reklama

Labutí rodina neměla šanci, i přes snahu řidiče kamionu přišla na dálnici o život

Labutí rodinku srazilo osobní auto –⁠ i přes snahu řidiče kamionu.
Foto:

Řada lidí volala zvířecím záchranářům kvůli rodině labutí velkých, která se v pátek dopoledne pohybovala na dálnici D5 u sjezdu na Nýřany. David Melichar z Českého svazu ochránců přírody Plzeňsko byl na místě za několik minut. Ani tak se nepodařilo mláďata a otce zachránit. Zatímco řidiči kamionů zpomalovali a jeden z nich se snažil aktivně při záchraně pomáhat, řidiči osobních aut ptáky srazili a ujeli.

reklama

Zatímco řidiči kamionů v pravém pruhu zpomalovali a místem projížděli pomalu, řidiči osobních aut nezpomalili. A to i přesto, že se u krajnice pohyboval jeden z řidičů kamionu, který se labutí rodince snažil pomoci. „Řidič osobáku, který ukončuje život čtyřem mláďatům a samci, pokračuje dále v jízdě. Řidič kamionu hlídá až do mého příjezdu v příkopu samici s přeraženým křídlem a jedno mládě s rozdrcenou nohou. Než sbalím samici a páté mládě, řidiči osobních vozidel opakovaně rozjíždějí již přejetá mláďata,“ popisuje David Melichar z ČSOP Plzeňsko.

Dálniční policie, která následně na místo přijela, pomohla z vozovky odstranit pozůstatky čtyř mláďat. Páté mládě svůj boj vzdalo při odjezdu z místa. Z celé rodiny tak přežila pouze samice, která přišla o křídlo a už nikdy tak nebude moci létat. „Chápu, že nikdo nechce zbytečně riskovat pro pár ptáků, ale naprosto stejná situace může nastat na dálnici kdykoliv a může se jednat o lidské životy. Přitom se jedná o naprosto banální bezpečnostní situaci (na 3,5 km dlouhém a zcela rovném úseku), kdy je třeba jen ‚DÁT VAROVNÝ‘ a přibrzdit vozidlo na rychlost, aby se řidič vyhnul překážce na vozovce, nebo před ní byl schopen bezpečně zastavit,“ upozorňuje Melichar.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

reklama
Druhý nejvyšší večerní nárůst nakažených od začátku pandemie. Obětí přibývá sto za den
Opozice: Čekat na nového ministra do úterý je nezodpovědné. Vláda musí jednat
reklama
reklama
Babiš: Prymula musí rezignovat, nebo ho odvolám. Je to absolutní katastrofa

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Pokud Zeman neodvolá Prymulu, Hamáček hrozí odchodem z vlády. Je to neomluvitelné
Klaus: Vláda prokázala neschopnost řešit krizi. Prymula se ministrem nikdy neměl stát
Probošt kapituly: Prymula neměl kam projít, jako restaurace slouží celý objekt
Restaurace, kde měli jednat Prymula s Faltýnkem, neotevřela. Prohlédněte si interiér
Další články
reklama
reklama