reklama

V Číně kosmetika, v Izraeli léky: skončí definitivně testování na zvířatech?

Kosmetiku dováženou do Číny už nebude nutné povinně testovat na zvířatech. Krok, který bude platit od počátku května letošního roku, oznámila čínská Národní správa pro léčivé přípravky. Kromě toho úřady začnou u nových kosmetických přísad uznávat data získaná za pomoci alternativních metod testování. Po alternativách začínají sahat i vědci vyvíjející léky.

reklama

Zrušení povinnosti testovat dovezenou kosmetiku na zvířatech považují aktivisté za jeden z největších kroků Číny v rámci ochrany zvířat. Novinka však nepřichází bez výjimek. Nová pravidla se budou vztahovat jen na „běžnou“ kosmetiku, tedy na produkty, které se nechlubí zvláštními účinky – například produkty proti stárnutí pleti, produkty určené na její zesvětlení či produkty, které pomáhají v boji proti akné, budou i nadále podléhat povinnému testování. Testovat se stále budou i výrobky určené pro děti. Společnosti, které budou chtít nových pravidel využít, budou muset splnit i další dvě podmínky – musí získat speciální certifikát v zemi svého původu a doložit data o bezpečnosti výrobků. Právě vývoz kosmetiky do Číny je jednou z častých překážek v získání certifikátu HCS, který má spotřebitelům zaručovat, že při výrobě kosmetiky nebylo využito pokusů na zvířatech.

Bez využívání zvířat při testování se obešli také výzkumníci z Izraele, kteří přicházejí s léčbou rakoviny. Vědecký tým z Hebrejské univerzity při testování léku použil čip obsahující lidskou tkáň. Jeho mikroskopické senzory pak sledovaly reakci lidského těla (konkrétně ledvin, jater a srdce) na podaný lék. Ten testy prošel a nyní se dostal do fáze, kdy očekává klinické zkoušky a schválení úřady. „Pokud je nám známo, je to poprvé, kdy se léčivo dostalo do této fáze bez testování na zvířatech, a je to i důvod, proč jsme tuto nutnost eliminovali díky použití technologie čipu,“ uvedl profesor Yaakov Nahmias, vedoucí výzkumu.

Technologie orgánových čipů je přitom známá již 30 let. „Podařilo se nám to za osm měsíců, bez jediného zvířete a za zlomek nákladů,“ dodává Nahmias. Právě cena a zdlouhavost jsou přitom nejčastějšími protiargumenty zastánců pokusů na zvířatech. Podle Nahmiase však mají čipy potenciál napodobit lidské tělo mnohem přesněji než zvířata a tato technologie by mohla významně vylepšit vývoj nových léků. V současné době totiž až 90 procent léků testovaných na zvířatech v klinických zkouškách neuspěje.

Tagy:

Bartošek: Babiš dělá z odborné diskuse o budoucím šéfovi BIS politikum

Premiér Andrej Babiš (ANO) dělá z odborné diskuse o budoucím šéfovi Bezpečnostní informační služby (BIS) politické téma. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl člen sněmovního bezpečnostního výboru a místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek. Řediteli BIS Michalu Koudelkovi vyprší mandát za pouhých deset dní. Stále ale není jasné, zda resort povede i nadále.

reklama

Domácí zpravodajství

Zeman podpořil Babiše: Souhlasí s uznáváním testů na protilátky. Odborníci stále tápou

Miloš Zeman souhlasí s premiérem Andrejem Babišem a podporuje návrh, aby se kromě očkování na koronavirus uznávaly i protilátky v krvi. V SMS zprávě to redakci CNN Prima NEWS napsal tiskový mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Odborníci ale před touto cestou varují a s doporučením váhají. Není podle nich jasné, jak vysoká hladina protilátek v těle vlastně musí být a zda jsou testy z krve dostatečně průkazné.

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

Havlíček: Na vině je strojvůdce. Ani zabezpečení srážce vlaků stoprocentně nezabrání

„Žádný zákon ani žádné zabezpečovací zařízení stoprocentně nemůže zabránit srážce, jaká se stala ve středu u Milavče,“⁠ zdůraznil na brífinku po návštěvě jižní Moravy ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Zároveň ze střetu vlaků obvinil strojvedoucího německého expresu. Při nehodě na Domažlicku zemřeli tři lidé, desítky dalších byly zraněny.

reklama