Zdravotní problematika bazénů
Teplo a vlhko je rejdištěm různých kožních infekcí, uvedl lékař Petr Arenberger ke zdravotním rizikům bazénů, koupališť či wellness center v pořadu Nový den. Jaký vliv na naše tělo má chlor a co Arenberger návštěvníkům koupališť doporučuje?
Aquaparky a bazény jsou jedněmi z těch, na které restrikce spojené s koronavirovou pandemií dopadly velmi silně. Vzhledem ke striktnímu dodržování hygienických opatření navíc dlouho nebylo zcela jasné, za jakých podmínek se znovu návštěvníkům otevřou.
Nyní to již víme – omezený počet lidí na danou plochu, častější dezinfekce prostor i koordinátoři, kteří dohlížejí na dodržování opatření. Koupaliště jsou však často zdrojem zdravotních potíží i bez ohledu na koronavirus. Hostem pořadu Nový den na CNN Prima NEWS byl přednosta dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger.
Zdravotní rizika bazénů, koupališť a wellness center
„Teplo a vlhko je samozřejmě takovým rejdištěm různých kožních infekcí, a to mohou být jak plísňová, ale i bakteriální nebo virová,“ uvedl Arenberger. „Mohou tam být i jiné problémy. Když uklouznete, tak také si můžete rozbít nos a může z toho téct krev, ale to jsou spíš menší problémy,“ dodal s nadsázkou.
A co vliv chloru? „Kůži dráždí, proto řada třeba privátních bazénů využívá ty solné roztoky než přímo chlorované. Zvlášť pro citlivější kůži, jako jsou třeba pacienti s atopickým ekzémem a podobně.“
„Kdo má sušší kůži, tak doporučuji po osprchování – a to bych doporučoval po každém pobytu v té vodě – tak si třeba lehce promáznout kůži, aby zůstala vláčná,“ dodal mimo jiné přednosta dermatovenerologické kliniky.