reklama

Lepší fronty venku než uvnitř, komentuje nová pravidla v obchodech imunolog Hořejší

Vláda schválila další opatření pro boj s koronavirem, začnou platit ve středu. V obchodech bude moci nakupovat jen omezený počet zákazníků. Jeden člověk totiž pro sebe musí mít prostor 15 metrů čtverečních. Obchodníci nové nařízení kritizují. I když imunolog Václav Hořejší, který byl hostem pořadu 360° na televizi CNN Prima NEWS, jejich kritiku chápe, protiepidemický systém (PES) si pochvaluje.

reklama

Nová protikoronavirová opatření přijal kabinet přesto, že se situace začíná mírně zlepšovat. Podle systému PES je rizikové skóre na hodnotě 70 ze 100, což odpovídá čtvrtému stupni opatření. Oficiálně však platí stále pátý, tedy nejhorší stupeň. Přesun do čtvrtého pásma by znamenal třeba otevření základních škol pro všechny děti z prvního stupně či posunutí zákazu vycházení na 11. hodinu večer.

K tématu

„Systém je nastavený tak, aby nás provedl složitou cestou v době, kdy se stav bude zhoršovat. Ve chvíli, kdy se situace zcela stabilizuje, mohu říct s trochou nadsázky, že se PES stáhne zpět do boudy a nebude ho potřeba dále používat,“ vysvětluje ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Systém PES se mimo jiné zamlouvá i imunologovi Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR Václavovi Hořejšímu. Podle něj je jen škoda, že vláda s něčím takovým nepřišla dřív. „Lepší pozdě než vůbec. PES je základ, podle kterého se musíme řídit. Pokud budeme daná opatření dodržovat, bude se vývoj epidemie ubírat správným směrem,“ myslí si Hořejší.

Imunolog sice uznává, že zrovna nařízení související s obchody budou pro prodávající i zákazníky velmi složitá, ale na druhou stranu by měla v budoucnu snížit nárůst nakažených. „Když budou lidé stát fronty ve volném prostranství, jde o daleko menší riziko, než kdyby stáli uvnitř obchodů,“ vysvětluje Hořejší. Za účelem potenciálního zmenšení front by ale zrušil zavírání obchodů v neděli.

I když se počet nakažených snižuje, Hořejší zdůrazňuje, že zdaleka není vyhráno. „Bohužel klesá i počet testovaných. Lidé s mírnými příznaky nemoci se často ve vlastním sobeckém zájmu nechodí testovat, aby neměli potíže,“ říká. Imunolog Ústavu molekulární genetiky je také ostře proti tomu, aby vláda kvůli blížícím se Vánocům uvolňovala opatření a nedržela se právě systému PES.

K tématu

Další hlavní zprávy

Vláda

Ministr Brabec má zdravotní problémy. Po jednání uhelné komise skončil v nemocnici

Ministr Brabec má zdravotní problémy. Po jednání uhelné komise skončil v nemocnici

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) se nezúčastnil dnešní tiskové konference po jednání uhelné komise kvůli náhlé zdravotní indispozici. Tiskové oddělení ministerstva ČTK sdělilo, že je Brabec na vyšetření v nemocnici. Původně měl společně s dalším předsedou komise, ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem (za ANO), komentovat dnes přijaté doporučení komise ukončit využívání uhlí v České republice v roce 2038.

Koronavirus

Stovky volných termínů, jednotky zájemců. Učitelé se na covid testy zdarma nehrnou

Stovky volných termínů, jednotky zájemců. Učitelé se na covid testy zdarma nehrnou

Zájem učitelů o antigenní test na COVID-19 je na pražských odběrových místech v pátek zatím malý, i na dnešní den jsou ještě volné termíny. Potvrzují to mluvčí nemocnic a laboratoří, kde odběrová místa provozují. Celkem jich jsou v Praze více než tři desítky, učitele ale podle informací na webu netestují všechna. Některá soukromá se připojí v pondělí. Díky bezplatnému testování učitelů a od 18. prosince všech zájemců má podle vlády stoupnout počet testů.

Volný: Nucená vakcinace je znásilnění. Nasaďte si roušku, reagoval Blatný
Biden požádá Američany, aby sto dní nosili roušky. Sám se nechá naočkovat
Průměrná mzda dosáhla 35 402 korun. V Česku nejvíce vydělávají Pražané, přes 43 tisíc
reklama
reklama
Nedočkaví štamgasti vyrazili na pivo už v šest ráno. O půl sedmé byla plná hospoda

Lidé

Domácí zpravodajství

Česko může vést vláda až pěti stran. Slovákům přitom široké kabinety nefungovaly
Další články
reklama
reklama