reklama

Metodička dopravní výchovy varuje: Letos se budou děti na silnicích pohybovat více

Projekt Tým silniční bezpečnosti společnosti Bezpečně na silnicích má význam zejména v období letních prázdnin, kdy mají děti volno. Projekt by měl vylepšit povědomí o nebezpečí nejmenších účastníků silničního provozu. Metodička dopravní výchovy Markéta Novotná předpokládá, že zvláště o těchto letních prázdninách bude výskyt dětí v silničním provozu vysoký, a tak by podle ní řidiči i děti měli být opatrnější.

reklama

„Vlivem nemilých okolností, které tady v posledních týdnech a měsících byly, předpokládáme, že většina domácností, a tedy i dětí, zůstane na tuzemských dovolených. To znamená, že výskyt dětí v silničním provozu bude oproti klasickým prázdninám velmi vysoký. Takže bychom chtěli upozornit nejen rodiče a řidiče na to, že se tam budou nejen děti vyskytovat a mohli by je zranit. Zároveň je potřeba, aby i samotné děti věděly, jak by se v provozu měly chovat,“ vysvětlila metodička dopravní výchovy Markéta Novotná v pořadu Nový den.

Podle ní ale právě děti přistupují k silničnímu provozu zodpovědněji. „Říkáme, že děti nejsou připravené, výsledky České školní inspekce ukazují, že jejich kapacita není taková, jakou bychom si ideálně představovali. Ale často děti poučují rodiče a ostatní dospělé, jak by se správně v provozu měli chovat. A poukazují na nešvary, co by dělat neměli,“ popsala Novotná. Řidiči často podle ní podceňují například používání bezpečnostního pásu nebo dětských sedaček.

Základem je být dobrým vzorem pro děti

Projekt Tým silniční bezpečnosti se přesunul kvůli pandemii koronaviru více do on-line prostředí, a tak si mohou děti i rodiče znalosti ohledně silničního provozu jednoduše osvěžit. „Připravili jsme on-line testování, on-line otázky a trénování dopravní bezpečnosti, které mohou rodiče nebo děti nalézt na webovém portálu projektu. Stejně tak tam najdou veškeré materiály, které se jim snažíme předávat především na komunikačních kampaních ve školách nebo na různých akcích,“ dodala metodička dopravní výchovy.

Podle ní by řidiči neměli opomíjet žádné pravidlo silničního provozu, ale základem všech výchov nebo bezpečna je být dobrým vzorem dětem. „Když budeme dobrým vzorem, budeme tu mít i dobré řidiče,“ podotkla.

Zároveň připomněla, že cyklisté mají povinnost přilby jen do osmnácti let, ale vřele je doporučuje i dospělým. „Hlavu máme jen jednu a neměli bychom ani opomíjet, jaká je povinná výbava jízdního kola. Jsou to odrazky, brzdy, ale i další prvky, které lidé mohou nalézt jak na stránkách našich, nebo i jiných portálů a projektů,“ doplnila Novotná.

Tagy:
bezpečnost na silnicích letní prázdniny Markéta Novotná metodička dopravní výchovy dopravní výchova Tým silniční bezpečnosti Bezpečně na silnicích
Nová fakta o mutaci delta: Šíří se rychle jako neštovice. Ohrožuje neočkované těhotné
Koronavirus

Nová fakta o mutaci delta: Šíří se rychle jako neštovice. Ohrožuje neočkované těhotné

Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) v USA varovalo, že koronavirová mutace delta se šíří stejně rychle a snadno jako plané neštovice. Zkoumání institutu také naznačuje, že plně očkovaní jedinci šíří mutaci viru ve stejném rozsahu jako neočkovaní. Přesto vakcíny podle studií chrání proti vážnému průběhu covidu, a to i v případě varianty delta.

