CNN Prima News laviny

laviny

Výpis příspěvků ke štítku „laviny“

Horský průvodce: Pozor, lavina hrozí i na malém svahu. Lidi zbytečně riskují

17. března 2021 22:45

Pokud si myslíte, že se vám v českých horách nemůže nic stát, hrozně se pletete. V rozhovoru pro CNN Prima News to říká šéf horských průvodců Michal Lollok, k jehož práci patří mimo jiné i pořádání lavinových kurzů. Právě laviny připravily v posledních měsících o život hned několik lidí, naposledy před pár dny v Krkonoších. Podle Lolloka je za podobnými tragédiemi často naše neúcta k přírodě. A vlastně i k sobě samým.

Laviny ve Švýcarsku zabíjejí více lidí, než dříve. Může za to covid, míní odborník

21. ledna 2021 12:56

Ve Švýcarsku zemřelo tuto zimu pod lavinami už 14 lidí. Jen minulý víkend zemřelo osm lyžařů, kteří se pohybovali mimo sjezdovky. Průměrně přitom každou zimu umírá v důsledku pádu laviny přibližně osm lidí. Odborníci vidí za nárůstem případů poměrně překvapivě koronavirus. Lidé totiž prý chodí častěji lyžovat, ale ze strachu z přeplněných areálů se vydávají mimo sjezdovky, kde je riziko pádu lavin mnohem vyšší.

S horským vůdcem o tragédii v Alpách: Na lyžích můžete z laviny vyjet

8. března 2020 18:30

Na sněžnicích je člověk při stržení laviny de facto bezbranný. Srazí ho to, začne mlít, a pokud není někde u kraje, aby z ní vyskočil ven, nebo se třeba schoval za nějakou skalku, tak šancí na únik moc nemá. Horský vůdce Viktor Kořízek reagoval v krátkém rozhovoru na dnešní tragédii, kdy v rakouských Alpách v oblasti Dachsteinu vinou stržené laviny přišla o život pětice Čechů.