reklama

Česko trápí husté sněžení, napadne až 20 centimetrů. Na horách hrozí laviny

Česko se i ve čtvrtek potýká s hustým sněžením. Na některých místech během dne napadne až 20 centimetrů sněhu. V Krkonoších hrozí laviny středních rozměrů.

reklama

I nadále na české území dopadá sněhová nadílka. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) hlásí, že během dne napadne ve většině země do sedmi centimetrů sněhu. Na horách, zejména na severu, by pak mohlo napadnout až 20 centimetrů.

Nejvyšší denní teploty by se měly pohybovat mezi −2 až +2 °C. Ve větších nadmořských výškách pak kolem −5 °C. Obloha bude oblačná se sněžením na většině území Čech. Meteorologové také varují před tvorbou sněhových jazyků a v horských oblastech před závějemi.

S napadaným sněhem souvisejí i dopravní komplikace. Dálnice D1 kvůli sněhu v brzkých ranních hodinách zkolabovala mezi 93. až 97. kilometrem směrem na Prahu. Řidiči kamionů zde odstavili své vozy. Stav silnice se podle policistů zlepšil až kolem půl čtvrté ráno. Úsek je podle informací CNN Prima NEWS aktuálně sjízdný jen v jednom pruhu.

V Krkonoších lze čekat laviny středních rozměrů

Sníh bude padat i v noci ze čtvrtka na pátek, především na horách na severu a severovýchodě se očekává trvalejší sněžení. Nejnižší teploty by měly být −2 až −6 °C, na některých místech by při malé oblačnosti mohly dosáhnout až −9 °C.

V pátek přes den ČHMÚ předpovídá zataženo až oblačno, zpočátku i polojasno. Na většině území budou sněhové přeháňky, trvalejší sněžení lze očekávat na horách. Teplota by se mohla vyšplhat nejvýše na −3 až −1 °C.

V Krkonoších ve čtvrtek vzrostlo lavinové nebezpečí na druhý stupeň z pětibodové škály. Za posledních 24 hodin na horách napadlo kolem 30 centimetrů sněhu. „Na hřebenech Krkonoš je 40 až 70 centimetrů sněhu,“ uvedl lavinový specialista Horské služby Krkonoše Robert Dlouhý. Při druhém lavinovém stupni jsou podmínky pro túry převážně bezpečné.

Uvolnění laviny je podle něj možné hlavně při velkém dodatečném zatížení, a to zejména na strmých svazích. „Možnost samovolného uvolnění velmi velkých lavin se nepředpokládá. Dají se očekávat pouze laviny středních rozměrů, které se většinou zastaví ještě na svahu,“ uvedl Dlouhý.

K tématu

Další hlavní zprávy

Názory

Komentář: Flákanec Volný není nejostřejší tužka v penále. I tak se jeho ubohosti tleská

Komentář: Flákanec Volný není nejostřejší tužka v penále. I tak se jeho ubohosti tleská

Známý intelektuální velikán a nezařazený poslanec Lubomír Volný se ve čtvrtek ve Sněmovně znovu postaral o nebývalý rozruch. Přímo v jednacím sále, kam vyrazil ve vytahaném triku a bez roušky, profackoval pár svých kolegů, protože mu nedovolili mluvit. Nejen slovy „jestli tady pudeš, dostaneš flákanec“ opět prokázal, že by tak složitou disciplínu, jakou je mluvené slovo, měl přenechat jiným. Mnohem více pozornosti než samotný incident si zaslouží fakt, že i Volný reprezentuje jistou část české společnosti, která podobnému chování tleská.

Ostuda jedince, řekl Zaorálek k Volného agresi. Politolog: Reflektuje to společnost
Prymula: Česku s novou mutací hrozí čtvrtá vlna. Je na nás, jak bude katastrofická
reklama
reklama
Bitka a pěsti ve Sněmovně. Poslanci se porvali kvůli rouškám

Sněmovna

Domácí zpravodajství

Žáci prvního stupně se do lavic vrátí začátkem února, odhaduje ministr Blatný
Volný je magor, jeho idiotské a hulvátské chování je ubohé, říkají poslanci
Další články
reklama
reklama