Kvalita vody je na mnoha místech ČR nepříznivá. Může za to vysoký výskyt sinic

Voda v Máchově jezeře obsahuje podle hygieniků sinice, na pozoru by měli být lidé s citlivější kůží i těhotné ženy. Míst se zhoršenou kvalitou vody ke koupání jsou v tuhle dobu desítky po celé republice.

„Krajská hygienická stanice nám udělila oranžového smajlíka. Doporučuje tak vnímavým jedincům a těhotným ženám, aby se po koupaní osprchovali,“ řekl CNN Prima NEWS provozovatel pláží Vladimír Rajchrt a dodal, že tento postup doporučuje i po koupání v městském bazénu. „V blízkosti Máchova jezera je možnost využití studených i teplých sprch,“ sdělil Rajchrt.

Podle něj je v tuto dobu obvyklý vyšší výskyt sinic. „Pořád ale nedosahujeme takových čísel, aby byl zákaz koupání,“ podotkl. Očekává také, že začátkem srpna se začne kvalita opět zlepšovat. Zájem o přírodní koupaliště je letos i přesto velký. „Návštěvnost máme vysokou, za poslední tři roky je nejvyšší, co jsme kdy měli,“ dodal.

Ačkoliv je provozovatel povinen stav kvality vody návštěvníkům oznámit, jsou i místa, kam vstupují návštěvníci na vlastní riziko. Rozlišujeme několik typů vodních ploch:

  • přírodní koupaliště (má provozovatele a vybírá se zde vstupné);
  • povrchové vody (nemají provozovatele, může se zde koupat kdokoli, nikdo však kvalitu nesleduje);
  • ostatní vodní plochy;
  • umělá koupaliště.
Tagy: