Novinky v kauze Dozimetr
Soud ve středu poslal do vazby bývalého ekonomického náměstka a člena představenstva pražského dopravního podniku (DPP) Mateje Augustína. Slovenský manažer, obviněný v kauze Dozimetr, však vzbuzoval obavy již v době svého jmenování. Na Slovensku měl totiž pověst člověka, který přivedl tamní Cargo do ztráty přesahující 120 milionů eur v jednom roce. Navíc byl úzce spjatý s bývalým premiérem Robertem Ficem.
Augustína do vedoucí pozice v DPP tlačila v roce 2019 koalice Spojené síly pro Prahu (TOP 09 a STAN). Již v té době však nepřicházel do společnosti s miliardovými rozpočty s pověstí nejlepšího hospodáře. Dohledat lze například informace ze slovenských médií, kde se píše o ztrátách, které způsobil ve slovenském Cargo. Ty v přepočtu na české koruny dosahují miliardových hodnot.
„Státní železniční Cargo dovedl za první Ficovy vlády do ztráty 127 milionů eur. Firmě tehdy hrozil krach. V roce 2010 opouštěl post šéfa Carga s odstupným 154 tisíc eur. Do služeb Ficovy vlády se však Matej Augustín vrátil. Už měsíc radí vicepremiérovi pro investice a exministru dopravy Ľubomíru Vážnému (Směr). Ten ho v roce 2006 do Carga nominoval,“ napsal o Augustínovi v roce 2013 deník SME.
Z pozice v Cargo jej odvolával pozdější slovenský ministr dopravy Ján Figeľ, který k Augustínovi řekl: „Za Augustína se Cargo tunelovalo, aukce odhalily předražení o 600 procent. To nezpůsobila krize, ale jeho manažerské schopnosti.“
Hlubučkův člověk
Augustína do vedení DPP prosazoval v roce 2019 další obviněný – bývalý náměstek primátora Petr Hlubuček, jenž byl donedávna politikem hnutí STAN. Když Ekonomický deník v roce 2019 připomínal členům koalice Spojené síly pro Prahu problematickou slovenskou minulost Augustína, odkazovali se Jiří Pospíšil (TOP 09) a Jan Wolf (KDU-ČSL) právě na náměstka Hlubučka, ten však na dotazy neodpovídal.
Přesto příchod Augustína komentoval náměstek v jiných médiích takovým způsobem, který v dnešním kontextu může působit až legračně. „Vítám, že je pan Augustín ze Slovenska, znamená to totiž, že není nijak napojen na české vlivové skupiny,“ řekl tehdy Hlubuček.
S částečnými protesty se v rámci koalice dle svých aktuálních slov ozvala Praha sobě. Pro příchod Augustína do DPP však nakonec hlasoval i náměstek pro dopravu Adam Scheinherr (Praha sobě), který později svým trestním oznámením zřejmě kauzu Dozimetr rozpoutal.
„Měli jsme v ruce dva články o tom, že za jeho působení v Cargo Slovakia vygeneroval ztrátu, což ale také nemusela být jen jeho vina. Dále jsme měli obecný fakt, že tam byl za premiéra Fica. Na druhé straně jsme měli jeho životopis, kde bylo třeba působení v jedné respektované společnosti. Bylo to právo koaličního partnera, obsadit místo v představenstvu,“ sdělil na středeční tiskové konferenci lídr Prahy sobě Jan Čižinský.
Úplatek, trestní oznámení a mlčenlivost
Přesto tvrdí, že na činnost Augustína během posledních let dohlíželi a právě s jeho osobou má souviset jimi podané trestní oznámení, kdy si údajně Augustínův člověk řekl o úplatek.
„Instinktivně jsme tušili, že vliv pana Hlubučka musíme minimalizovat. Když přišel s návrhem pana Augustína, dvakrát jsme ho odmítli. Když pan Hlubuček hrozil rozbouráním celého vedení dopravního podniku, tak jsme souhlasili a dosadili nominanta Spojených sil na místo rezervované pro TOP 09. Pana Augustína jsme si hlídali. Když jsme se dozvěděli, že člověk zastupující pana Augustína si řekl o úplatek, konal Adam (Scheinherr) a šel na policii, kde podepsal mlčenlivost,“ vysvětlil před novináři starosta Prahy 7.
Dozorčí rada DPP odvolala Augustína z funkce člena představenstva dopravního podniku minulou středu. Nahradil ho dosavadní technický ředitel metra Marek Kopřiva. Pražští radní jako valná hromada rovněž kvůli Augustínovi v pondělí odvolali z dozorčí rady místostarostu Prahy 9 Marka Doležala (TOP 09). Ten podle Scheinherra spolu s Hlubučkem navrhoval volbu Augustína do představenstva DPP.