reklama

Karlovarská primátorka: Kvůli zrušení filmového festivalu přišlo město o 190 milionů

V současné době by se konal 55. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech (MFF KV). Ten byl ale kvůli pandemii koronaviru přesunut na příští rok, což pro město znamená téměř dvousetmilionovou ztrátu, uvedla primátorka Karlových Varů Andrea Pfeffer Ferklová (nestranička za ANO) v pořadu CNN Prima NEWS K věci.

reklama

„Když se podíváme na ekonomické dopady, tak se jedná o výpadek zhruba 190 milionu korun, který festival každým rokem do Karlových Varů přináší. Máme vyšší nezaměstnanost. Během festivalu je zaměstnanost poměrně vysoká, díky tomu bývají otevřené také další podniky a hotely, které jsou v současné době zavřené,“ uvedla primátorka Karlových Varů Andrea Pfeffer Ferklová.

Zmíněný výpadek se podle ní v letošním roce určitě nahradit nepodaří. „Snažíme se pomoci cestovnímu ruchu, ale i lázeňství tím, že jsme vydali vouchery v hodnotě asi 10 milionů korun, takže lákáme klienty na pobyt v Karlových Varech. Doplnit výpadek tolika peněz se nám letos ale určitě nepodaří,“ řekla Ferklová.

Město pořádá několik náhradních akcí

Proto město pořádá několik náhradních akcí, aby si zachovalo příznivce. „V současné době, od 3. do 11. července, probíhá unikátní přehlídka Tady Vary, ke které se připojilo 96 kin po celé republice. V rámci té se promítá zhruba 16 snímků,“ vysvětlila. Každý z vybraných filmů má pouze jedno představení ve stejné chvíli ve všech zúčastněných kinech. Představení jsou navíc koncipována ve festivalovém duchu, doplňují je streamované úvody, živě přenášené besedy i setkání s organizátory MFF KV.

„Snažíme se zapůsobit na českou klientelu i tím, že pořádáme například kulturní léto v Karlových Varech,“ dodala primátorka. V rámci Karlovarského kulturního léta 2020 se během letních prázdnin každý den koná kulturní program pro různé generace, například koncerty, divadla, akce pro děti a podobně.

54 ½ Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary

Organizátoři se MFF KV také chystají 18. až 21. listopadu uspořádat 54 ½ Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary. „Speciální přehlídka se sice uskuteční v netradičním podzimním termínu, ale s obvyklou festivalovou atmosférou, na kterou jsou hosté a návštěvníci zvyklí. Čtyřdenní nesoutěžní přehlídka představí 30 filmů. V plánu jsou také některé z tradičních akcí doprovodného programu,“ píše se na webu festivalu.

Každý rok město festivalu přispívá osmi miliony korun. „Letos jsme schválili zhruba 2,5 milionu korun, navíc se budeme opět snažit zajistit městskou dopravu. Zbytek částky jsme dali na podporu kulturního léta v Karlových Varech,“ uvedla Ferklová s tím, že další ročníky město opět podpoří osmi miliony. „Pro nás je to nejen marketingová aktivita v rámci České republiky, ale i v rámci zahraničí,“ dodala. O tom, zda to ale bude festivalu v dalších letech stačit s ohledem na následky koronavirové pandemie, ale s organizátory zatím město nejednalo.

Kdyby přišla druhá vlna koronaviru, podle primátorky Karlových Varů by se pravděpodobně i podzimní mezifestival musel zrušit. „Ještě jsme o tom s organizátory nemluvili, ale budeme se k tomu muset postavit tak, jak to přijde. Teď je asi zbytečné předjímat,“ dodala Andrea Pfeffer Ferklová.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jsi můj štít a meč. Ovčáček se pustil do Senátu i koalic, Zemana spojuje s Churchillem

Aktualizováno

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček se na Twitteru ohradil proti kritice, která se na Hrad snesla kvůli návštěvě šéfa Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) u Miloše Zemana. Podle něj je v „médiích a mezi politiky takový řev“ kvůli tomu, že se začala hroutit „pracně budovaná lež o nemohoucím panu prezidentovi“. Ovčáček zpochybnil i slova šéfa Senátu Miloše Vystrčila (ODS) o tom, že případná aktivace článku 66 Ústavy by byla k ochraně prezidenta jakožto instituce i osoby.

Jednání lidí v Zemanově okolí působí jako boj o čas, myslí si senátor Oberfalzer

Senátor Jiří Oberfalzer (ODS) v pořadu 360° na CNN Prima NEWS řekl, že jednání lidí v okolí prezidenta Miloše Zemana působí jako boj o čas. „Čtvrteční vystoupení jeho manželky mi přišlo lidské a uvěřitelné. Hlavní sdělení bylo, aby byl Zeman v klidu a mohl se uzdravit. Lze si ho ale vysvětlit i tak, že kancelář prezidenta chtěla podtrhnout blokaci informací,“ konstatoval.

Sledujte nedělní Partii: Kdy vznikne nová vláda? Dorazí Havlíček, Vondra i Fiala z SPD

Kdy budeme mít novou vládu? Nejen to bude téma nedělní Partie. Hosty budou Karel Havlíček z Hnutí ANO, Alexandr Vondra z ODS, Radim Fiala z SPD a Martin Jiránek z Pirátské strany, jeden z kandidátů na obsazení funkce ministra průmyslu a obchodu. Jakou roli sehraje zdraví prezidenta republiky? Ve druhé části diskuse se zeptáme současného a bývalého předsedy Senátu Miloše Vystrčila a Milana Štěcha. Sledujte od 11 hodin na CNN Prima NEWS.

Den před koncem lákala Bohemia Energy zákazníky. O peníze nepřijdete, vzkazuje lidem

Skupina Bohemia Energy se ohradila proti zprávám o svém krachu. Všem svým závazkům prý dostojí a lidé o své peníze nepřijdou, vzkazuje společnost veřejnosti. „Ke krachu ani insolvenci v žádném případě nedochází,“ uvedla tisková mluvčí energetické skupiny Hana Novotná. Na přechodu odběratelů k dodavateli poslední instance to podle Energetického regulačního úřadu nic nemění.

Útočník pobodal v kostele britského poslance. Politik v nemocnici zraněním podlehl

Aktualizováno

Britský konzervativní poslanec David Amess zemřel poté, co jej v pátek pobodal útočník. Policie předpokládaného pachatele činu zadržela, pětadvacetiletý muž je podezřelý z vraždy. Útok se stal krátce po poledni místního času (14:05 SELČ) v kostele v Leigh-on-Sea 60 kilometrů na východ od Londýna při setkání s voliči v Amessově volebním obvodu. Vyšetřování vraždy britského poslance Amesse prozatím vede protiteroristická jednotka, zatím však nedošla k závěru, že se jednalo o teroristický čin.

reklama

Domácí zpravodajství

Preventivní testy na covid od prosince nebude hradit stát. Mění se i podmínky karantény

Aktualizováno

Preventivní testy na COVID-19 by se mohly přestat hradit z veřejného zdravotního pojištění od 1. prosince, bude to navrhovat ministerstvo zdravotnictví, řekla v pátek novinářům hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Testy zůstanou zdarma pro děti do 12 let. Podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) budou i další výjimky, například pro lidi, kteří už mají první dávku očkování. Ministerstvo rovněž navrhne, aby karanténu pro lidi po kontaktu s nakaženým koronavirem bylo možné po sedmi dnech ukončit negativním testem.

reklama