reklama

Lidé pracující na dohodu dostanou kompenzaci přes 31 tisíc, schválili poslanci

Ten, kdo během koronavirové krize pracoval na dohodu a přišel o výdělek, dostane kompenzaci ve výši až 31 150 korun. V pátek o tom rozhodla Sněmovna, ruku zvedli poslanci napříč politickým spektrem. Opozice tepala vládu, že návrh mohl být schválen už mnohem dříve.

reklama

Novela zákona o kompenzačním bonusu stanoví, že lidé pracující na dohodu budou moci žádat finanční správu o 350 korun denně za období od 12. března do 8. června 2020. Celkem tak mohou dostat až 31 150 korun.

K tématu

Žádat budou moci ti, kteří práci na dohodu plnili nejméně čtyři z šesti měsíců před krizí a odváděli nemocenského pojištění. Na dohodu často pracují maminky samoživitelky, rodiče malých dětí, lidé v penzi nebo studenti. Pro předlohu hlasovalo 143 poslanců napříč politickým spektrem, proti nebyl nikdo.

Opozice kritizovala vládu, že s návrhem mohla přijít mnohem dřív. „Vítáme tento návrh. Jen je potřeba zopakovat, že podobný návrh tady byl před měsícem. To mě mrzí. Že vláda vystavila řadu lidí tomu, že museli chodit na úřad práce nebo se vyskytli ve finančních potížích,“ řekla během pátečního jednání poslankyně Věra Kovářová (STAN).

Pozdě, ale přece, kvitoval Ferjenčík

„Snažili jsme se na to upozornit už od března. Stát zapomněl na lidi, kteří řádně pracovali a odváděli daně. Ta pomoc sice přichází pozdě, ale pořád je řada dobrých důvodů, proč ji schválit alespoň teď,“ uvedl pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík.

K tématu

Opatření vyjde státní kasu až na dvě miliardy korun. Kompenzační bonus se bude hradit ze sdílených daní, z toho obce přijdou zhruba o půl miliardy. Ministryně financí Alena Schillerová chce navrhnout, aby se obcím vrátilo 50 korun na jednoho obyvatele.

Sněmovna předlohu schválila podle paragrafu 90, tedy hned v prvním čtení. Novela tak rovnou poputuje do Senátu.

Další hlavní zprávy

Specifická krása. Díky lezení souzníte s přírodou, na pískovcové skály to chce odvahu

Specifická krása. Díky lezení souzníte s přírodou, na pískovcové skály to chce odvahu

Díky úspěchům lezce Adama Ondry se o sportovní lezení zajímá čím dál více lidí. Umělé lezecké stěny jsou občas přeplněné, ti zkušenější proto vyráží ven. Za „kumšt“ se dá považovat lezení na pískovcových skalách, které je o něco náročnější. Odměnou za zdolané špígry jsou nádherné výhledy a krása okolní přírody, se kterou člověk při lezení souzní.

reklama
Lidé v karanténě budou moci volit z auta pouze ve středu
Policie pátrá po ozbrojeném muži, který loupil v Chebu. Možná jde o zločince z Německa
reklama
reklama
Apokalyptické záběry z Bejrútu: Jak výbuch proměnil město v trosky

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Zemřela baletka Eva Horáková z Národního divadla, bylo jí padesát let
Derby Sparta–⁠Slavia se bude hrát 7. listopadu. Fotbalová liga má program pro 18 klubů
Další články
reklama
reklama