Ve Švýcarsku zemřelo tuto zimu pod lavinami už 14 lidí. Jen minulý víkend zemřelo osm lyžařů, kteří se pohybovali mimo sjezdovky. Průměrně přitom každou zimu umírá v důsledku pádu laviny přibližně osm lidí. Odborníci vidí za nárůstem případů poměrně překvapivě koronavirus. Lidé totiž prý chodí častěji lyžovat, ale ze strachu z přeplněných areálů se vydávají mimo sjezdovky, kde je riziko pádu lavin mnohem vyšší.
Čtrnáct obětí je zatím nejvyšší číslo za poslední dvě dekády. Vybočuje pouze zima z přelomu let 2014 a 2015, kdy laviny zabily 18 lidí. Jen za poslední víkend registrují úřady osm mrtvých. S poměrně zajímavým vysvětlením přišel šéf Švýcarské asociace horských vůdců Pierre Mathey. Podle něj trpí lidé kvůli lockdownu ponorkovou nemocí, a proto se vydávají do přírody. O nebezpečí ale většinou nemají moc ponětí, protože varování před covidem mnohdy zastíní to před lavinovým nebezpečím.
Švýcarům se nelíbí koronavirová opatření. V referendu chtějí omezit pravomoci vlády
Ve Švýcarsku proběhne referendum, ve kterém se občané alpské země vyjádří, jestli vládu zbaví moci rozhodovat o zavádění tvrdých opatření proti šíření koronaviru. Organizátorům petice už se povedlo nasbírat potřebný počet podpisů. Pokud by se lidé vyslovili pro omezení vládních pravomocí, stalo by se Švýcarsko zřejmě první zemí světa, kde mohou občané přímo ovlivňovat zavádění koronavirových opatření, informuje web Financial Times.
Mathey dále pro deník Neue Zürcher Zeitung uvedl, že se lyžaři, kteří končí pod lavinami nejčastěji, vydávají mimo sjezdovky ze strachu z nákazy, protože švýcarské skiareály jsou přeplněné. Země Helvétského kříže je totiž jednou z mála, kde zůstaly v provozu, a proto se do Švýcarska sjíždí i řada cizinců. Lyžování mimo sjezdovky tak může posloužit jako dobré odreagování, a to i přes značné nebezpečí – ve středních a východních Alpách je vyhlášen čtvrtý stupeň lavinového nebezpečí.
Šéf horských vůdců si myslí, že varování před lavinami vyšuměla do prázdna, protože jsou lidé zavalení informacemi o covidu. „Bohužel musíte předpokládat, že varování před lavinami vyznívají poněkud nudněji,“ vysvětlil Mathey. Laviny přitom zabíjejí napříč zamí. Jen o víkendu a v pondělí umírali podle webu The Local lidé v kantonech Valais, Vaud, Graubünden, Obwalden i Schwyz. Všichni lyžaři zemřeli mimo chráněné sjezdovky.
Odborníci se obávají, že počet mrtvých po pádu lavin by se mohl dále zvyšovat, pokud by došlo k uzavření skiareálů. Podle Matheyho by pak ještě více lidí zamířilo lyžovat mimo sjezdovky. „To by znamenalo plánovanou katastrofu,“ poznamenal.