Karlovarská primátorka: Kvůli zrušení filmového festivalu přišlo město o 190 milionů

V současné době by se konal 55. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech (MFF KV). Ten byl ale kvůli pandemii koronaviru přesunut na příští rok, což pro město znamená téměř dvousetmilionovou ztrátu, uvedla primátorka Karlových Varů Andrea Pfeffer Ferklová (nestranička za ANO) v pořadu CNN Prima NEWS K věci.

„Když se podíváme na ekonomické dopady, tak se jedná o výpadek zhruba 190 milionu korun, který festival každým rokem do Karlových Varů přináší. Máme vyšší nezaměstnanost. Během festivalu je zaměstnanost poměrně vysoká, díky tomu bývají otevřené také další podniky a hotely, které jsou v současné době zavřené,“ uvedla primátorka Karlových Varů Andrea Pfeffer Ferklová.

Zmíněný výpadek se podle ní v letošním roce určitě nahradit nepodaří. „Snažíme se pomoci cestovnímu ruchu, ale i lázeňství tím, že jsme vydali vouchery v hodnotě asi 10 milionů korun, takže lákáme klienty na pobyt v Karlových Varech. Doplnit výpadek tolika peněz se nám letos ale určitě nepodaří,“ řekla Ferklová.

Město pořádá několik náhradních akcí

Proto město pořádá několik náhradních akcí, aby si zachovalo příznivce. „V současné době, od 3. do 11. července, probíhá unikátní přehlídka Tady Vary, ke které se připojilo 96 kin po celé republice. V rámci té se promítá zhruba 16 snímků,“ vysvětlila. Každý z vybraných filmů má pouze jedno představení ve stejné chvíli ve všech zúčastněných kinech. Představení jsou navíc koncipována ve festivalovém duchu, doplňují je streamované úvody, živě přenášené besedy i setkání s organizátory MFF KV.

„Snažíme se zapůsobit na českou klientelu i tím, že pořádáme například kulturní léto v Karlových Varech,“ dodala primátorka. V rámci Karlovarského kulturního léta 2020 se během letních prázdnin každý den koná kulturní program pro různé generace, například koncerty, divadla, akce pro děti a podobně.

54 ½ Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary

Organizátoři se MFF KV také chystají 18. až 21. listopadu uspořádat 54 ½ Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary. „Speciální přehlídka se sice uskuteční v netradičním podzimním termínu, ale s obvyklou festivalovou atmosférou, na kterou jsou hosté a návštěvníci zvyklí. Čtyřdenní nesoutěžní přehlídka představí 30 filmů. V plánu jsou také některé z tradičních akcí doprovodného programu,“ píše se na webu festivalu.

Každý rok město festivalu přispívá osmi miliony korun. „Letos jsme schválili zhruba 2,5 milionu korun, navíc se budeme opět snažit zajistit městskou dopravu. Zbytek částky jsme dali na podporu kulturního léta v Karlových Varech,“ uvedla Ferklová s tím, že další ročníky město opět podpoří osmi miliony. „Pro nás je to nejen marketingová aktivita v rámci České republiky, ale i v rámci zahraničí,“ dodala. O tom, zda to ale bude festivalu v dalších letech stačit s ohledem na následky koronavirové pandemie, ale s organizátory zatím město nejednalo.

Kdyby přišla druhá vlna koronaviru, podle primátorky Karlových Varů by se pravděpodobně i podzimní mezifestival musel zrušit. „Ještě jsme o tom s organizátory nemluvili, ale budeme se k tomu muset postavit tak, jak to přijde. Teď je asi zbytečné předjímat,“ dodala Andrea Pfeffer Ferklová.

Tagy: