reklama

Někteří lidé na Hodonínsku jsou stále bez střechy nad hlavou. Obávají se příchodu zimy

V neděli 24. října jsou to přesně čtyři měsíce od přírodní katastrofy, která zasáhla jižní Moravu. V sedmi obcích na Hodonínsku a Břeclavsku vzalo tornádo život šesti lidem a způsobilo miliardové škody. Vedle únavy z nekonečné práce začíná lidem přidělávat starosti i blížící se zima. Řada domů totiž stále nemá střechu.

reklama

Před týdnem ještě neměl dům Františka Nosterského ani krov a vypadalo to, že se svojí manželkou budou muset trávit zimu v provizorních podmínkách. V posledních dnech se ale všechno změnilo. Jako jeden z posledních v obci Moravská Nová Ves se i tento dům může těšit na novou střechu.

„Tornádo nám poničilo několik pokojů včetně ložnice. Všechno odlétlo včetně nábytku,“ popsal Nosterský. Spíš než nadcházející studené zimy se manželé obávají, že červnové tornádo nebylo ojedinělé. Vedle domu jim přírodní živel zničil i celou zahradu.

Lidé poslali do postižených oblastí přes miliardu korun

„Na zahradě stál padesátiletý modřín. Teď tady není nic, zahrada je holá. Navíc máme obavy, že se tu tornádu zalíbilo a přijde zas,“ řekla Marie Nosterská. Lidem ze zasažených domů i po čtyřech měsících stále přijíždějí pomáhat dobrovolníci. A ti, co nemůžou přiložit ruku k dílu, posílají aspoň peníze.

Podpořit obyvatele z postižených obcí přijeli milovníci a zároveň majitelé amerických aut. Ti mezi sebou vybrali více než čtvrt milionu korun, které postupně rozdělí mezi nejpostiženější rodiny. „Chtěli jsme pomoct konkrétním lidem, nechtěli jsme dělat anonymní sbírku, kdy se peníze někam pošlou a my nemáme pod kontrolou, kde skončí,“ uvedl spoluorganizátor akce Daniel Nečesaný.

Přes humanitární organizace dosud poslali lidé do postižených oblastí víc jak miliardu korun, přitom jen z účtu brněnské Charity odešlo k neděli více než 226 milionů.

Tagy:
počasí zima lidé domy škody Hodonínsko tornádo Břeclavsko jižní Morava

Hlavní zprávy

Případů omikronu bude u nás zřejmě více. S nakaženou ženou cestovalo dalších osm lidí

Aktualizováno

Se ženou, která přicestovala z Namibie a u níž se prověřuje výskyt varianty omikron, cestovalo dalších osm lidí z ČR. Hygienici zjišťují, zda jsou nakažení covidem, řekla hygienička Pavla Svrčinová. Je proto možné, že nakažených novou variantou přibyde. U ženy sekvenační analýza liberecké nemocnice potvrdila omikron na 90 procent, sdělil ČT v sobotu večer mluvčí Krajské nemocnice Liberec Václav Řičář.

Antivaxeři jsou i mezi lékaři. Uvěřili nějakým konspiračním teoriím, nechápe Prymula

Česká lékařská komora eviduje desítky stížností na lékaře, kteří upřednostňují neočkované pacienty a nechtějí vakcínu proti covidu aplikovat. Patří mezi ně třeba dětská lékařka z Přeštic, podle které by dětem vakcína mohla ublížit. Praktický lékař z Nýřan zase považuje některá koronavirová opatření za nesmyslná. Podle Romana Prymuly tito lékaři uvěřili konspiračním teoriím.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Havlíčkem a Rakušanem: Prožijí Češi Vánoce v lockdownu?

Řítí se Česko do lockdownu? Pandemie nabírá na síle a vláda přistupuje k radikálnímu zpřísnění opatření. Ve čtvrtek večer premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) oznámil, že od pátku 26. listopadu platí nouzový stav. Co když nová opatření nezaberou? Stráví Češi Vánoce v lockdownu? Sledujte pořad Partie v neděli od 11hodin na CNN Prima NEWS, v první části s vicepremiérem v demisi Karlem Havlíčkem (ANO) a předsedou hnutí STAN Vítem Rakušanem.

reklama

Domácí zpravodajství

První případ varianty omikron v Česku: Jde o ženu, která letěla z Namibie přes JAR

Aktualizováno

V České republice se potvrdila první nákaza variantou koronaviru omikron. Ta je podle expertů nejen nebezpečnější, ale také se rychleji šíří a umí obejít očkování. Sekvenační analýza v liberecké nemocnici v sobotu večer ukázala, že s 90% pravděpodobností skutečně jde o tuto variantu. Jedná se o Češku, která se vrátila z Namibie a letěla přes Jihoafrickou republiku (JAR) a Dubaj.

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

Stehlíková: O Cimickém to věděla celá Praha. Zeman chtěl ocenit predátora, jako je on

Prezident Miloš Zeman chtěl vyznamenat stejného predátora, jako je on sám, naráží na kauzu s psychiatrem a spisovatelem Janem Cimickým v rozhovoru pro CNN Prima NEWS psychiatrička a exministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. Podle ní věděla celá Praha, že Cimický sexuálně obtěžoval ženy. Že nakonec vyznamenání nedostane, podle Stehlíkové může pomoci i dalším obětem sexuálního násilí.

reklama