S horským vůdcem o tragédii v Alpách: Na lyžích můžete z laviny vyjet

Na sněžnicích je člověk při stržení laviny de facto bezbranný. Srazí ho to, začne mlít, a pokud není někde u kraje, aby z ní vyskočil ven, nebo se třeba schoval za nějakou skalku, tak šancí na únik moc nemá. Horský vůdce Viktor Kořízek reagoval v krátkém rozhovoru na dnešní tragédii, kdy v rakouských Alpách v oblasti Dachsteinu vinou stržené laviny přišla o život pětice Čechů.

„Pět lidí je mrtvých. Mají to být Češi. Byli na sněžnicích. Byla to celá skupinka,“ zrekapituloval v telefonátu známé informace o dnešním neštěstí horský vůdce Viktor Kořízek s tím, že nic moc neví a sám má trochu strach, zda se nebude jednat o někoho z jeho známých.

Na lyžích se můžete otočit po svahu dolů a snažit se odjet do strany

„Je otázka, kde se nacházela ta skupinka v momentě stržení tou lavinou. Ona byla poměrně široká, takže v tu chvíli, když jste na sněžnicích, moc šancí nemáte,“ konstatoval Kořízek a podotkl, že kdyby měl člověk lyže, tak se může zkusit natočit po svahu dolů a zkusit to odjet někam do strany.

Lavina byla podle rakouského šéfa tamní horské záchranné služby široká zhruba 150 až 200 metrů a dlouhá kolem 400 metrů. Lavina zasypala pětici Čechů dnes kolem půl desáté ráno, když na sněžnicích stoupali z horské chaty Seethalerhütte ležící ve výšce 2740 metrů nad mořem.

Sbalit se do klubíčka a modlit se...

„Ale na těch sněžnicích jste vlastně bezbranní. Tam vás to prostě srazí, začne to mlít, a pokud nejste někde u kraje, abyste z toho vyskočili ven, nebo se schovali třeba za nějakou skalku, tak těch šancí moc nemáte na únik,“ vysvětlil Kořízek bezútěšnou situaci, která podle všeho potkala českou skupinku.

A co v takové bezvýchodné situaci alespoň teoreticky dělat, abychom zvýšili své šance? Zkusit se sbalit do klubíčka a doufat. „Sbalit se do klubíčka a modlit se ke všemu svatému,“ dodal horský vůdce.

Tagy: