CNN Prima News laviny

laviny

Výpis příspěvků ke štítku „laviny“

Horský průvodce: Pozor, lavina hrozí i na malém svahu. Lidi zbytečně riskují

Pokud si myslíte, že se vám v českých horách nemůže nic stát, hrozně se pletete. V rozhovoru pro CNN Prima News to říká šéf horských průvodců Michal Lollok, k jehož práci patří mimo jiné i pořádání lavinových kurzů. Právě laviny připravily v posledních měsících o život hned několik lidí, naposledy před pár dny v Krkonoších. Podle Lolloka je za podobnými tragédiemi často naše neúcta k přírodě. A vlastně i k sobě samým.

Laviny ve Švýcarsku zabíjejí více lidí, než dříve. Může za to covid, míní odborník

Ve Švýcarsku zemřelo tuto zimu pod lavinami už 14 lidí. Jen minulý víkend zemřelo osm lyžařů, kteří se pohybovali mimo sjezdovky. Průměrně přitom každou zimu umírá v důsledku pádu laviny přibližně osm lidí. Odborníci vidí za nárůstem případů poměrně překvapivě koronavirus. Lidé totiž prý chodí častěji lyžovat, ale ze strachu z přeplněných areálů se vydávají mimo sjezdovky, kde je riziko pádu lavin mnohem vyšší.

S horským vůdcem o tragédii v Alpách: Na lyžích můžete z laviny vyjet

Na sněžnicích je člověk při stržení laviny de facto bezbranný. Srazí ho to, začne mlít, a pokud není někde u kraje, aby z ní vyskočil ven, nebo se třeba schoval za nějakou skalku, tak šancí na únik moc nemá. Horský vůdce Viktor Kořízek reagoval v krátkém rozhovoru na dnešní tragédii, kdy v rakouských Alpách v oblasti Dachsteinu vinou stržené laviny přišla o život pětice Čechů.