Zdravotní problematika bazénů
Teplo a vlhko je rejdištěm různých kožních infekcí, uvedl lékař Petr Arenberger ke zdravotním rizikům bazénů, koupališť či wellness center v pořadu Nový den. Jaký vliv na naše tělo má chlor a co Arenberger návštěvníkům koupališť doporučuje?
Aquaparky a bazény jsou jedněmi z těch, na které restrikce spojené s koronavirovou pandemií dopadly velmi silně. Vzhledem ke striktnímu dodržování hygienických opatření navíc dlouho nebylo zcela jasné, za jakých podmínek se znovu návštěvníkům otevřou.
Nyní to již víme – omezený počet lidí na danou plochu, častější dezinfekce prostor i koordinátoři, kteří dohlížejí na dodržování opatření. Koupaliště jsou však často zdrojem zdravotních potíží i bez ohledu na koronavirus. Hostem pořadu Nový den na CNN Prima NEWS byl přednosta dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger.
Zdravotní rizika bazénů, koupališť a wellness center
Češi místo dovolených kupují bazény. Kvůli enormní poptávce si ale musí počkat
Prodejci bazénů evidují letos největší poptávku za několik posledních let. Češi si je kupují místo dovolené kvůli koronavirové pandemii. Zvýšený zájem pociťují i vodárny.
„Teplo a vlhko je samozřejmě takovým rejdištěm různých kožních infekcí, a to mohou být jak plísňová, ale i bakteriální nebo virová,“ uvedl Arenberger. „Mohou tam být i jiné problémy. Když uklouznete, tak také si můžete rozbít nos a může z toho téct krev, ale to jsou spíš menší problémy,“ dodal s nadsázkou.
A co vliv chloru? „Kůži dráždí, proto řada třeba privátních bazénů využívá ty solné roztoky než přímo chlorované. Zvlášť pro citlivější kůži, jako jsou třeba pacienti s atopickým ekzémem a podobně.“
„Kdo má sušší kůži, tak doporučuji po osprchování – a to bych doporučoval po každém pobytu v té vodě – tak si třeba lehce promáznout kůži, aby zůstala vláčná,“ dodal mimo jiné přednosta dermatovenerologické kliniky.