Langšádlové škoda nebude, říká Kulidakis. Místo prý získala jen kvůli kšeftům s křesly

Komentátor Thomas Kulidakis

Kulidakis k rezignaci Langšádlové

Rezignace ministryně pro vědu a výzkum Heleny Langšádlové z hlediska vládnutí v České republice velkou škodou nebude. Ve vysílání CNN Prima NEWS to uvedl komentátor Thomas Kulidakis a vyjádřil přání, aby ji nahradil někdo viditelnější.

Langšádlová podle Kulidakise svůj post získala jen „kvůli kšeftům s křesly“, aby každá strana pětikoalice měla svůj počet hlasů na vládě. „Ale těžko si běžný sledovatel politiky vzpomene, co paní Langšádlová udělala za celou tu dobu dobrého,“ poznamenal.

ČTĚTE TAKÉ: Rakušan podcenil situaci a nahrál dezinfo scéně, kritizují členové pětikoalice kvůli migraci

Rezignace je podle něj ze strany Langšádlové logickým krokem. „Vzhledem k preferencím, kde se potvrdilo, že TOP 09 je mimo Sněmovnu,“ vysvětlil.

Krátce po čtvrtečním oznámení se začalo spekulovat o možném nástupci, kterým by podle mnohých mohl být poslanec z Královéhradeckého kraje a místopředseda TOP 09 Matěj Ondřej Havel. Ten je podle Kulidakise sice dobrým ideologem, ale dosud nemá žádné konkrétní výsledky. „Obávám se, aby to nebylo z bláta do louže z hlediska výkonu pro české občany a tím pádem preference TOP 09,“ dodal komentátor.

Neviditelná ministryně?

V poslední době byla Langšádlová kritizována i zevnitř TOP 09 kvůli tomu, že ona sama ani výsledky její práce ve vládě prý nebyly příliš vidět. Odcházející ministryně to ale odmítla.

„Napsala jsem nový zákon o výzkumu, vývoji, inovacích a transferu znalostí. Udržela jsem stabilní financování výzkumu z národních prostředků. Zdvojnásobili jsme stipendium pro doktorandy bez pracovního úvazku. Jednám o započítání let úspěšně ukončeného doktorandského studia pro výpočet důchodů. Iniciovala jsem vznik grantového schématu pro návraty po rodičovské. Jednám o příspěvku v mateřství pro doktorandky bez pracovního úvazku. Připravila jsem ambiciózní reformu transferu znalostí, jejímž cílem je zvýšit ekonomickou a společenskou hodnotu, kterou nám věda přináší. Posunula jsem prioritní zaměření veřejné podpory na výzkum ke strategickým technologiím,“ vyjmenovala Langšádlová ve středu na sociální síti X práci, kterou jako ministryně odvedla.

Nedávno jí vyjádřila podporu i její mateřská středočeská organizace strany a možný konec Langšádlové ve středu kritizovali i někteří odborníci z vědecké komunity.

TOP 09 je nejmenší vládní silou, v osmnáctičlenném kabinetu pětikoalice má dvě místa. Kromě končící Langšádlové ji tam reprezentuje ministr zdravotnictví Válek. Šest postů mají ve vládě občanští demokraté, Starostové čtyři a Piráti a lidovci shodně po třech křeslech.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Mladí jsou více Evropané než Češi. Volit by měli i ti pod 18 let, míní Jelínek a Stárek

Tagy:
TOP 09 Helena Langšádlová pětikoalice Matěj Ondřej Havel Thomas Kulidakis politika vláda ministerstvo pro vědu a výzku