Senátor Láska: Strany před nekalostmi svých lidí zavírají oči. Není to jen problém STAN

Senátor Václav Láska

Co Čech, to politik! (624)

Podle senátora Václava Lásky (Senátor 21) se kauza Dozimetr týká zejména problému české stranické politiky. „Když jste straník, tak musíte zavírat oči před tím, když je podezření na vašeho kolegu, abyste ho neshodili,“ uvedl v pořadu Divoká karta. Hosty pořadu byli také senátoři Zdeněk Hraba (STAN) a nestraník Pavel Fischer.

Láska je toho názoru, že se aktuální kauza Dozimetr týká zejména problematiky české stranické politiky jako takové. „Když jste straník, tak musíte zavírat oči před tím, když je podezření na všeho kolegu, abyste ho neshodili. Spíše se musíte více soustředit na to, abyste útočili na někoho z jiné strany,“ uvedl.

Pokračoval s tím, že dnes má problém hnutí STAN, ale zítra jej může mít jiná strana. „Je to problém stranictví. Je to takové: ‚Zavírejme oči, když ten, kdo má stejný dres, dělá něco nekalého.‘ Reaguji na podezření kolem Hlubučka, které zde bylo již dlouho. Nakonec ho musela vyřešit až policie,“ doplnil.

Osobně nechce házet vinu jen na STAN. „Je to obecný trend. Když má problém můj straník, tak spíše přemýšlím, v české politice, jak ho krýt. Zároveň přemýšlím, že je určitě v pohodě, že ho znám, jezdím s ním na sjezdy a určitě nic takového neudělal. Nefunguje to tak, jak by mělo, že na ty své jsme nejpřísnější. Tady je to naopak. Musím být nejpřísnější na ty z jiných stran,“ dodal.

Senátor Fischer se domnívá, že v tomto případě selhaly kontrolní mechanismy uvnitř politické strany, na magistrátu i v rámci dopravního podniku. „Je nutné věci nazývat srozumitelně. Krejčíř, odsouzený mafián, byl spřažen s nesvéprávným Redlem. Nastavil praktiky, které se objevovaly v nejbližší blízkosti Gazdíka,“ připomněl.

Nikomu se nesvěřovali

Následně uvedl, že když se Gazdík stýkal s Redlem například na horách na lyžích a trávil s ním čas, tak měl mít sebereflexi. „Měl si na takto nebezpečnou známost dávat pozor. Je nebezpečné, abyste zůstával na úřadě, který má na starost mládež a vzdělávání. Je dobře, že odstupuje, ale aktéři měli být opatrnější,“ dodal.

Za hnutí STAN se pořadu účastnil senátor Hraba. Ten uvedl, že ve vedení hnutí byl do srpna minulého roku. „Že kauza nabere takový rozměr, by mě nenapadlo. Jak vyplývá z informací v médiích, tak zřejmě organizovaná skupina, používala nejsofistikovanější metody, jak svoji činnost skrýt. Nečekáme, že by se svěřovali, byť spolustraníkům,“ uzavřel.

Tagy: