Libuše Šafránková nemoc do poslední chvíle tajila. Co řekla před smrtí?

Legendární herečka zemřela pouhé dva dny po svých osmašedesátých narozeninách. V poslední době se spekulovalo o tom, že rakovina plic, se kterou bojovala před šesti lety a při nevyhnutelné operaci přišla o pětinu svého dýchacího orgánu, udeřila znovu.

V posledních letech jako by se po představitelce pohádkové Popelky slehla zem. Nevycházela z domu, přestala komunikovat se světem. A když se v bulvárních médiích před časem objevily fotografie, jak Libuše za doprovodu svého manžela, herce Josefa Abrháma a jejich syna Josefa vchází na onkologické oddělení, bilo se na poplach. Tehdy ještě národ uklidňovala s tím, že je všechno v pořádku a nic se neděje.

„Děkuji za optání, nejsem v nemocnici a cítím se dobře,“ napsala v SMS zprávě. Dokonce prozradila, že se chystá znovu natáčet a poprosila, ať jí držíme palce. K tomu už ovšem nikdy nedošlo. A spekulací na téma jejího zdraví začalo přibývat.

Když poprvé zrádnou rakovinu plic překonala, věděla, že ještě zdaleka není vyhráno. I lékaři jí na rovinu sdělili, že se může znovu vrátit. „Beru to všechno s obrovskou pokorou, nikdy nevíte, co přijde... Vesmír je velmi nevyzpytatelný a hravý. Vždycky nás může mile i nemile překvapit,“ měla se na pozoru herečka, která se neproslavila jen rolí Popelky. Ty další si můžete připomenout zde.

Přestože během těžkého boje s nemocí musela podstoupit řadu nepříjemností, brala ji velmi statečně a snažila se do poslední chvíle myslet pozitivně. „Musela jsem se naučit používat injekční stříkačku. Měla jsem nejdříve trému, ale sestřička, která mě to učila, řekla, že si mám myslet, že třeba dávám prádlo do pračky. Je to činnost jako každá jiná. A tak si teď i v jiných situacích říkám: ‚Ano, dávám prádlo do pračky, dávám prádlo do pračky...‘ A jde to. Musí,“ svěřila v posledním rozhovoru, který poskytla herecké kolegyni Evě Hruškové.

„Nejdůležitější je mít radost. Nenechat se ničím zlomit a brát život s nadsázkou,“ dodala ještě. Od té doby už veřejně nepromluvila. Nebrala telefony a neodpovídala ani na SMS zprávy. Legendární herečka, kterou národ zbožňoval, bude všem moc chybět. Vzpomínají na ni desítky kolegů a blízkých a o její smrti se píše i v zahraničí – nejen v Německu, kde jsou Tři oříšky pro Popelku snad ještě populárnější než v Česku.

Připomeňte si některé z jejích slavných filmových rolí: Báječná léta pod psa nebo Jak utopit dr. Mráčka aneb konec vodníků v Čechách

Tagy: