reklama

Lepší fronty venku než uvnitř, komentuje nová pravidla v obchodech imunolog Hořejší

Vláda schválila další opatření pro boj s koronavirem, začnou platit ve středu. V obchodech bude moci nakupovat jen omezený počet zákazníků. Jeden člověk totiž pro sebe musí mít prostor 15 metrů čtverečních. Obchodníci nové nařízení kritizují. I když imunolog Václav Hořejší, který byl hostem pořadu 360° na televizi CNN Prima NEWS, jejich kritiku chápe, protiepidemický systém (PES) si pochvaluje.

reklama

Nová protikoronavirová opatření přijal kabinet přesto, že se situace začíná mírně zlepšovat. Podle systému PES je rizikové skóre na hodnotě 70 ze 100, což odpovídá čtvrtému stupni opatření. Oficiálně však platí stále pátý, tedy nejhorší stupeň. Přesun do čtvrtého pásma by znamenal třeba otevření základních škol pro všechny děti z prvního stupně či posunutí zákazu vycházení na 11. hodinu večer.

K tématu

„Systém je nastavený tak, aby nás provedl složitou cestou v době, kdy se stav bude zhoršovat. Ve chvíli, kdy se situace zcela stabilizuje, mohu říct s trochou nadsázky, že se PES stáhne zpět do boudy a nebude ho potřeba dále používat,“ vysvětluje ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Systém PES se mimo jiné zamlouvá i imunologovi Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR Václavovi Hořejšímu. Podle něj je jen škoda, že vláda s něčím takovým nepřišla dřív. „Lepší pozdě než vůbec. PES je základ, podle kterého se musíme řídit. Pokud budeme daná opatření dodržovat, bude se vývoj epidemie ubírat správným směrem,“ myslí si Hořejší.

Imunolog sice uznává, že zrovna nařízení související s obchody budou pro prodávající i zákazníky velmi složitá, ale na druhou stranu by měla v budoucnu snížit nárůst nakažených. „Když budou lidé stát fronty ve volném prostranství, jde o daleko menší riziko, než kdyby stáli uvnitř obchodů,“ vysvětluje Hořejší. Za účelem potenciálního zmenšení front by ale zrušil zavírání obchodů v neděli.

I když se počet nakažených snižuje, Hořejší zdůrazňuje, že zdaleka není vyhráno. „Bohužel klesá i počet testovaných. Lidé s mírnými příznaky nemoci se často ve vlastním sobeckém zájmu nechodí testovat, aby neměli potíže,“ říká. Imunolog Ústavu molekulární genetiky je také ostře proti tomu, aby vláda kvůli blížícím se Vánocům uvolňovala opatření a nedržela se právě systému PES.

K tématu

Další hlavní zprávy

360°

Odborníci: Neočkujme děti, nejsou ohrožené covidem. Pravděpodobnější je, že se utopí

Odborníci: Neočkujme děti, nejsou ohrožené covidem. Pravděpodobnější je, že se utopí

Děti pod 12 let nejsou ohrožené koronavirem, neočkujme je, shodli se v pořadu 360° televize CNN Prima NEWS biochemik Zdeněk Hostomský a chirurg Šimon Reich. Ten zdůraznil, že větší pravděpodobnost je, že se dítě utopí nebo zemře při autonehodě, než že se stane obětí nemoci COVID-19. Odborníci si také myslí, že by mladým mezi 16 a 18 lety měli dávat souhlas s vakcinací rodiče.

Lisabon se kvůli covidu uzavírá. Jak a kdy mohou turisté město navštívit?
Anglie nedokázala vyzrát na Skoty. Díky ostrovní plichtě Češi nadále vedou skupinu
Dva mrtví po úniku nebezpečné látky z plzeňské čističky. Další dva jsou ve vážném stavu
Krvácející Schick opět udeřil. Proti Chorvatům vystřelil remízu, osmifinále je blízko
reklama
reklama
Nech se očkovat, vyzval Zeman Klause. Proti pofidérní nemoci ne, reagoval exprezident

Václav Klaus

Domácí zpravodajství

Dlouho jsi nebyl v Chile, řekl prezident Zeman a daroval Klausovi pero
Další články
reklama
reklama