Oblíbenou destinaci Čechů v Turecku sužují požáry. Tisíce turistů byly evakuovány
Požáry

Oblíbenou destinaci Čechů v Turecku sužují požáry. Tisíce turistů byly evakuovány

Rozsáhlé lesní požáry sužují turistické destinace v Turecku, nejhůře je na tom Antalya na jihu země. Úřady už musely evakuovat z desítek hotelů tisíce turistů. Nejméně šest lidí už zemřelo, téměř stovka skončila v nemocnici. Oheň za sebou nechává spálené celé vesnice. Podle dostupných zpráv jsou všichni čeští turisté v pořádku. Nicméně místní obyvatelé zoufale prosí celý svět o pomoc.

Macrone, podej demisi! Přes 200 tisíc Francouzů protestovalo proti covidovým pasům

V Paříži i řadě dalších francouzských měst se v sobotu konaly demonstrace odpůrců takzvaných covidových pasů, jimiž se bude od 9. srpna nutné prokázat před vstupem na většinu veřejných míst. Podle ministerstva vnitra vyšlo do ulic přes 200 tisíc lidí, což je více než předchozí dvě protestní soboty. V Paříži se část demonstrantů střetla s policií. Na několika místech protestující útočili na novináře, uvedla agentura AFP.

Vondroušová na zlato nedosáhla. S Bencicovou prohrála v třísetové bitvě

Čtvrtou zlatou medaili pro českou výpravu na olympijských hrách v Tokiu tenistka Markéta Vondroušová nezajistila. Po senzační jízdě turnajem ji až ve finále zastavila Švýcarka Belinda Bencicová po setech 5:7, 6:2 a 6:3. I tak jde o velký úspěch a Česká republika má sedmou medaili, třetí stříbrnou. 24letá Bencicová má šanci na zlatý double, protože v neděli hraje i vyvrcholení soutěže deblistek, a to proti Barboře Krejčíkové a Kateřině Siniakové.

Život bez roušek i restrikcí. Rozvolníme, když to v září půjde dobře, slibuje Vojtěch

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) nehrozí povinné očkování hasičům, zdravotníkům ani policistům. Ti, kteří by se chtěli očkování vyhnout, by totiž mohli ze svého povolání odejít, což by představovalo značný problém. Vojtěch také v rozhovoru MF Dnes řekl, že pokud bude v září situace s covidem v Česku dobrá, rozvolní se jako ve Velké Británii. Tam už neplatí téměř žádné restrikce.

reklama

Domácí zpravodajství

Pirátský kandidát na ministra sponzoroval radikální aktivisty. Byla to chyba, přiznává

Kandidát Pirátů na ministra pro místní rozvoj a pražský radní pro bydlení a transparentnost Adam Zábranský finančně podporoval radikální ekologické hnutí Extinction Rebellion. Od loňského srpna do letošního června mu posílal pětistovku měsíčně jako příspěvek na činnost. Vyplývá to z jeho transparentního účtu. Zpětně vnímá jako chybu, že podporu neukončil dříve.

Na Prostějovsku se srazily vlaky. Na místě byli zranění, provoz je přerušen

Aktualizováno

V Němčicích nad Hanou na Prostějovsku se v sobotu odpoledne srazila lokomotiva s osobním vlakem. Provoz na trati mezi Nezamyslicemi a Kojetínem je přerušen, dva vozy osobního vlaku vykolejily. Dva lidé byli zraněni, řekla policejní mluvčí Miluše Zajícová. Zranění podle ní utrpěl jeden cestující v osobním vlaku a strojvedoucí v samotné lokomotivě. Podle mluvčí Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje Lucie Mikiskové šlo v obou případech o lehká zranění. Hasiči z vlaku evakuovali pět cestujících a personál vlaku.

Z Prahy do Ostravy po D1? Ještě dlouho ne. Dostavba posledního úseku se opět zpožďuje

Nejstarší česká dálnice čeká dlouhé dekády na své dokončení. Přestože zbývá dostavět pouhých 10 kilometrů D1 kolem Přerova, řidiči se z Prahy do Ostravy po celé její délce jen tak nesvezou. Krajský úřad Olomouckého kraje totiž rozhodl, že stavební povolení pro některé malé objekty související s touto stavbou nemůže řešit přerovský magistrát, ale on sám. A to znamená další zdržení.

reklama