Komentátor: Vláda nás léčí šokovou terapií. Po všech změnách už musí být občané otupělí

Vláda se zavázala ušetřit 70 miliard ze státního rozpočtu. V posledních týdnech pak rozjela kolotoč událostí, jež ji mají k úspoře dovést. Reformuje Českou poštu, zruší 77 pracovišť finančního úřadu a spekuluje se, že šetřit by chtěla i na Českých drahách. Podle komentátora Práva a webu Novinky.cz Thomase Kulidakise však její chaotické kroky dokladují nesourodost jednotlivých vládních stran.

Dle Kulidakise vznikla koalice na programu „antibabiš“ a v posledních týdnech je to velmi znát. „Vládní strany jsou ideologicky nesourodé, touha k moci byla velká. Tam, kde chce ODS zvyšovat daně, ostatní vlastně couvají,“ reagoval tak na uniklé informace o změnách sazby DPH.

MOHLI BY VÁS ZAJÍMAT: Prymula: Zvýšení DPH na léky? Nešťastný krok, který povede k vyčerpání zdravotnického rozpočtu

Komentátor Hospodářských novin Ondřej Leinert má podobný názor, skládání konsolidačního balíčku označil za chaotické. Reforma České pošty a zrušení několika pracovišť finančního úřadu jsou podle něj nezbytné. „Mělo to tu být už dávno, o poště se mluvilo snad už v roce 2000, počet poboček odpovídá stavu, jaký byl v západní Evropě v osmdesátých letech minulého století, vysvětlil Leinert.

Oba se ale shodují, že kroky vlády jsou v posledních týdnech de facto šokovou terapií a je otázkou, kolik takových šoků společnost ještě vydrží. „Nejdříve snížená valorizace důchodů, pak zrušení pošt, teď více než třetina pracovišť Finančního úřadu a říká se, že by měly být na řadě České dráhy. Po těch šocích už musí být občané otupělí,“ uvedl Kulidakis.

Vládní čísla nevycházejí

Ministr financí Zbyněk Stanjura slíbil ušetřit 70 miliard ze státního rozpočtu. Dle jeho vlastních slov se zaměřil na výdajovou stránku, příjmovou chce řešit až posléze, což mu je často vytýkáno. Podle Kulidakise už není kde šetřit: „Může škrtat ve zbrojních zakázkách, což ale nechce. Maximálně by se mohla seškrtat ministerstva, pár jich zrušit, ale kdo by pak ten stát řídil,“ podotkl komentátor.

Zmínil i načasování těchto kroků, které považuje za čistě oportunistické. „Vláda si počkala na výsledek prezidentských voleb a řízla do toho, ale ta čísla mi nevychází. Zrušení pracovišť finančního úřadu přinese ročně 50 milionů, pošta 700. Ty miliardy ale nevidím. Inflace také do státního rozpočtu přináší nemalé zisky, ale kde tyto finance končí? To by nám vláda měla vysvětlit,“ doplnil.

Možná, že si na sebe vláda upletla zbytečně bič. „Nebojí se nepopulárních kroků, ale neumí je komunikovat. Za zvládnutí migrační vlny z Ukrajiny bych ji třeba pochválil, ale nezvládla to vůbec prodat,“ završil Leinert.

Tagy:
Česká pošta Ukrajina státní rozpočet ODS zprávy České dráhy Zbyněk Stanjura vláda Hospodářské noviny Ondřej Leinert finanční úřad Západní Evropa Thomas Kulidakis