reklama

V Číně kosmetika, v Izraeli léky: skončí definitivně testování na zvířatech?

K pokusům je každoročně na celém světě využito více než sto milionů zvířat.
Zdroj: Pixabay

Kosmetiku dováženou do Číny už nebude nutné povinně testovat na zvířatech. Krok, který bude platit od počátku května letošního roku, oznámila čínská Národní správa pro léčivé přípravky. Kromě toho úřady začnou u nových kosmetických přísad uznávat data získaná za pomoci alternativních metod testování. Po alternativách začínají sahat i vědci vyvíjející léky.

reklama

Zrušení povinnosti testovat dovezenou kosmetiku na zvířatech považují aktivisté za jeden z největších kroků Číny v rámci ochrany zvířat. Novinka však nepřichází bez výjimek. Nová pravidla se budou vztahovat jen na „běžnou“ kosmetiku, tedy na produkty, které se nechlubí zvláštními účinky – například produkty proti stárnutí pleti, produkty určené na její zesvětlení či produkty, které pomáhají v boji proti akné, budou i nadále podléhat povinnému testování. Testovat se stále budou i výrobky určené pro děti. Společnosti, které budou chtít nových pravidel využít, budou muset splnit i další dvě podmínky – musí získat speciální certifikát v zemi svého původu a doložit data o bezpečnosti výrobků. Právě vývoz kosmetiky do Číny je jednou z častých překážek v získání certifikátu HCS, který má spotřebitelům zaručovat, že při výrobě kosmetiky nebylo využito pokusů na zvířatech.

Bez využívání zvířat při testování se obešli také výzkumníci z Izraele, kteří přicházejí s léčbou rakoviny. Vědecký tým z Hebrejské univerzity při testování léku použil čip obsahující lidskou tkáň. Jeho mikroskopické senzory pak sledovaly reakci lidského těla (konkrétně ledvin, jater a srdce) na podaný lék. Ten testy prošel a nyní se dostal do fáze, kdy očekává klinické zkoušky a schválení úřady. „Pokud je nám známo, je to poprvé, kdy se léčivo dostalo do této fáze bez testování na zvířatech, a je to i důvod, proč jsme tuto nutnost eliminovali díky použití technologie čipu,“ uvedl profesor Yaakov Nahmias, vedoucí výzkumu.

Profesor Nahmias (vpravo) a člen výzkumného týmu Aaron Cohen. Nahmias v ruce drží čip simulující reakce lidského těla.
Profesor Nahmias (vpravo) a člen výzkumného týmu Aaron Cohen. Nahmias v ruce drží čip simulující reakce lidského těla.
Zdroj: Hebrejská univerzita

Technologie orgánových čipů je přitom známá již 30 let. „Podařilo se nám to za osm měsíců, bez jediného zvířete a za zlomek nákladů,“ dodává Nahmias. Právě cena a zdlouhavost jsou přitom nejčastějšími protiargumenty zastánců pokusů na zvířatech. Podle Nahmiase však mají čipy potenciál napodobit lidské tělo mnohem přesněji než zvířata a tato technologie by mohla významně vylepšit vývoj nových léků. V současné době totiž až 90 procent léků testovaných na zvířatech v klinických zkouškách neuspěje.

K tématu

Tagy: kosmetika rakovina pokusy na zvířatech Izrael Čína Leaping Bunny
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Arenberger: Buďte rádi, že chodí děti do školy. Víc zatím nečekejte, nevíme

Arenberger: Buďte rádi, že chodí děti do školy. Víc zatím nečekejte, nevíme

Kdy bude představen plán rozvolňování, jaká opatření budou následovat, začne se sportovat a budeme moct na koncert s PCR testem? Na žádnou z těchto otázek ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) na očekávané páteční tiskové konferenci konkrétně neodpověděl. Tvrdil, že zatím neví, vše řeší a na plánu se pracuje. Lidé by podle něj měli být vděční za to, že se otevřely školy.

Fotbal

Den blbec, říká k lekci od Arsenalu Cipro. Trest pro Kúdelu musí štvát každého, dodává

Den blbec, říká k lekci od Arsenalu Cipro. Trest pro Kúdelu musí štvát každého, dodává

Pokud by fotbalová Slavia přešla přes Arsenal v Evropské lize, mohla vyrovnat své maximum v pohárech. Jenže Gunners sen Pražanů ve čtvrtek zadupali hluboko do země šestiminutovou smrští v prvním poločase. A tak nejlepší výsledek stále drží tým, který v roce 1996 vedl trenér František Cipro. „Spousta lidí to už ani nepamatuje, jiní nebyli na světě,“ říká skromně v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Toto je pro tebe, Glene. Fanoušky těšilo, že debakl Slavie zařídili černošští hráči
Případ Kúdely děsí Höschla. Obvinění bez objektivních důkazů jsou 50. léta, varuje
Stát nám hází klacky pod nohy, tvrdí praktici. Tisíce pacientů čekají na očkování marně
Dánsko se zbavuje vakcín AstraZeneca. Hamáček je chce, Prymula před nimi varuje
reklama
reklama
Švédsko přebralo štafetu „best in covid“. Denním přírůstkem nakažených válcuje Evropu

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Velký kormidelník z Hradu posouvá figurky na šachovnici, říká Topolánek o vládě
Další články
reklama
reklama