reklama

Metodička dopravní výchovy varuje: Letos se budou děti na silnicích pohybovat více

Projekt Tým silniční bezpečnosti společnosti Bezpečně na silnicích má význam zejména v období letních prázdnin, kdy mají děti volno. Projekt by měl vylepšit povědomí o nebezpečí nejmenších účastníků silničního provozu. Metodička dopravní výchovy Markéta Novotná předpokládá, že zvláště o těchto letních prázdninách bude výskyt dětí v silničním provozu vysoký, a tak by podle ní řidiči i děti měli být opatrnější.

reklama

„Vlivem nemilých okolností, které tady v posledních týdnech a měsících byly, předpokládáme, že většina domácností, a tedy i dětí, zůstane na tuzemských dovolených. To znamená, že výskyt dětí v silničním provozu bude oproti klasickým prázdninám velmi vysoký. Takže bychom chtěli upozornit nejen rodiče a řidiče na to, že se tam budou nejen děti vyskytovat a mohli by je zranit. Zároveň je potřeba, aby i samotné děti věděly, jak by se v provozu měly chovat,“ vysvětlila metodička dopravní výchovy Markéta Novotná v pořadu Nový den.

Podle ní ale právě děti přistupují k silničnímu provozu zodpovědněji. „Říkáme, že děti nejsou připravené, výsledky České školní inspekce ukazují, že jejich kapacita není taková, jakou bychom si ideálně představovali. Ale často děti poučují rodiče a ostatní dospělé, jak by se správně v provozu měli chovat. A poukazují na nešvary, co by dělat neměli,“ popsala Novotná. Řidiči často podle ní podceňují například používání bezpečnostního pásu nebo dětských sedaček.

Základem je být dobrým vzorem pro děti

Projekt Tým silniční bezpečnosti se přesunul kvůli pandemii koronaviru více do on-line prostředí, a tak si mohou děti i rodiče znalosti ohledně silničního provozu jednoduše osvěžit. „Připravili jsme on-line testování, on-line otázky a trénování dopravní bezpečnosti, které mohou rodiče nebo děti nalézt na webovém portálu projektu. Stejně tak tam najdou veškeré materiály, které se jim snažíme předávat především na komunikačních kampaních ve školách nebo na různých akcích,“ dodala metodička dopravní výchovy.

Podle ní by řidiči neměli opomíjet žádné pravidlo silničního provozu, ale základem všech výchov nebo bezpečna je být dobrým vzorem dětem. „Když budeme dobrým vzorem, budeme tu mít i dobré řidiče,“ podotkla.

Zároveň připomněla, že cyklisté mají povinnost přilby jen do osmnácti let, ale vřele je doporučuje i dospělým. „Hlavu máme jen jednu a neměli bychom ani opomíjet, jaká je povinná výbava jízdního kola. Jsou to odrazky, brzdy, ale i další prvky, které lidé mohou nalézt jak na stránkách našich, nebo i jiných portálů a projektů,“ doplnila Novotná.

Tagy:
bezpečnost na silnicích letní prázdniny Markéta Novotná metodička dopravní výchovy dopravní výchova Tým silniční bezpečnosti Bezpečně na silnicích

Hlavní zprávy

Jsou připraveni na válku. Americký generál popsal ničivou sílu Rusů u hranic s Ukrajinou
Rusko

Jsou připraveni na válku. Americký generál popsal ničivou sílu Rusů u hranic s Ukrajinou

Rusko podle vedení americké armády shromáždilo podél hranice s Ukrajinou útvary mnoha různých druhů a „zjevně“ je v jeho možnostech tyto síly použít. Nejvýše postavený americký generál Mark Milley na pátečním brífinku hovořil o přítomnosti pozemních, vzdušných, námořních i jiných formací. Ministr obrany USA Lloyd Austin řekl, že konflikt není nevyhnutelný a že ruský prezident Vladimir Putin má i jiné možnosti než je rozsáhlý útok.

Masivní požár restaurace a chaty v Hostýnských vrších. Na místě zasahují desítky hasičů

V Hostýnských vrších shořela restaurace a chata Na Tesáku. Na místě zasahovalo 80 hasičů, obvodové konstrukce se částečně zbortily. Vyhlášen byl třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu. V objektu byli v době požáru dva lidé, hořící budovu stihli opustit, potvrdil mluvčí zlínských hasičů Roman Žemlička. Rozsáhlý požár objekt zcela zničil.

Fotbalový Jágr nemá ani po 37 letech kariéry dost. Blázen, obdivuje Miuru Horváth

Nekončí, jede dál. Japonský fotbalista Kazujoši Miura nedávno odešel na hostování z Jokohamy do Suzuky. Na tom by nebylo nic nezvláštního, kdyby nezměnil působiště po 16 letech. Kdyby jeho profesionální kariéra nebyla rozprostřena do pěti různých dekád. Zkrátka kdyby nekopal do míče, nebral za to peníze a brzy neoslavil už 55. narozeniny. „Před tím musíte smeknout klobouk,“ říká pro CNN Prima NEWS bývalý reprezentant a nyní asistent trenéra Viktorie Plzeň Pavel Horváth, který si s věčným Miurou zahrál.

Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Do vězení půjdu s hrdostí, říká Kubkův stalker. Pekarová chce víc stíhání dezinformátorů

Známí antivaxeři Jana Peterková a Patrik Tušl odmítají nejen očkování, ale i obvinění ze strany policie, která je stíhá kvůli dezinformacím a stalkingu. Zatímco bývalá reportérka podle vyšetřovatelů opakovaně lhala o covidové situaci i účincích vakcín, Tušl zase pronásledoval známé osobnosti boje s pandemií. Oba dva si za své výstupy na sociálních sítích nechali platit od svých podporovatelů.

Kobercový nálet politických náměstků, auta, sekretářky. Tak vláda šetří, kritizuje opozice

Nová vláda měla šetřit, místo toho nechává nabobtnávat resorty o další úředníky. Je to kobercový nálet politických náměstků, kritizovali opoziční politici kabinet Petra Fialy (ODS) v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Podle šéfa Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy bude potřeba při šetření sáhnout také do legislativy – po odstranění zbytečné byrokracie a odborů by pak bylo možné propustit nepotřebnou lidskou sílu.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Zlínští lékaři provedli unikátní operaci. Pacientce pomůže na nohy nepotřebná kost

Naprosto unikátní operaci ve středu provedli lékaři v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně. Zákrok podstoupila pacientka, která skončila po autonehodě upoutaná na lůžko s rozdrceným bércem. Lékaři použili zdravou část lýtkové kosti, aby nahradili chybějící kus kosti holenní, která je ve spodní části nohy hlavní. Žena by tak mohla v budoucnu znovu chodit.

reklama