reklama

Legendární „Doktor“ naposledy ordinuje v MotoGP. Co po sobě věčný Rossi zanechal?

Už dvě dekády zpět dostal Valentino Rossi přezdívku „Doktor“. Ta v Itálii připadá všem lidem, kterým patří velký respekt. Rodák z Urbina si v MotoGP skutečně zaslouží pomyslný titul MUDr., protože na tratích předváděl operace, které se v kronikách vyjímají. V neděli ve Valencii končí ve 42 letech po 26 sezonách svou jedinečnou kariéru.

reklama

Do seriálu MotoGP přišel coby 17letý mladíček a logicky zamířil do nejnižší kubatury. V takzvaných „stopětadvacítkách“ se hned etabloval a během premiérového ročníku si připsal vítězství. Díky tomu má Rossi hezké vzpomínky na Českou republiku, protože právě na Masarykově okruhu dosáhl na první triumf.

Hned v další sezoně se stal mistrem světa a poskočil o třídu výše. Ve „dvěstěpadesátkách“ slavil první místo v celkové klasifikaci v roce 1999. A už ve 20 letech si vysloužil místo v královské kubatuře. Znovu to byl druhý rok, kdy si italský závodník vyjezdil titul mistra světa. Tentokrát ale už nebylo kam stoupat, a tak se v nejprestižnější kategorii MotoGP Rossi zdržel pěkně dlouho.

Zejména v první dekádě nového tisíciletí platil za absolutní fenomén. Mezi lety 2001 až 2005 ho nikdo z trůnu nesesadil. Právě ročník 2005 je vůbec nejvydařenějším dílem Rossiho, protože šampionát ovládl s náskokem monstrózního počtu 147 bodů.

To už na jeho motorce Yamaha i kombinéze byla viditelná přezdívka „The Doctor“, která značila, jak výjimečným jezdcem je. Po tříleté přestávce byl opět mistrem světa, a to dvakrát za sebou. Po triumfu v roce 2009 se už králem znovu nestal.

Nezávodím kvůli rekordům, musíte si to užívat

Stále ale vozil svůj stroj v popředí a číslo 46 tak bylo vidět. To k Rossimu patří stejně jako jeho přezdívka a v motorsportu znamená to stejné jako v hokeji Gretzkyho 99. Je jakýmsi symbolem úspěchu. Proč mu byl italský závodník po celou kariéru věrný? Důvod byl prostý. V roce 1979, kdy se Rossi narodil, řádil na světových okruzích v kategorii do 250 kubických centimetrů jeho otec a na čele motorky měl numero 46.

I když už Rossi oslavil 30 let a nemusel nikomu nic dokazovat, nehodlal končit. Jeho slovy mu ani nikdy nešlo o to, aby se zapisoval do historie. „Nikdy nezávodím kvůli rekordům. Motivace překonat rekordy není dostatečná pro to, abyste pokračovali. Musíte si to užívat,“ řekl jednou.

Po skoupějších letech u továrního týmu Ducati se opět a vytrvale dral za titulem. Ale na scéně už tehdy figuroval Španěl Marc Márquez, který hned tři sezony v řadě (2014 až 2016) odsoudil Rossiho k druhému místu.

V roce 2017 si fenomenální jezdec připsal v nizozemském Assenu poslední vítězství v kariéře. Bodový zisk měl sestupnou tendenci a před sezonou 2021 se Rossi rozloučil s továrním týmem Yamaha a přestěhoval se do stáje Petronas, který používá stroje stejné značky. K pódiu měl v tomto ročníku daleko – nejlépe skončil osmý a v klasifikaci se nachází až na 20. pozici.

Nikdo ale nezapomene, kde se 42letá legenda povětšinou nacházela za posledních 26 sezon. 431 absolvovaných Grand Prix, 115 vítězství, 9 titulů mistra světa.

„Doktor“ z Urbina bude naposledy „ordinovat“ v neděli na okruhu ve španělské Valencii. To, co jméno Michael Schumacher znamená pro formuli 1, představuje Valentino Rossi v MotoGP. Byl to právě on, kdo přivábil k mistrovství světa motocyklů statisíce, možná i miliony nových fanoušků.

Tagy:
MotoGP konec kariéry motorismus sport Valentino Rossi mistrovství světa motocyklů

Hlavní zprávy

Olympiáda v Pekingu jako svátek sportu? Dva měsíce před startem spíš symbol strachu

Do zahájení zimních olympijských her v Pekingu zbývají přesně dva měsíce. Místo toho, aby se mluvilo o tom, kdo bude bojovat o medaile, se řeší, zda vůbec sportovci, kteří se mají na hrách představit, přicestují. Odradit je mohou ještě přísnější covidová opatření než při hrách v Tokiu nebo znepokojivá situace kolem tenistky Pcheng Šuaj. Už před startem olympiády je tak její renomé značně pošramocené.

Zavřete školy. Je v nich covidové tsunami, zachráníte prarodiče, tvrdí zástupce učitelů

Děti by měly od 10. prosince přejít na distanční výuku a být až do Vánoc v karanténě, řekl pro CNN Prima NEWS prezident Pedagogické komory Radek Sárközi. Školy totiž podle něj a dat, která má, prezentují aktuálně největší riziko šíření a covid se v nich šíří jako tsunami. Pokud se to nestane, čeká nás podle Sárköziho až trojnásobný počet zemřelých.

Výbuch indonéské sopky si vyžádal mrtvého a 41 zraněných. Všude jsou oblaka kouře a popela

Aktualizováno

Na východě nejlidnatějšího indonéského ostrova Jáva v sobotu vybuchla sopka Semeru. Vychrlila mohutný oblak tmavého kouře a popela, čímž donutila obyvatele přilehlých oblastí, aby se dali na útěk. Místní úřady uvádějí, že zemřel nejméně jeden člověk, 41jich utrpělo zranění. Náměstek šéfa okresu Lumajang Indah Masdar na tiskové konferenci oznámil, že desítky lidí mají popáleniny.

reklama

Domácí zpravodajství

Židé odsuzují antivaxery za nošení hvězd: Neočkovaní se oproti válce mají skvěle

Odpůrci očkování a protiepidemických opatření přicházeli v posledních měsících na demonstrace kromě transparentů i s různými doplňky na kabátech a bundách. Kromě odznáčků, kterými dávali najevo svůj negativní názor na vakcinaci či opatření, si někteří z nich na oblečení připevnili žlutou hvězdu připomínající tu, kterou nosili Židé za 2. světové války na územích okupovaných nacisty. Židovská obec v Praze však takové jednání odsuzuje. Stejně tak i jakékoliv srovnávání problémů neočkovaných se strastmi Židů za války.

Kde se vzala mutace omikron? Mohla se vyvinout u pacientů s AIDS, poukazují vědci

O nově objevené verzi koronaviru se toho zatím příliš neví. Celý svět teď hledá odpověď na otázku, jak varianta omikron, která má přes 50 mutací včetně více než 30 na takzvaném hrotovém (spike) proteinu, vlastně vznikla. Podle izraelského vědce Cyrille Cohena se mohla vyvinout v těle pacientů trpících nemocí AIDS. Tuto možnost podpořili i další odborníci, jiní ji naopak považují za nepravděpodobnou.

reklama