reklama

Lhář, klaun, podvodné volby, sklapni. Debata Trumpa s Bidenem nabídla řadu ostrých výroků

První televizní debata mezi prezidentskými kandidáty Donaldem Trumpem a Joem Bidenem byla plná osobních invektiv. „Můžeš už sklapnout, chlape? Každý ví, že jsi lhář,“ vmetl do tváře Trumpovi Biden. „Na tobě není nic chytrého,“ opáčil americký prezident. Přinášíme rekapitulaci sedmi nejzásadnějších momentů z jejich vzájemného klání.

reklama

1. Můžeš už sklapnout, chlape?

Během debaty si kandidáti často skákali do řeči a nerespektovali pravidlo, že nemají soupeře během řeči dvě minuty přerušovat. To porušoval především Trump. V jednom okamžiku moderátorovi Chrisovi Wallacovi došla trpělivost. Prezidenta upozornil, že jeho tým souhlasil s pravidlem, a vyzval ho, aby se jím řídil. Na konci první ze šesti částí debaty už vypadal Joe Biden unavený. „Můžeš už sklapnout, chlape?“ zasténal v jednu chvíli.

2. Každý ví, že jsi lhář

„Všechno, co tady říká, je prostě lež. Každý ví, že je lhář,“ řekl o Trumpovi Biden během výměny názorů o zdravotní péči. Navíc vmetl Trumpovi do tváře, že je „nejhorším prezidentem, jakého kdy tato země měla“.

Trump ovšem nezůstal pozadu. „Na tobě není nic chytrého, Joe. Za sedmačtyřicet let jsi neudělal nic,“ zdůraznil.

3. Máme podvodné volby

„Doufám, že to budou spravedlivé volby. Ale když vidím manipulaci s desítkami tisíc hlasovacích lístků, nemůžu s tím souhlasit. Znamená to, že máme podvodné volby,“ uvedl Trump.

Americký prezident dodal, že bude připraven obrátit se v tomto ohledu na Nejvyšší soud. Ten by se podle komentátorů mohl přiklonit více doprava, pokud Senát schválí nominaci právničky Amy Coneyové Barrettovové, kterou navrhl právě Trump.

„Nikdo vůbec neprokázal, že dochází k podvodům souvisejícím s poštovními lístky. Nemá tušení, o čem mluví,“ reagoval Biden.

Americká korespondentka Cordelia Lynchová to okomentovala slovy: „Tvrdou pravdou je, že bychom možná neznali vítěze těchto voleb několik dní nebo týdnů po volební noci. Bude to ošklivá cesta k inauguraci.“

4. Koho chcete, abych odsoudil? Dejte mi jméno!

Když byl Trump požádán, aby odsoudil rasistické a militantní skupiny, pustil se místo toho do levicových aktivistů. Na sociálních médiích tomu byla věnována velká pozornost. „Nechce věci uklidnit,“ řekl Biden a dodal, že prezident „přilévá benzín do ohně“.

„Jistě, jsem ochoten to udělat, ale téměř vše, co vidím, pochází z levice. Jsem ochoten udělat cokoli. Chci vidět mír.“ Prezident se pak otočil na moderátora a zeptal se: „Koho chcete, abych odsoudil? Dejte mi jméno!“

Nakonec prohlásil: „Hrdí hoši (Proud boys, neofašistická organizace, pozn. red.), ustupte a čekejte, ale řeknu vám, někdo musí něco udělat s Antifou a levicí, protože to není problém pravice. Toto je problém levice.“ Chvíli po debatě se na sociální síti Telegram na účtu Proud boys objevila zpráva: „Ustupujeme a čekáme.“

5. Zaplatil jsem daně z příjmu milion dolarů

Na otázku, zda je pravda, že v roce 2016 zaplatil na dani z příjmu jen 750 dolarů, jak uvádí The New York Times, odpověděl prezident: „Zaplatil jsem daně z příjmu milionů dolarů.“

„Ukažte nám svá daňová přiznání,“ vložil se do toho Biden. Korespondentka Lynchová při tom prý zažila déjà vu: „Trumpova odpověď na jeho daňové přiznání je přesně stejná jako před čtyřmi lety během debaty s Hillary Clintonovou,“ napsala.

6. Prezident nemá žádný plán

„Prezident nemá žádný plán, nic nepředložil,“ řekl Biden o svém protivníkovi a poukázal na to, že během pandemie zemřelo 200 000 Američanů.

Trump řekl, že by zahynuly miliony lidí, pokud by to měl na starosti Biden. Dodal, že jeho včasná akce zakazující cestování z Číny zachránila tisíce životů. Prezident uvedl, že USA jsou jen „několik týdnů“ od vakcíny a jeho vláda odvedla „skvělou práci“.

7. S tímhle klaunem je to těžké

Trump se zmínil také o Bidenovu synovi Hunterovi. Tvrdil, že moskevský starosta mu dal miliony dolarů a tázal se na jeho vztahy s Ukrajinou. Hovořil také o Hunterových problémech s drogami.

„O jeho rodině, si můžeme povídat celou noc,“ udeřil Biden. „S tímto klaunem je těžké se do toho pustit.“

Další ostrá výměna názorů proběhla kvůli Bidenovu zesnulém synovi Beauovi a jeho vojenské službě.

