reklama

Autorka na Oscara nominovaného filmu Dcera: Diváci říkají, že ten příběh také zažili

Krátký animovaný film Dcera studentky Katedry animované tvorby FAMU Darie Kashcheevy byl letos nominována na Oscara. Do finále sice nepostoupil, i tak má ale Kashcheeva možnost stát se členem americké filmové akademie, která kromě jiného rozhoduje o tom, kdo si Oscara odnese.

reklama

Akademie má kolem 8 000 členů a sdružuje umělce z celého světa. Do takové společnosti se podle Darie Kashcheevy člověk dostává automaticky, když je jeho dílo nominováno na Oscara. „Dlouhou dobu po nominaci jsem ale pozvánku nedostávala, tak jsem na ni trochu zapomněla. Až jednou ráno mi napsal kamarád, že gratuluje, že jsem členkou akademie. Pak jsem se dívala do mailu a měla tam pozvánku, že mám vyplnit nějaký dotazník a že jsem členkou akademie,“ popsala Kashcheeva s tím, že snad časem pozvánku dostane i poštou. „Když jsem byla nominována, dostala jsem hodně pozvánek na různé události poštou.“

Akademie podle ní není jen o tom, že člověk může rozhodovat, kdo si Oscara odnese, ale hlavně o tom, že sdružuje profesionální komunitu. „Je to taková celosvětová filmová komunita. Pořádají se tam i různá setkání, workshopy nebo jsem dostala pozvánky na různé zoomy ohledně filmové distribuce nebo produkce,“ líbí se studentce FAMU.

K tématu

Filmu Dcera rozumí celý svět

Její krátký animovaný film Dcera získal mnoho ocenění z filmových festivalů z různých koutů světa, například z německého Stuttgartu, Tokia nebo z amerického festivalu Sundance. „Bylo hodně zajímavé, že film dostal ocenění na východě, v Evropě i v Americe. Nejzajímavější bylo, že se film dostal na Sundance a dostal ocenění i tam, je to festival nezávislých filmů. A byl nominovaný na Oscara, což je spíš takový mainstream,“ vyjmenovala Kashcheeva.

Podle ní zvolila lidem blízké téma, proto se zdá, že filmu rozumí celý svět. „Film je o vztahu v rodině mezi otcem a dcerou. Když se setkávám s diváky nebo s lidmi, kteří ten film viděli, často říkají, že to také zažili. Někdo mi po promítání dokonce řekl, že plakal po svém tátovi. Film se podařilo udělat velmi dojemný a ruční kamera mi pomohla k tomu, aby se do příběhu mohli diváci ponořit. Sledují ten příběh bezprostředně,“ vysvětlila s úsměvem autorka snímku.

Tagy: Oscar Nový den kultura Dcera filmy Daria Kashcheeva FAMU

Další hlavní zprávy

Politika

O spojení Rusů s Vrběticemi jsem věděl, říká exministr zahraničí Petříček

O spojení Rusů s Vrběticemi jsem věděl, říká exministr zahraničí Petříček

Musíme si dupnout, vztahy s Rusy se zhorší, ale nemůžeme s nimi přestat komunikovat. Bývalí ministři zahraničí Tomáš Petříček a Cyril Svoboda se shodují, že Česko by mělo kontaktovat spojence v Evropské unii nebo NATO. Reagovali tak na podezření, že Rusko stojí za výbuchem muničního skladu ve Vrběticích. Petříček přiznal, že jako šéf diplomacie o ruských aktivitách věděl. Podle dalšího exministra zahraničí Karla Schwarzenberga si „musíme dupnout“.

Možné zapojení Ruska do Vrbětic může ovlivnit tendr na Dukovany, připustil Havlíček
Neviděli jste je? Dva Rusové stojí za výbuchem ve Vrběticích i otravou Skripala
reklama
reklama
Pohřeb prince Philipa skončil. Rakev s ostatky byla uložena v kapli svatého Jiří

Velká Británie

Domácí zpravodajství

Výbuch ve Vrběticích je teroristický čin, ať se nám Putin omluví, burcuje opozice
Hutníci z Ostravy hrozí stávkou: Pojedeme do Prahy a vyházíme je tam z oken
Další články
reklama
reklama