Možné zvyšování DPH u léků považuje epidemiolog Roman Prymula za nešťastný krok. Uvedl to v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Podle něj by se případné zvýšení daně z přidané hodnoty (DPH) negativně odrazilo v rozpočtu zdravotnictví, který by byl ochuzen o zhruba 2,5 miliardy korun.
„Zvyšování DPH u léků považuji za velmi nešťastný krok. U léků je problém dvojí. Jednak pro běžného pacienta, který bude muset v lékárně zaplatit více. Existuje ovšem ještě větší problém. DPH z léků, které jsou hrazeny ze zdravotního pojištění, bude odvedeno do státního rozpočtu. Tedy 2,5 miliardy korun. Tyto peníze zmizí ze zdravotnického rozpočtu,“ uvedl v pořadu Nový den Prymula.
Podle něj na tom bylo Česko v uplynulém období ve zdravotnictví poměrně dobře. To se však může rázem změnit. „Došlo k enormnímu navýšení prostředků, které se dostávaly do rozpočtu jak přes pojištění, tak z jiných zdrojů. V tuto chvíli se ale dostáváme do úplně jiné situace. Po tlustých letech přijdou léta hubená. Tento krok logicky povede k dalšímu vyčerpání zdravotnického rozpočtu, který na následující dva roky bude velmi těsný,“ doplnil Prymula.
ČTĚTE TAKÉ: Nechci snižovat daň z hazardu ani zvyšovat DPH, ujišťuje Stanjura. Pavel chce jednat s Fialou
Reagoval tak na uniklý vládní materiál, který počítá s výraznou úpravou sazeb DPH. Podle něj by se měla daň z přidané hodnoty u léků zvýšit z deseti na čtrnáct procent. Podle ministra financí Zdeňka Stanjury (ODS) však nejde v žádném případě o návrh, spíš o analytické výpočty pro účely kabinetu.
Ministerstvo financí – alespoň podle materiálů, jejichž část se v pondělí objevila v médiích – plánovalo zvýšit sazby DPH kromě léků také u tepla, vodného a stočného, u sportovních a kulturních akcí, veřejné dopravy či stravovacích služeb.
„Jsem poměrně překvapen, kolik různých informací se dostává do masmédií, které vláda posléze neguje a říká, že jsou to jenom pracovní materiály. Že jsou to seznamy všech možných opatření, ze kterých se bude posléze vybírat. Na mě to spíš dělá dojem, že je to takový programový přístup zjišťování, co populace unese, a co ne. Tam, kde se bude nejvíce křičet, se ta opatření nebudou realizovat,“ komentoval Prymula.
Celý rozhovor si můžete poslechnout ve videu výše.
V podobném duchu se vyjádřil také stínový ministr práce Aleš Juchelka (ANO) v úterním pořadu 360° na CNN Prima NEWS. „Je to už několikeré sebrání věcí, které se dostaly na veřejnost a pak byly nějakým způsobem uklidněny po mediální bouři, kterou způsobily. Opravdu nerozumím tomu, co tato vláda dělá. Je to esence podprůměrnosti nejen z hlediska chaosu v komunikaci, ale i obecně,“ uvedl Juchelka.
Podražily by hlavně volně prodejné léky
Možné zvýšení daně z přidané hodnoty u léků komentoval také výkonný ředitel České asociace farmaceutických firem (ČAFF) Filip Vrubel. „Dopad bude mít vyšší sazba DPH hlavně na rozpočty zdravotních pojišťoven, na pacienty dopadne hlavně u volně prodejných léků,“ uvedl Vrubel. Spolu s volně prodejnými léky by tak podle něj zdražila také například antikoncepce, kojenecká výživa nebo volně prodejné očkovací látky.
Vrubel připomněl, že náklady výrobců rostly už v minulém roce kvůli inflaci a ceně vstupů, u léků na předpis ho ale nemohly promítnout do ceny. „U léků na recept se změna DPH u doplatků projeví buď minimálně, nebo spíše vůbec. Úhrady léků, na které přispívá zdravotní pojišťovna, se totiž automaticky zvýší se zvýšením sazby DPH,“ dodal Vrubel. Navíc by je tak stály zhruba 2,5 miliardy korun.