek vzápětí dodal, že opatření podporuje, neboť jsou podle něj nezbytná. Dle jeho názoru ale přišla s několikatýdenním zpožděním. „Modely ukazují, že zdravotnictví bude kolabovat okolo 10. listopadu, držme si palce, aby opatření zabrala, rozhodneme o tom všichni,“ řekl v 360° Pavlíny Wolfové.

„Když jsou nemocnice přeplněné, dá se zemřít i na zánět slepého střeva,“ přiblížil zdravotnický kolaps. „To nejhorší, co nás straší ve snech, je to, že budeme mít tři pacienty a jedno lůžko,“ doplnil.

K tématu

Kubkovi také vadí, že se nehovoří o tom, že kapacity nemocnic se „nafukují“ na úkor necovidových pacientů. „Je to za cenu utrpení lidí, kteří měsíce čekají na výměnu kloubu, mají bolesti a nemohou chodit,“ uvedl příklad. Řekl navíc, že COVID-19 je v současnosti druhou nejčastější příčinou úmrtí v Česku a překonal všechny typy rakovin dohromady.

Prezident České lékařské komory je rád, že do Česka přijedou na pomoc američtí lékaři. Počty nakažených českých lékařů totiž rostou exponenciálně a podle Kubka se zoufale čeká na to, až se začnou uzdravovat.

Chybí tisíce zdravotních sester

Podobná situace panuje i mezi zdravotními sestrami, potvrzuje prezidentka České asociace sester Martina Šochmanová. „Dnes je nakaženo kolem 4 000 sester. Dlouhodobě nám jich navíc chybí kolem 3 000. Každý dobrovolník je vítaný,“ řekla.

Podle jejích slov nyní na jednotkách intenzivní péče pracuje řada zdravotníků, kteří na to nejsou zvyklí, ale situaci zvládají profesionálně. „Musíme se postarat o akutně nemocné pacienty, ale ne jenom o akutně nemocné s covidem,“ vysvětlila.

Personál podle Šochmanové nyní potřebuje kvalitní psychologickou podporu i podporu veřejnosti. „Zdravotníci nemohou mít pocit, že jsou v tom sami, že je v tom veřejnost nechala,“ upozorňuje.

Tagy: kolaps Milan Kubek zdravotnický personál Itálie koronavirus COVID-19 nemocnice Martina Šochmanová

Další hlavní zprávy

Partie

Homosexuálové jsou devianti. Evropská unie je chce zvýhodnit, tvrdí Foldyna z SPD

Homosexuálové jsou devianti. Evropská unie je chce zvýhodnit, tvrdí Foldyna z SPD

Homosexuálové a další členové LGBT+ komunity jsou podle poslance SPD Jaroslava Foldyny devianti. Prohlásil to v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Schyluje se podle něj k tomu, že bude tato komunita upřednostňována třeba při výběru pracovní pozice. Proti jeho vymezení se tvrdě ohradili jak senátorka ODS Miroslava Němcová, tak Pirát Jan Lipavský.

Počasí

Vlny veder vrcholí. K večeru přijdou silné bouřky, vítr a kroupy, varují meteorologové

Vlny veder vrcholí. K večeru přijdou silné bouřky, vítr a kroupy, varují meteorologové

V neděli Česko ještě čekají tropická vedra. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) teploty na některých místech republiky mohou dosahovat až 36 °C. Odborníci tak doporučují pít vodu a nezdržovat se dlouho na přímém slunci. ČHMÚ také varuje před požáry. V neděli večer se ale ochladí. Meteorologové vydali výstrahu před silnými bouřkami, větrem a kroupami. Pršet by mělo celý týden.

Partie

Piráti: Na Babišovu úroveň se nesnížíme, lže a bojí se. Byty nikomu danit nebudeme

Piráti: Na Babišovu úroveň se nesnížíme, lže a bojí se. Byty nikomu danit nebudeme

Nebudeme se snižovat na Babišovu úroveň, stojí si za svým Piráti. Podle jejich poslance Jana Lipavského se premiér Andrej Babiš (ANO) bojí a začíná lhát. V Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS tak reagoval na opakované výtky ze strany ANO, že Piráti jsou promigrační a chtějí lidem danit byty. Piráti to neustále vyvrací a tvrdí, že nic takového nechtějí a v programu nemají.

Covid cestovní seriál: Co potřebujete k dovolené v Chorvatsku a na co si dát pozor?
Český paradox na Euru: Proč je lepší s Anglií prohrát a zbavit se prvního místa?
Na původní fotce byla, v ročence už ne. Dívku s Downovým syndromem škola „vystřihla“
reklama
reklama
KOMENTÁŘ: Jak Klausovo utahování opasků zvítězilo nad Komárkovou markou za tři koruny

Názory

Domácí zpravodajství

Stát nám nejvíc pomůže, když otevře hranice, říká šéf pražského hotelu Four Seasons
Přibylo nejméně nakažených za sobotu od července. Reprodukční číslo ale mírně stouplo
Asfalt jako horká kaše aneb Z dějin české Sahary 1911 a 1947, kdy vedra zabíjela
Diktátorství nemá v EU místo, shodl se Kulhánek se Zemanem. Podpoří sankce vůči Bělorusku
Další články
reklama
reklama