reklama

Letadlu v Karáčí před pádem vysadily motory. Možná nedostatek paliva, říká expert

Pákistánská vláda a aerolinky zahájí rozsáhlé vyšetřování pádu letadla Airbus-A320, které se v pátek odpoledne zřítilo do obydlené části města Karáčí. Zasaženo bylo nejméně šest domů. Podle zatím známých informací měl stroj přijít o oba motory. Tragédii přežili z 99 lidí nejméně dva pasažéři. Americká CNN zatím informuje o minimálně 76 obětech.

reklama

Příčina vysazení motorů je předmětem vyšetřování. Podle leteckého publicisty Ladislav Kellera je ale možné, že stroje letěly s téměř prázdnými nádržemi. „Příčinou podobných nehod obvykle bývá, že dojde palivo. Ale v tuto chvíli nemůžu říci, proč přestaly oba motory fungovat naráz,“ sdělil Keller ve vysílání CNN Prima NEWS. „Nechce se mi věřit, že by posádka byla tak neopatrná, že by letěla s minimálním množstvím paliva. V takovém případě má povinnost ohlásit řízení letového provozu nouzový stav,“ doplnil expert.

K tématu

Možnost, že by do motorů v jeden moment vlétlo hejno ptáků, nepřijde Kellerovi příliš pravděpodobná. „Nikde není ani zmínka o tom, že by letadlo prolétalo oblastí, kde by byli ptáci,“ uvedl letecký publicista.

Vyšetřování pádu letadla bude založeno na mezinárodních normách a předpisech se souhlasem pákistánského premiéra a leteckých úřadů. Shrnutí incidentu je v procesu schvalování. Na průběh vyšetřování budou dohlížet mezinárodní inspektoři.

Průběh nehody

Airbus pákistánské společnosti PIA startoval v pátek v jednu hodinu odpoledne místního času (v 10:00 SELČ) z Láhauru na severu země a v Karáčí měl přistát za necelé dvě hodiny. Letadlo se ale po neúspěšných pokusech přistát zřítilo do hustě zalidněné čtvrti Model Colony blízko karáčského letiště.

Podle sdělení místních nemocnic se potvrdilo úmrtí nejméně 56 lidí, činitelé ale uváděli různá čísla. Karáčský starosta Vasim Achtar řekl, že zničeno bylo nejméně šest domů. Náčelník generálního štábu armády Džaved Badžva kondoloval pozůstalým. Premiér Imrán Chán na Twitteru uvedl, že je nehodou „šokován a zarmoucen“ a oznámil, že bylo okamžitě zahájeno vyšetřování příčin tragédie.

Dva cestující pád letadla přežili. Jedním z nich je podle regionálních úřadů ředitel paňdžábské banky Zafar Masúd. Muž utrpěl několik zlomenin, ale je podle mluvčího vlády provincie Sindh „při vědomí a dobře reaguje“.

Druhým přeživším je inženýr Muhammad Zubair, který pád letadla popsal v rozhovoru pro Geo News: „Poté co letadlo začalo hořet, rozepnul jsem si bezpečnostní pás na mém sedadle 8F. Potom jsem viděl světlo. Vyskočil jsem z letadla z výšky asi deseti stop (cca tři metry, pozn. red.). Poté dorazila sanitka a odvezli mě do nemocnice,“ vylíčil tragédii Zubair.

Byznys

Česká hospodářská idylka brzy skončí. Tvrdý náraz přijde nejpozději na podzim

Další hlavní zprávy

USA

Napětí v USA eskaluje: U Bílého domu hořelo, Trump se schovával v bunkru

Napětí v USA eskaluje: U Bílého domu hořelo, Trump se schovával v bunkru

Účastníci protestu proti policejní brutalitě u Bílého domu zapálili krátce před začátkem nočního zákazu vycházení ve Washingtonu vícero ohňů a v plamenech se podle přítomných novinářů ocitl i kostel na severní straně náměstí Lafayette Square ležícího vedle sídla amerických prezidentů. CNN uvedla, že během páteční noci využil prezident Donald Trump dokonce podzemní bunkr.

reklama
VIDEO: Cisterna vjela do protestujících na dálnici u Minneapolisu, dav řidiče napadnul
reklama
reklama
Astronauti z Crew Dragon už jsou na ISS, dostalo se jim vřelého uvítání

USA

Domácí zpravodajství

Tresty za týrání zvířat budou přísnější. Viníkovi hrozí až deset let za mřížemi
Colloredo-Mansfeldová ke sporu o Opočno: Když nevyhraji já, vyhrají moje děti
Další články
reklama
reklama