reklama

Metodička dopravní výchovy varuje: Letos se budou děti na silnicích pohybovat více

Projekt Tým silniční bezpečnosti společnosti Bezpečně na silnicích má význam zejména v období letních prázdnin, kdy mají děti volno. Projekt by měl vylepšit povědomí o nebezpečí nejmenších účastníků silničního provozu. Metodička dopravní výchovy Markéta Novotná předpokládá, že zvláště o těchto letních prázdninách bude výskyt dětí v silničním provozu vysoký, a tak by podle ní řidiči i děti měli být opatrnější.

reklama

„Vlivem nemilých okolností, které tady v posledních týdnech a měsících byly, předpokládáme, že většina domácností, a tedy i dětí, zůstane na tuzemských dovolených. To znamená, že výskyt dětí v silničním provozu bude oproti klasickým prázdninám velmi vysoký. Takže bychom chtěli upozornit nejen rodiče a řidiče na to, že se tam budou nejen děti vyskytovat a mohli by je zranit. Zároveň je potřeba, aby i samotné děti věděly, jak by se v provozu měly chovat,“ vysvětlila metodička dopravní výchovy Markéta Novotná v pořadu Nový den.

Podle ní ale právě děti přistupují k silničnímu provozu zodpovědněji. „Říkáme, že děti nejsou připravené, výsledky České školní inspekce ukazují, že jejich kapacita není taková, jakou bychom si ideálně představovali. Ale často děti poučují rodiče a ostatní dospělé, jak by se správně v provozu měli chovat. A poukazují na nešvary, co by dělat neměli,“ popsala Novotná. Řidiči často podle ní podceňují například používání bezpečnostního pásu nebo dětských sedaček.

Základem je být dobrým vzorem pro děti

Projekt Tým silniční bezpečnosti se přesunul kvůli pandemii koronaviru více do on-line prostředí, a tak si mohou děti i rodiče znalosti ohledně silničního provozu jednoduše osvěžit. „Připravili jsme on-line testování, on-line otázky a trénování dopravní bezpečnosti, které mohou rodiče nebo děti nalézt na webovém portálu projektu. Stejně tak tam najdou veškeré materiály, které se jim snažíme předávat především na komunikačních kampaních ve školách nebo na různých akcích,“ dodala metodička dopravní výchovy.

Podle ní by řidiči neměli opomíjet žádné pravidlo silničního provozu, ale základem všech výchov nebo bezpečna je být dobrým vzorem dětem. „Když budeme dobrým vzorem, budeme tu mít i dobré řidiče,“ podotkla.

Zároveň připomněla, že cyklisté mají povinnost přilby jen do osmnácti let, ale vřele je doporučuje i dospělým. „Hlavu máme jen jednu a neměli bychom ani opomíjet, jaká je povinná výbava jízdního kola. Jsou to odrazky, brzdy, ale i další prvky, které lidé mohou nalézt jak na stránkách našich, nebo i jiných portálů a projektů,“ doplnila Novotná.

K tématu

Tagy: bezpečnost na silnicích koronavirus letní prázdniny Markéta Novotná metodička dopravní výchovy dopravní výchova Tým silniční bezpečnosti Bezpečně na silnicích

Další hlavní zprávy

Byznys

Bude mít Česko další státní banku? Nutnost, říká Alena Schillerová

Bude mít Česko další státní banku? Nutnost, říká Alena Schillerová

Ministryně financí Alena Schillerová plánuje založit státní banku po vzoru německého KfW. O záměru šéfky státní kasy informoval Deník N. Schillerovou k tomu vede zkušenost se zpracováním žádostí firem o státní finanční pomoc v průběhu koronavirové krize. Nebyl by to přitom první bankovní dům, který ve svých rukou drží český stát.

Koronavirus

Hygienička: Pokud je dítě na táboře, v ČR musí být přítomen i zákonný zástupce

Hygienička: Pokud je dítě na táboře, v ČR musí být přítomen i zákonný zástupce

O tomto víkendu se naplno rozbíhá sezóna dětských táborů. I ty letos poznamenala koronavirová krize. Jak hlásí mnozí vedoucí, dětí oproti loňsku jim ještě přibylo, protože lidé rušili dovolené v zahraničí a posílali náhradou děti právě na tábory. Hygienici už také vyrazili na kontroly, letos samozřejmě i se zaměřením na dodržování zvýšených hygienických požadavků kvůli prevenci nákazy koronavirem, jak potvrdila v rozhovoru pro CNN Prima NEWS ředitelka odboru hygieny dětí a mladistvých, Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Marie Nosková.

reklama
Prezidentské volby rozhoduje jen několik států USA. Jak tyto swing states fungují?
reklama
reklama
Japonsko má revoluční rychlovlak šinkansen, může jet i při zemětřesení

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Milion chvilek volá po společné opoziční stínové vládě. Nejde to, reagují politici
Šikana mezi vězni: Odsouzenému ostatní propichují ušní bubínky nebo strhávají nehty
Černý pátek na českých silnicích: Následkem nehod zemřelo šest lidí, letos nejvíce
Další články
reklama
reklama