Kyjevu hrozí apokalypsa jako z filmů, připustil Kličko. Vyzval k přípravám na evakuaci

Pokud bude pokračovat ruské ostřelování ukrajinské infrastruktury, pro Kyjev může nastat apokalyptický scénář. Uvedl to starosta města Vitalij Kličko v rozhovoru pro Reuters. Tamní obyvatele zároveň vyzval k přípravě na možnou evakuaci. Větší přerušení dodávek proudu a tepla by totiž mělo v zimě pro život v metropoli katastrofické důsledky.

„Kyjev může přijít o proud, vodu i teplo. Apokalypsa jako z hollywoodských filmů může nastat, až lidé kvůli nízkým teplotám nebudou moct žít ve svých domovech,“ uvedl v rozhovoru Kličko. Kompletní přerušení dodávek tepla by pro oblast, v níž zimní teploty klesají k -15 °C, představovalo velký problém. Pokud by v takových mrazech nešel proud, město by prý muselo z budov odčerpat vodu. Jinak by mohla zmrznout a poškodit celou vodovodní síť. Domy by tak v budoucnosti byly prakticky neobyvatelné.

„Bojujeme a děláme všechno pro to, aby k tomu nedošlo,“ sdělil Kličko. Zároveň apeloval na obyvatele hlavního města, aby si preventivně připravili nouzové zásoby pro evakuaci. „Teď máme teplo i elektřinu. Všechno funguje, evakuace zatím není nutná,“ uvedl v rozhovoru. Kyjevané by však měli být připraveni na nejhorší.

Město nemá pro všechny své obyvatele dostatek vytápěných krytů. Pro třímilionový Kyjev jich je k dispozici jen zhruba 500. Lidé si prý pro všechny případy mají sbalit jídlo, vodu, oblečení a osobní dokumenty.

Kyjev potřebuje lepší protivzdušnou obranu

Podle Klička ruské útoky připravily o život již 152 civilních obyvatel Kyjeva a zničila v něm 678 budov. Pro přečkání zimy prý město ze všeho nejvíc potřebuje nové systémy protivzdušné obrany. Zároveň ale chybí desítky tisíc generátorů a topidel.

Kreml využívá útoky na infrastrukturu a extrémní tlak na civilní obyvatelstvo jako nástroj své útočné války, což ve vysílání CNN Prima NEWS popisoval i reportér Patrik Kaizr. Podle ukrajinského ministra obrany Oleksije Reiznikova tvořily od začátku konfliktu cíle ruského ostřelování z 97 procent nevojenské objekty.

Tagy: