reklama

Labutí rodina neměla šanci, i přes snahu řidiče kamionu přišla na dálnici o život

Řada lidí volala zvířecím záchranářům kvůli rodině labutí velkých, která se v pátek dopoledne pohybovala na dálnici D5 u sjezdu na Nýřany. David Melichar z Českého svazu ochránců přírody Plzeňsko byl na místě za několik minut. Ani tak se nepodařilo mláďata a otce zachránit. Zatímco řidiči kamionů zpomalovali a jeden z nich se snažil aktivně při záchraně pomáhat, řidiči osobních aut ptáky srazili a ujeli.

reklama

Zatímco řidiči kamionů v pravém pruhu zpomalovali a místem projížděli pomalu, řidiči osobních aut nezpomalili. A to i přesto, že se u krajnice pohyboval jeden z řidičů kamionu, který se labutí rodince snažil pomoci. „Řidič osobáku, který ukončuje život čtyřem mláďatům a samci, pokračuje dále v jízdě. Řidič kamionu hlídá až do mého příjezdu v příkopu samici s přeraženým křídlem a jedno mládě s rozdrcenou nohou. Než sbalím samici a páté mládě, řidiči osobních vozidel opakovaně rozjíždějí již přejetá mláďata,“ popisuje David Melichar z ČSOP Plzeňsko.

Dálniční policie, která následně na místo přijela, pomohla z vozovky odstranit pozůstatky čtyř mláďat. Páté mládě svůj boj vzdalo při odjezdu z místa. Z celé rodiny tak přežila pouze samice, která přišla o křídlo a už nikdy tak nebude moci létat. „Chápu, že nikdo nechce zbytečně riskovat pro pár ptáků, ale naprosto stejná situace může nastat na dálnici kdykoliv a může se jednat o lidské životy. Přitom se jedná o naprosto banální bezpečnostní situaci (na 3,5 km dlouhém a zcela rovném úseku), kdy je třeba jen ‚DÁT VAROVNÝ‘ a přibrzdit vozidlo na rychlost, aby se řidič vyhnul překážce na vozovce, nebo před ní byl schopen bezpečně zastavit,“ upozorňuje Melichar.

Tagy:

Hlavní zprávy

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny
Koronavirus

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny

Rizikový scénář nejde vyloučit, podle aktuálního vývoje ale kolaps nemocnic nehrozí, míní šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Počet hospitalizovaných s covidem totiž v Česku několikátý den v řadě klesá. Potvrzuje se tak zatím teorie, že omikronem se nakazí více lidí, budou mít ale lehčí průběh. Většina států Evropy se přesto na vrchol vlny omikronu poctivě připravuje, včetně krizových scénářů.

Největší akvizice v historii her. Microsoft kupuje herního giganta Activision Blizzard

Americká softwarová společnost Microsoft koupí za 68,7 miliardy dolarů (zhruba 1,5 bilionu korun) vývojáře a vydavatele Activision Blizzard. Ten mimo jiné vlastní úspěšné herní značky jako Call of Duty, World of Warcraft, Diablo nebo Candy Crush. Po dokončení transakce bude Microsoft třetí největší herní firmou na světě podle výše tržeb za společnostmi Tencent a Sony.

Udělali strašné svinstvo. Manželství Harryho a Meghan nevěřím, říká historik

Na manželství prince Harryho a Meghan Markleové by historik a odborník na královskou rodinu Martin Kovář nevsadil. „Ve Velké Británii končí rozvodem více než 50 procent manželství, v USA je číslo ještě vyšší,“ řekl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Připomněl také obvinění z rasismu, které Sussexové loni vznesli vůči nejmenovanému členu královské rodiny. To označil za „strašné svinstvo“, protože nedali druhé straně možnost se hájit.

reklama

Domácí zpravodajství

Absolutně šílené, reagují osobnosti na smrt zpěvačky. Covidem se prý nakazila úmyslně

Úmrtí zpěvačky Hany Horké zasáhlo nejen její fanoušky, ale také dlouholeté kolegy z folk-rockové kapely Asonance. Ti se ní loučí na sociálních sítích a sdílí fotografie z koncertů. K tragédii se vyjádřily také mnohé osobnosti. Horká zemřela v neděli ve věku 57 let poté, co prodělala koronavirovou nákazu. Podle nepotvrzených informací se měla onemocněním nakazit úmyslně.

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny paní Schillerové, opřel se Skopeček do Nachera

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO), vmetl poslanci hnutí ANO Patriku Nacherovi místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS). Oba hosté se ve vysílání CNN Prima NEWS pohádali kvůli inflaci nebo stavu státního rozpočtu. Podle Nachera je země v dobré kondici a inflace je dovezená. Skopeček oponuje a vyčítá minulému kabinetu velké zadlužení.

reklama