Kdo vyhrál?

Okamžitý průzkum CBS News zjistil, že podle 48 procent voličů zvítězil Biden a podle 41 procent Trump. Zbytek respondentů na to neměl jasný názor.

„Obávám se, že to byla vůbec nejhorší prezidentská debata. Nedostatečná podstata, slangový zápas na hřišti,“ uvedla Lynchová. „Přitom to byla pravděpodobně nejočekávanější debata za posledních 30 let,“ dodala.

Na celý záznam prezidentské debaty se můžete podívat zde:

Tagy:

Hlavní zprávy

Modlitby střídá hněv. Ovčáček se pustil do Senátu i koalic, Zemana spojuje s Churchillem
Miloš Zeman

Modlitby střídá hněv. Ovčáček se pustil do Senátu i koalic, Zemana spojuje s Churchillem

 • Aktualizováno
 • Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček se na Twitteru ohradil proti kritice, která se na Hrad snesla kvůli návštěvě šéfa Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) u Miloše Zemana. Podle něj je v „médiích a mezi politiky takový řev“ kvůli tomu, že se začala hroutit „pracně budovaná lež o nemohoucím panu prezidentovi“. Ovčáček zpochybnil i slova šéfa Senátu Miloše Vystrčila (ODS) o tom, že případná aktivace článku 66 Ústavy by byla k ochraně prezidenta jakožto instituce i osoby.

  Jednání lidí v Zemanově okolí působí jako boj o čas, myslí si senátor Oberfalzer

  Senátor Jiří Oberfalzer (ODS) v pořadu 360° na CNN Prima NEWS řekl, že jednání lidí v okolí prezidenta Miloše Zemana působí jako boj o čas. „Čtvrteční vystoupení jeho manželky mi přišlo lidské a uvěřitelné. Hlavní sdělení bylo, aby byl Zeman v klidu a mohl se uzdravit. Lze si ho ale vysvětlit i tak, že kancelář prezidenta chtěla podtrhnout blokaci informací,“ konstatoval.

  Den před koncem lákala Bohemia Energy zákazníky. O peníze nepřijdete, vzkazuje lidem

  Skupina Bohemia Energy se ohradila proti zprávám o svém krachu. Všem svým závazkům prý dostojí a lidé o své peníze nepřijdou, vzkazuje společnost veřejnosti. „Ke krachu ani insolvenci v žádném případě nedochází,“ uvedla tisková mluvčí energetické skupiny Hana Novotná. Na přechodu odběratelů k dodavateli poslední instance to podle Energetického regulačního úřadu nic nemění.

  Útočník pobodal v kostele britského poslance. Politik v nemocnici zraněním podlehl

  Aktualizováno

  Britský konzervativní poslanec David Amess zemřel poté, co jej v pátek pobodal útočník. Policie předpokládaného pachatele činu zadržela, pětadvacetiletý muž je podezřelý z vraždy. Útok se stal krátce po poledni místního času (14:05 SELČ) v kostele v Leigh-on-Sea 60 kilometrů na východ od Londýna při setkání s voliči v Amessově volebním obvodu. Vyšetřování vraždy britského poslance Amesse prozatím vede protiteroristická jednotka, zatím však nedošla k závěru, že se jednalo o teroristický čin.

  Sledujte nedělní Partii: Kdy vznikne nová vláda? Dorazí Havlíček, Vondra i Fiala z SPD

  Kdy budeme mít novou vládu? Nejen to bude téma nedělní Partie. Hosty budou Karel Havlíček z Hnutí ANO, Alexandr Vondra z ODS, Radim Fiala z SPD a Martin Jiránek z Pirátské strany, jeden z kandidátů na obsazení funkce ministra průmyslu a obchodu. Jakou roli sehraje zdraví prezidenta republiky? Ve druhé části diskuse se zeptáme současného a bývalého předsedy Senátu Miloše Vystrčila a Milana Štěcha. Sledujte od 11 hodin na CNN Prima NEWS.

  reklama

  Domácí zpravodajství

  Jurečka: Vondráček by měl rezignovat. Nechceme ho ani v novém vedení Sněmovny

  Radek Vondráček (ANO) by měl rezignovat na post předsedy Sněmovny, prohlásil na tiskové konferenci předseda lidovců Marian Jurečka. Vondráčkovi stejně končí mandát předsedy 21. října, podle Jurečky by ale rezignace byla jakýmsi symbolem. Lidovci se zároveň vyslovili proti tomu, aby byl Vondráček ve vedení nové Sněmovny. Ustavující schůze Sněmovny se má konat 8. listopadu. Právě na ní by si měli poslanci volit své vedení, tedy předsedu i místopředsedy.

  Preventivní testy na covid od prosince nebude hradit stát. Mění se i podmínky karantény

  Aktualizováno

  Preventivní testy na COVID-19 by se mohly přestat hradit z veřejného zdravotního pojištění od 1. prosince, bude to navrhovat ministerstvo zdravotnictví, řekla v pátek novinářům hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Testy zůstanou zdarma pro děti do 12 let. Podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) budou i další výjimky, například pro lidi, kteří už mají první dávku očkování. Ministerstvo rovněž navrhne, aby karanténu pro lidi po kontaktu s nakaženým koronavirem bylo možné po sedmi dnech ukončit negativním testem.

  reklama