reklama

Lidé pracující na dohodu dostanou kompenzaci přes 31 tisíc, schválili poslanci

Ten, kdo během koronavirové krize pracoval na dohodu a přišel o výdělek, dostane kompenzaci ve výši až 31 150 korun. V pátek o tom rozhodla Sněmovna, ruku zvedli poslanci napříč politickým spektrem. Opozice tepala vládu, že návrh mohl být schválen už mnohem dříve.

reklama

Novela zákona o kompenzačním bonusu stanoví, že lidé pracující na dohodu budou moci žádat finanční správu o 350 korun denně za období od 12. března do 8. června 2020. Celkem tak mohou dostat až 31 150 korun.

K tématu

Žádat budou moci ti, kteří práci na dohodu plnili nejméně čtyři z šesti měsíců před krizí a odváděli nemocenského pojištění. Na dohodu často pracují maminky samoživitelky, rodiče malých dětí, lidé v penzi nebo studenti. Pro předlohu hlasovalo 143 poslanců napříč politickým spektrem, proti nebyl nikdo.

Opozice kritizovala vládu, že s návrhem mohla přijít mnohem dřív. „Vítáme tento návrh. Jen je potřeba zopakovat, že podobný návrh tady byl před měsícem. To mě mrzí. Že vláda vystavila řadu lidí tomu, že museli chodit na úřad práce nebo se vyskytli ve finančních potížích,“ řekla během pátečního jednání poslankyně Věra Kovářová (STAN).

Pozdě, ale přece, kvitoval Ferjenčík

„Snažili jsme se na to upozornit už od března. Stát zapomněl na lidi, kteří řádně pracovali a odváděli daně. Ta pomoc sice přichází pozdě, ale pořád je řada dobrých důvodů, proč ji schválit alespoň teď,“ uvedl pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík.

K tématu

Opatření vyjde státní kasu až na dvě miliardy korun. Kompenzační bonus se bude hradit ze sdílených daní, z toho obce přijdou zhruba o půl miliardy. Ministryně financí Alena Schillerová chce navrhnout, aby se obcím vrátilo 50 korun na jednoho obyvatele.

Sněmovna předlohu schválila podle paragrafu 90, tedy hned v prvním čtení. Novela tak rovnou poputuje do Senátu.

Další hlavní zprávy

Krimi

Noční razie: Policisté zadrželi v Česku dvacet lidí kvůli výjezdům na Ukrajinu

Noční razie: Policisté zadrželi v Česku dvacet lidí kvůli výjezdům na Ukrajinu

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) během nočních zásahů po celé republice zadrželi téměř dvacet lidí v souvislosti s výjezdy na Ukrajinu. S informací přišel Deník N. Policie podezírá pět lidí z teroristických činů kvůli zapojení do bojů na východě Ukrajiny na straně tzv. Doněcké lidové republiky, uvedl žalobce.

USA

Expolicista Chauvin, který zaklekl na Floyda, je vinen. Hrozí mu až 75 let vězení

Expolicista Chauvin, který zaklekl na Floyda, je vinen. Hrozí mu až 75 let vězení

Soudní proces s obžalovaným 45letým Derekem Chauvinem, bývalým policistou, který v květnu minulého roku zaklekl na Afroameričana George Floyda, jenž následně zemřel, se chýlí ke konci. Chauvin byl v úterý večer evropského času porotou prohlášen vinným za vraždu druhého stupně, vraždu třetího stupně a zabití druhého stupně. Následně byl vzat do vazby.

Vávra: Z lidí se stanou teroristi jen kvůli vyjádření názoru. Nový zákon je absurdní
Slovákům můžeme jen závidět. Babišovi ministři by se od sousedů měli učit komunikaci
Bojíte se Zemana, rýpala do Pirátů koalice Spolu. Babiše přitom mohla svrhnout už dávno
Biden k Chauvinovi: Byla to vražda za bílého dne, rasismus je skvrnou na duši národa
reklama
reklama
Ať se Česko připraví na tvrdé sankce. Zeman si musí vybrat stranu, varuje ruský expert

Rusko

Domácí zpravodajství

Plán rozvolňování: Obchody se otevřou na začátku května, na kadeřnictví si ale počkáme
Vlivný podnikatel střílel brokovnicí na mladou rodinu, prý ze strachu. Vyšetřování končí
Chceme další vyhoštění Rusů z ambasády, vzkázala Sněmovna vládě a odsoudila „terorismus“
Další články
reklama
reklama