reklama

Lepší fronty venku než uvnitř, komentuje nová pravidla v obchodech imunolog Hořejší

Vláda schválila další opatření pro boj s koronavirem, začnou platit ve středu. V obchodech bude moci nakupovat jen omezený počet zákazníků. Jeden člověk totiž pro sebe musí mít prostor 15 metrů čtverečních. Obchodníci nové nařízení kritizují. I když imunolog Václav Hořejší, který byl hostem pořadu 360° na televizi CNN Prima NEWS, jejich kritiku chápe, protiepidemický systém (PES) si pochvaluje.

reklama

Nová protikoronavirová opatření přijal kabinet přesto, že se situace začíná mírně zlepšovat. Podle systému PES je rizikové skóre na hodnotě 70 ze 100, což odpovídá čtvrtému stupni opatření. Oficiálně však platí stále pátý, tedy nejhorší stupeň. Přesun do čtvrtého pásma by znamenal třeba otevření základních škol pro všechny děti z prvního stupně či posunutí zákazu vycházení na 11. hodinu večer.

K tématu

„Systém je nastavený tak, aby nás provedl složitou cestou v době, kdy se stav bude zhoršovat. Ve chvíli, kdy se situace zcela stabilizuje, mohu říct s trochou nadsázky, že se PES stáhne zpět do boudy a nebude ho potřeba dále používat,“ vysvětluje ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Systém PES se mimo jiné zamlouvá i imunologovi Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR Václavovi Hořejšímu. Podle něj je jen škoda, že vláda s něčím takovým nepřišla dřív. „Lepší pozdě než vůbec. PES je základ, podle kterého se musíme řídit. Pokud budeme daná opatření dodržovat, bude se vývoj epidemie ubírat správným směrem,“ myslí si Hořejší.

Imunolog sice uznává, že zrovna nařízení související s obchody budou pro prodávající i zákazníky velmi složitá, ale na druhou stranu by měla v budoucnu snížit nárůst nakažených. „Když budou lidé stát fronty ve volném prostranství, jde o daleko menší riziko, než kdyby stáli uvnitř obchodů,“ vysvětluje Hořejší. Za účelem potenciálního zmenšení front by ale zrušil zavírání obchodů v neděli.

I když se počet nakažených snižuje, Hořejší zdůrazňuje, že zdaleka není vyhráno. „Bohužel klesá i počet testovaných. Lidé s mírnými příznaky nemoci se často ve vlastním sobeckém zájmu nechodí testovat, aby neměli potíže,“ říká. Imunolog Ústavu molekulární genetiky je také ostře proti tomu, aby vláda kvůli blížícím se Vánocům uvolňovala opatření a nedržela se právě systému PES.

K tématu

Další hlavní zprávy

Tatínek zemřel. Prosím, ať maminka přežije. Lékařka z JIP popsala příběhy z nemocnice
Pravnuk Jaroslava Haška: Na pivo přijďte jako Švejk, v šest večer po pandemii
Nenasazujte Sputnik V bez našeho posudku, vyzývá evropská léková agentura státy EU
Filip Smoljak: Řeknu vám, co jsou Zdeněk Svěrák a jeho syn Jan zač
Pár nezodpovědných šílenců riskuje a ohrožuje i policisty, řekl k demonstracím Hamáček
V nemocnicích přibylo pacientů ve vážném stavu. Šíření epidemie ale zpomalilo
reklama
reklama
KOMENTÁŘ: Vláda žene zoufalé lidi do náruče extrémistů. Rozvrat státu pokračuje

Názory

Domácí zpravodajství

Mezinárodní gang okradl české banky a pojišťovnu o 1,4 miliardy
Další články
reklama
reklama