reklama

S horským vůdcem o tragédii v Alpách: Na lyžích můžete z laviny vyjet

Na sněžnicích je člověk při stržení laviny de facto bezbranný. Srazí ho to, začne mlít, a pokud není někde u kraje, aby z ní vyskočil ven, nebo se třeba schoval za nějakou skalku, tak šancí na únik moc nemá. Horský vůdce Viktor Kořízek reagoval v krátkém rozhovoru na dnešní tragédii, kdy v rakouských Alpách v oblasti Dachsteinu vinou stržené laviny přišla o život pětice Čechů.

reklama

„Pět lidí je mrtvých. Mají to být Češi. Byli na sněžnicích. Byla to celá skupinka,“ zrekapituloval v telefonátu známé informace o dnešním neštěstí horský vůdce Viktor Kořízek s tím, že nic moc neví a sám má trochu strach, zda se nebude jednat o někoho z jeho známých.

Na lyžích se můžete otočit po svahu dolů a snažit se odjet do strany

„Je otázka, kde se nacházela ta skupinka v momentě stržení tou lavinou. Ona byla poměrně široká, takže v tu chvíli, když jste na sněžnicích, moc šancí nemáte,“ konstatoval Kořízek a podotkl, že kdyby měl člověk lyže, tak se může zkusit natočit po svahu dolů a zkusit to odjet někam do strany.

K tématu

Lavina byla podle rakouského šéfa tamní horské záchranné služby široká zhruba 150 až 200 metrů a dlouhá kolem 400 metrů. Lavina zasypala pětici Čechů dnes kolem půl desáté ráno, když na sněžnicích stoupali z horské chaty Seethalerhütte ležící ve výšce 2740 metrů nad mořem.

Sbalit se do klubíčka a modlit se...

„Ale na těch sněžnicích jste vlastně bezbranní. Tam vás to prostě srazí, začne to mlít, a pokud nejste někde u kraje, abyste z toho vyskočili ven, nebo se schovali třeba za nějakou skalku, tak těch šancí moc nemáte na únik,“ vysvětlil Kořízek bezútěšnou situaci, která podle všeho potkala českou skupinku.

A co v takové bezvýchodné situaci alespoň teoreticky dělat, abychom zvýšili své šance? Zkusit se sbalit do klubíčka a doufat. „Sbalit se do klubíčka a modlit se ke všemu svatému,“ dodal horský vůdce.

Další hlavní zprávy

Rozhovor

Pandemický zákon je potlačení demokracie, tvrdí exministryně spravedlnosti Kovářová

Pandemický zákon je potlačení demokracie, tvrdí exministryně spravedlnosti Kovářová

Sněmovna předává své pravomoci vládě a vzdává se kontroly, hodnotí pandemický zákon bývalá ministryně spravedlnosti a současná prezidentka Unie rodinných advokátů Daniela Kovářová. Varuje také, že norma obsahuje řadu problematických ustanovení, například likvidační sankce. Jsou lidé, kteří poruší vládní nařízení, trestáni protiústavně? Může být jednou očkování povinné pro všechny občany? Také o tom promluvila v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Praha

Lidé v opatřeních tápou. Co dělat, když žijete v Praze a nemáte tam trvalé bydliště

Lidé v opatřeních tápou. Co dělat, když žijete v Praze a nemáte tam trvalé bydliště

Obyvatelé Prahy, kteří v hlavním městě nemají trvalé bydliště, si musí již několik dní lámat hlavu nad tím, jakým způsobem by případné policejní hlídce prokázali, že v něm skutečně žijí. Často proto improvizují a po Praze s sebou vozí různá čestná prohlášení. Ministerstvo vnitra však radí, aby se lidé prokazovali pomocí smluv či vyúčtování. Problém se týká přibližně 240 tisíc osob, které žijí v Praze bez trvalého bydliště.

Hygienička Svrčinová se omluvila Romům. Příspěvek neměl znevážit menšinu, napsala
Vondra: Schvalování vakcín v EU strašně trvá. Ve válce s virem musíme jít do rizika
reklama
reklama
Zvířata v ZOO Plasy mrzla, některá uhynula. Odstřihli ji od plynu, majitelé nezaplatili

Plzeňský kraj

Domácí zpravodajství

Studenti do boje proti covidu. Vláda schválila pracovní povinnost zdravotnických škol
Letadlo rozprašuje koronavirus nad Brnem, sdílel poslanec Volný dezinformaci
Lék na covid ivermektin je bezpečný. S ním přežilo dvakrát více pacientů, tvrdí primář
Další články
reklama
reklama