Legendární „Doktor“ naposledy ordinuje v MotoGP. Co po sobě věčný Rossi zanechal?

Už dvě dekády zpět dostal Valentino Rossi přezdívku „Doktor“. Ta v Itálii připadá všem lidem, kterým patří velký respekt. Rodák z Urbina si v MotoGP skutečně zaslouží pomyslný titul MUDr., protože na tratích předváděl operace, které se v kronikách vyjímají. V neděli ve Valencii končí ve 42 letech po 26 sezonách svou jedinečnou kariéru.

Do seriálu MotoGP přišel coby 17letý mladíček a logicky zamířil do nejnižší kubatury. V takzvaných „stopětadvacítkách“ se hned etabloval a během premiérového ročníku si připsal vítězství. Díky tomu má Rossi hezké vzpomínky na Českou republiku, protože právě na Masarykově okruhu dosáhl na první triumf.

Hned v další sezoně se stal mistrem světa a poskočil o třídu výše. Ve „dvěstěpadesátkách“ slavil první místo v celkové klasifikaci v roce 1999. A už ve 20 letech si vysloužil místo v královské kubatuře. Znovu to byl druhý rok, kdy si italský závodník vyjezdil titul mistra světa. Tentokrát ale už nebylo kam stoupat, a tak se v nejprestižnější kategorii MotoGP Rossi zdržel pěkně dlouho.

Zejména v první dekádě nového tisíciletí platil za absolutní fenomén. Mezi lety 2001 až 2005 ho nikdo z trůnu nesesadil. Právě ročník 2005 je vůbec nejvydařenějším dílem Rossiho, protože šampionát ovládl s náskokem monstrózního počtu 147 bodů.

To už na jeho motorce Yamaha i kombinéze byla viditelná přezdívka „The Doctor“, která značila, jak výjimečným jezdcem je. Po tříleté přestávce byl opět mistrem světa, a to dvakrát za sebou. Po triumfu v roce 2009 se už králem znovu nestal.

Nezávodím kvůli rekordům, musíte si to užívat

Stále ale vozil svůj stroj v popředí a číslo 46 tak bylo vidět. To k Rossimu patří stejně jako jeho přezdívka a v motorsportu znamená to stejné jako v hokeji Gretzkyho 99. Je jakýmsi symbolem úspěchu. Proč mu byl italský závodník po celou kariéru věrný? Důvod byl prostý. V roce 1979, kdy se Rossi narodil, řádil na světových okruzích v kategorii do 250 kubických centimetrů jeho otec a na čele motorky měl numero 46.

I když už Rossi oslavil 30 let a nemusel nikomu nic dokazovat, nehodlal končit. Jeho slovy mu ani nikdy nešlo o to, aby se zapisoval do historie. „Nikdy nezávodím kvůli rekordům. Motivace překonat rekordy není dostatečná pro to, abyste pokračovali. Musíte si to užívat,“ řekl jednou.

Po skoupějších letech u továrního týmu Ducati se opět a vytrvale dral za titulem. Ale na scéně už tehdy figuroval Španěl Marc Márquez, který hned tři sezony v řadě (2014 až 2016) odsoudil Rossiho k druhému místu.

V roce 2017 si fenomenální jezdec připsal v nizozemském Assenu poslední vítězství v kariéře. Bodový zisk měl sestupnou tendenci a před sezonou 2021 se Rossi rozloučil s továrním týmem Yamaha a přestěhoval se do stáje Petronas, který používá stroje stejné značky. K pódiu měl v tomto ročníku daleko – nejlépe skončil osmý a v klasifikaci se nachází až na 20. pozici.

Nikdo ale nezapomene, kde se 42letá legenda povětšinou nacházela za posledních 26 sezon. 431 absolvovaných Grand Prix, 115 vítězství, 9 titulů mistra světa.

„Doktor“ z Urbina bude naposledy „ordinovat“ v neděli na okruhu ve španělské Valencii. To, co jméno Michael Schumacher znamená pro formuli 1, představuje Valentino Rossi v MotoGP. Byl to právě on, kdo přivábil k mistrovství světa motocyklů statisíce, možná i miliony nových fanoušků.

Tagy: