reklama

Lidé pracující na dohodu dostanou kompenzaci přes 31 tisíc, schválili poslanci

Ten, kdo během koronavirové krize pracoval na dohodu a přišel o výdělek, dostane kompenzaci ve výši až 31 150 korun. V pátek o tom rozhodla Sněmovna, ruku zvedli poslanci napříč politickým spektrem. Opozice tepala vládu, že návrh mohl být schválen už mnohem dříve.

reklama

Novela zákona o kompenzačním bonusu stanoví, že lidé pracující na dohodu budou moci žádat finanční správu o 350 korun denně za období od 12. března do 8. června 2020. Celkem tak mohou dostat až 31 150 korun.

K tématu

Žádat budou moci ti, kteří práci na dohodu plnili nejméně čtyři z šesti měsíců před krizí a odváděli nemocenského pojištění. Na dohodu často pracují maminky samoživitelky, rodiče malých dětí, lidé v penzi nebo studenti. Pro předlohu hlasovalo 143 poslanců napříč politickým spektrem, proti nebyl nikdo.

Opozice kritizovala vládu, že s návrhem mohla přijít mnohem dřív. „Vítáme tento návrh. Jen je potřeba zopakovat, že podobný návrh tady byl před měsícem. To mě mrzí. Že vláda vystavila řadu lidí tomu, že museli chodit na úřad práce nebo se vyskytli ve finančních potížích,“ řekla během pátečního jednání poslankyně Věra Kovářová (STAN).

Pozdě, ale přece, kvitoval Ferjenčík

„Snažili jsme se na to upozornit už od března. Stát zapomněl na lidi, kteří řádně pracovali a odváděli daně. Ta pomoc sice přichází pozdě, ale pořád je řada dobrých důvodů, proč ji schválit alespoň teď,“ uvedl pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík.

K tématu

Opatření vyjde státní kasu až na dvě miliardy korun. Kompenzační bonus se bude hradit ze sdílených daní, z toho obce přijdou zhruba o půl miliardy. Ministryně financí Alena Schillerová chce navrhnout, aby se obcím vrátilo 50 korun na jednoho obyvatele.

Sněmovna předlohu schválila podle paragrafu 90, tedy hned v prvním čtení. Novela tak rovnou poputuje do Senátu.

Další hlavní zprávy

Politika

Česko může vést vláda až pěti stran. Slovákům přitom široké kabinety nefungovaly

Česko může vést vláda až pěti stran. Slovákům přitom široké kabinety nefungovaly

V Česku zbývá rok do voleb, které určí nové složení Poslanecké sněmovny a zřejmě i novou vládu. Opozice se zformovaly do dvou bloků, přičemž oba chtějí zvítězit nad tím druhým a zároveň touží porazit hnutí ANO premiéra Andreje Babiše. Jak Ivan Bartoš vedoucí Piráty s hnutím STAN, tak Petr Fiala šéfující bloku ODS, KDU-ČSL a TOP 09 říkají, že chtějí být příštími premiéry. Vzhledem k názorovému zakotvení stran se navíc dají očekávat konflikty, pokud se oba bloky rozhodnou vytvořit společnou koaliční vládu. S takovými kabinety má dlouholeté zkušenosti Slovensko a nutno podotknout, že spíše negativní.

Očkování proti covidu budou Čechům hradit pojišťovny, rozhodla Sněmovna
Ve věznicích kvůli covidu chybí stovky dozorců. Budou za ně zaskakovat policisté
Ministr Brabec má zdravotní problémy. Po jednání uhelné komise skončil v nemocnici
Volný: Nucená vakcinace je znásilnění. Nasaďte si roušku, reagoval Blatný
reklama
reklama
Nedočkaví štamgasti vyrazili na pivo už v šest ráno. O půl sedmé byla plná hospoda

Lidé

Domácí zpravodajství

Stovky volných termínů, jednotky zájemců. Učitelé se na covid testy zdarma nehrnou
Průměrná mzda dosáhla 35 402 korun. V Česku nejvíce vydělávají Pražané, přes 43 tisíc
Další články
reklama
reklama