reklama

Blíží se letní dovolené. Jak před odjezdem zabezpečit byt?

Už za pár dní začínají letní prázdniny. Statisíce Čechů během nich zamíří na dovolenou a nechají své domácnosti opuštěné. Hasiči teď radí, co dělat, aby nás po návratu nečekalo nepříjemné překvapení, třeba v podobě vyhořelého bytu.

reklama

„Jen za loňský rok jsme vyjížděli k 377 požárům, při kterých zemřelo sedm osob. To je nejvíce za posledních deset let,“ řekla pro CNN Prima NEWS Nicole Studená, mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru. Dále dodala, že nejčastější příčinou požárů je zkrat nějaké elektroinstalace nebo technická závada daného přístroje.

Pozor na bouřky a zloděje

Podle hasičů je nejzásadnější, aby lidé před odjezdem na dovolenou vypojili co nejvíce spotřebičů z elektřiny. „Nejlepší by bylo vypnout pojistky úplně. To samozřejmě většinou nejde, proto je ideální projít celý byt a vypojit drobné spotřebiče, jako například počítač,“ uvedla Studená, podle které je důležité nezapomenout na prodlužovačky, protože i v nich může dojít ke zkratu.

Dalším rizikem je také bouřka. „Ta s sebou nese přívalové srážky, proto je potřeba mít zavřená všechna okna, balkónová i střešní,“ vysvětlila Studená. Nesmí se zapomínat ani na zabezpečení domácnosti, protože zloději často využívají letních prázdnin k nezvaným návštěvám.

Tagy:

Hlavní zprávy

Kuba: Leží na JIP a víme, že do dvou dnů zemřou. Neočkovaní podcenili covid jako Horká
Partie

Kuba: Leží na JIP a víme, že do dvou dnů zemřou. Neočkovaní podcenili covid jako Horká

Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) v Partii naléhavě apeloval na očkování a popsal tristní situaci v některých nemocnicích. „Jsme společnost, která musí každého, kdo onemocní, nakonec do nemocnice přijmout. Je tam strašná spousta lidí, kterým říkali, ať se nenechají očkovat. Teď tam leží, mají morfin a my víme, že do dvou dní zemřou,“ prohlásil. Příkladem podceňování problému je podle něj smrt zpěvačky Hany Horké, která odmítala vakcinaci.

Nečekaně zemřel kapelník skupiny Šlapeto. Slavnému hudebníkovi bylo 57 let
Kultura

Nečekaně zemřel kapelník skupiny Šlapeto. Slavnému hudebníkovi bylo 57 let

Ve věku 57 let zemřel hudebník z legendární kapely Šlapeto Radan Dolejš. O jeho úmrtí informovala na sociálních sítích zpěvačka a jeho kamarádka Eva Borská. Během svého života působil Dolejš také jako režisér a dramaturg. Jako scénárista například připravoval pro televizi Prima Slavnostní koncert k 65. narozeninám Karla Svobody či Královny muzikálů pro Kapku naděje v roce 2007.

Vědce děsí nová mutace omikronu. Měla by získat vlastní řecké písmeno, myslí si

Nová mutace omikronu vědce děsí. Subvarianta s označením BA.2, které se též přezdívá „skrytá verze omikronu“, je podle dostupných dat přenosnější. Odborníci se proto obávají, že by mohla vyvolat další vlny pandemie po celém světě, již nyní by v některých zemích mohla dominovat. Apelují tak na to, aby varianta získala vlastní písmeno z řecké abecedy.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama