Pád letadla v Pákistánu komentuje zpravodajka CNN v Islámábádu Sophia Saifi
U pákistánského Karáčí v pátek spadlo civilní letadlo. Podle pákistánské letecké společnosti PIA v něm bylo 91 cestujících a 8 členů posádky. Stroj se zřítil v blízkosti obydlené oblasti. Podle zpravodajských agentur přežili nehodu dva lidé.
#PIA لاہور سے کراچی پی آئی اے کا جہاز لینڈنگ کرتے ہوئے شہری آبادی جناح گارڈن میں گر کر تباہ
— Dr.FizaKhan (@Dr_fizakhan) May 22, 2020
95 مسافر سوار تھے
اللہ سب خیر رکھے۔
آمین ثم آمین pic.twitter.com/dgbJPjR6Vn
Letadlo letecké společnosti Pakistan International Airlines letělo z pákistánského Láhauru do Karáčí a havarovalo poblíž letiště, uvádí televizní stanice SAMAA. Ta odkazuje na Úřad pro civilní letectví. Na palubě bylo podle všeho 91 cestujících a osm členů posádky, když se letadlo připravovalo na přistání. Komunikace s posádkou letadla byla prý ztracena minutu před jeho přistáním.
Informace médií o počtu lidí na palubě se ale od údaje sděleného starostou liší. Podle pákistánského deníku Dawn řekl mluvčí letecké společnosti PIA, které letadlo patřilo, že na palubě bylo 90 pasažérů a osmičlenná posádka. Televize Geo už zveřejnila seznam cestujících, podle nějž na palubě cestovalo 51 mužů, 31 žen a devět dětí. Úřad pro civilní letectví sdělil, že v letadle bylo 99 lidí včetně posádky.
Podle agentury ČTK, která se odvolává na světové agentury, nehodu přežili dva lidé.
Podle Geo bylo možné z trosek vyprostit 15 až 20 lidí a osm lidí bylo kvůli zranění převezeno do nemocnice. Geo také oznámila, že při nehodě přišel o život novinář Ansar Nakvi, který v minulosti pracoval pro stanici The News. Na palubě byl také ředitel paňdžábské banky Zafar Masúd, jehož rodina potvrdila, že přežil. PIA počítá s tiskovou konferencí.
Achtar řekl, že zničeno bylo nejméně šest domů. Náčelník generálního štábu armády Džaved Badžva kondoloval pozůstalým.
Záběry svědků ze sociálních sítí ukazují, že nad místem havárie stoupal černý kouř:
Airbus startoval v jednu hodinu odpoledne místního času (v 10:00 SELČ) z Láhauru a v Karáčí měl přistát za necelé dvě hodiny. Před přerušením kontaktu posádka oznámila podle pákistánské agentury pro civilní letectví selhání jednoho motoru a požádala o nouzové přistání. Svědci viděli letadlo několikrát zakroužit v blízkosti letiště. Podle stanice Geo dostal pilot informaci, že jsou na přistání připraveny obě letištní dráhy.
Na místo vyjely sanitky a záchranáři a armáda poslala jednotku rychlého nasazení. Na záběrech odvysílaných televizí Geo bylo vidět poblíž místa neštěstí mnoho lidí. Sanitky si mezi nimi musely klestit cestu. Armáda vyslala také vrtulník k odhadu škod a potřebného zásahu záchranářů. Ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo mimořádnou situaci ve všech velkých karáčských nemocnicích.