
Místo politiků řinčí stroje: Podívejte se, jak dělníci obnažili Sněmovnu. Tečou do ní miliony
Na většině míst v republice je kvalita vody v přírodních koupalištích dobrá. Platí ale také několik zákazů koupání. Například na Vysočině je vyhlášený na čtyřech místech. Hygienici upozorňují, že u koupališť ve volné přírodě, nádrží a koupacích oblastí nelze vyloučit změnu v jakosti vody v důsledku přívalových dešťů a možných splachů z okolí.
Voda v přírodních koupalištích na jižní Moravě je vhodná ke koupání. V jedné z lagun v horní nádrži Nové Mlýny na Břeclavsku má ale voda kvalitu horší. Bez problémů jsou třeba všechna koupaliště Brněnské přehrady, voda tam má okolo 25 stupňů Celsia. Vyplývá to z informací na webu krajské hygienické stanice, která kontroluje kvalitu vody ve více než 20 nejnavštěvovanějších místech regionu.
Letní sezóna se pomalu rozjíždí a po celé zemi se začínají plnit kempy a koupaliště, lidé berou útokem i samosběry všeho druhu. Kam vyrazit a kterým místům se vyhnout? Redakce CNN Prima NEWS mapuje atraktivní místa po celém Česku. Ta prověřená najdete v mapě uvnitř článku.
K letním dnům neodmyslitelně patří koupání v přírodě. To ale má svá rizika. Voda totiž není vždy úplně čistá a může způsobit i vážné zdravotní problémy. Odborník z oddělení hygieny vody Centra zdraví a životního prostředí Státního zdravotního ústavu Petr Pumann ve vysílání CNN Prima NEWS poradil, jak poznat, kterému venkovnímu koupališti se máte vyhnout.
Léto a koupání patří neodmyslitelně k sobě. Pohodu u přírodních koupališť ale mohou znepříjemnit paraziti zvaní cerkárie. Zavrtávají se lidem pod kůži, nepříjemně svědí a způsobují vyrážku. Odborník Petr Horák čtenářům CNN Prima NEWS poradil, jak se jim vyhnout. Také popsal, co se děje v lidském těle, když si ho vyhlédne parazit.
Češi znovuobjevují kouzlo přírodních koupališť a vodních nádrží. Nejspíš za tím není touha po romantice, ale fakt, že koupání v nich, na rozdíl od plováren a aquaparků, nic nestojí. Živá voda má ale i svá rizika. Může vás například ohrozit nebezpečný parazit. I když vás přírodní koupaliště nelákají, přesto zpozorněte. Zdravotní komplikace si můžete přinést i z bazénu, který máte třeba na zahradě.
Byla to jen chvíle nepozornosti, i ta však vyústila v tragédii. Při návštěvě přírodního koupaliště nedaleko Oder na Novojičínsku zemřel ve čtvrtek sedmiletý chlapec. Svědkyně nyní popsala, co tragické smrti dítěte předcházelo.
K tragédii ve čtvrtek došlo nedaleko Oder na Novojičínsku. V místním přírodním koupališti se utopil teprve sedmiletý chlapec. Dlouho po něm pátrali policisté a hasiči, zapojili se také psovodi či vrtulník. Chlapcovo tělo ale nakonec vylovili potápěči.
Horké slunečné dny během letních prázdnin lákají lidi k vodě. Češi blízko Prahy ale postupně obsazují všechny volné pláže přírodních koupališť. Redakce CNN Prima NEWS proto připravila osm tipů, kam si dojet zaplavat.
Letní tropické počasí je jako stvořené ke koupání. Kvalita vody v bazénech nebo přírodních koupalištích ale není všude ideální. Odborníci tak radí, aby si lidé dopředu zjistili její aktuální stav a případně dodržovali i hygienu.
Tragédie se stala v sobotu na přírodním koupališti Delňa ve slovenském Prešově. 34letý muž skočil ze skokanského můstku do nádrže, která je ale zatím napuštěná jen napůl. Z vody už se nevynořil, pravděpodobně si o dno rozbil hlavu.
Venkovní koupaliště hlásí rekordní propady tržeb, návštěvnost je zhruba poloviční oproti běžnému standardu v tomto období. Důvodem je vedle pandemie koronaviru i letošní špatné počasí. Provozovatelé se obávají, že se situace nezlepší.