Léto bez restrikcí? Tento optimismus už mizí, řekl Prymula. Predikoval, kdy vlna skončí

Roman Prymula

Rozhovor s Romanem Prymulou

Počty případů covidu v Česku rychle rostou. Denní přírůstky se již pohybují kolem dvou tisíc nově infikovaných. Epidemiolog Roman Prymula v souvislosti s nástupem další koronavirové vlny upozornil, že by se v Česku mohla obnovit povinnost nošení respirátorů či v nějaké míře znovu zavést Tečka. Bývalý ministr zdravotnictví zároveň zmínil, že počty hospitalizovaných kvůli covidu stále nejsou alarmující. Ve vysílání CNN Prima NEWS také předpověděl, kdy by současná vlna mohla skončit.

„Nálada není optimální, lidé očekávali, že léto bude bez větších restrikcí. Vidíme, že vlna zasáhla celou Evropu. U nás probíhá i bez ohledu na vyšší turismus. Masově bych cesty do zahraničí nerušil. Dobré by ale bylo, aby se Češi na dovolených vyvarovali rizikům, tedy setkáním v uzavřených prostorách, kde je hodně lidí,“ řekl Prymula v pořadu Nový den.

Bývalý ministr zdravotnictví upozornil, že v některých evropských zemích se znovu zavádí povinné nošení respirátorů. „Optimismus, že v létě nebudou žádná opatření, už mizí. Pozitivita testů u nás přesahuje 30 procent. Vidíme také masivní přítomnost koronaviru v odpadních vodách,“ zmínil epidemiolog.

Prymula však připomněl že nejzásadnější údaj, tedy počet hospitalizovaných, se stále nachází v únosných mezích. V současnosti jich je 364. „Vlna by se neměla příliš lišit od těch předcházejících, mohla by být o něco rychlejší, může trvat zhruba tři měsíce. Ke kulminaci by mohlo dojít někdy 15. srpna,“ předpověděl Prymula. A jaká konkrétní opatření předpokládá v budoucnu?

„Může se začít uvažovat o revitalizaci Tečky či potřebě třetí dávky vakcíny k vycestování,“ řekl epidemiolog. Zároveň si je vědom, že motivace některých lidí v české společnosti dodržovat jakákoliv opatření je na absolutním minimu.

„Populace už není nastavena na to, aby tu byla přísná restriktivní opatření. Mohly by být zavedeny respirátory či motivace k očkování, o ničem dalším se asi ani nedá uvažovat,“ dodal.

Tagy: