reklama

Vojtěch: Omikron se prokázal jen u dvou lidí z Liberce. Další případy jsou jen podezření

Definitivně potvrzené sekvenací jsou podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) jen dva případy varianty koronaviru omikron z Liberce. Ostatní jsou zatím jen podezření. Ve čtvrtek totiž přišly zprávy z Brna, že omikron začal řádil v tamních školách.

reklama

„V tuto chvíli nemáme 100procentní sekvenací potvrzené žádné jiné případy než dva z Liberce. U všech ostatních případů jde zatím o suspektní, které vychází z diskriminačního PCR, ale nejsou potvrzeny sekvenací,“ řekl Vojtěch ve vysílání CNN Prima NEWS.

Zapojeny jsou prý všechny sekvenující laboratoře. „Jsme v lepší situaci než v době, kdy nastoupila delta. Sledujeme případy importů ze zahraničí,“ ubezpečil ministr zdravotnictví.

Hlavní hygienička Pavla Svrčinová jeho slova potvrdila, V Česku máme tedy potvrzené jen dva případy z Liberecka. „Ve čtvrtek jsme dostali hlášení o šesti suspektních případech z Jihomoravského kraje. Jedná se o dvě zdravotní sestry z covidária FN Brno, jejich dvě děti a poté z okresu Blansko dvě děti ve věku 10 a 11 let,“ prozradila.

V Brně se dva týdny zpět hrálo vodní polo, kterého se účastnil i tým z Jihoafrické republiky. „I tam prošetřujeme možné vazby nákazou omikron,“ řekla hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Podezření na omikron je také u dvou dětí na Blanensku. Všichni, kteří byli v kontaktu s podezřelými, jsou v karanténách.

Další hlášený případ je z Prahy

Dále je hlášený jeden podezřelý případ ze Středočeského kraje, kdy se ke konci karantény testovali cestující po příletu z Dubaje. Jedná se o stejný let jako v případě prvního potvrzeného případu. Poslední hlášení je podle Svrčinové z Prahy, kde je u jedné osoby cestovatelská anamnéza z Afriky.

Potvrzené jsou zatím pouze případy z Liberecka. První nakaženou byla žena, která se vracela z cest do České republiky z Namibie přes Jihoafrickou republiku a Dubaj. Jako druhý případ se v Česku ve středu potvrdil právě její kontakt.

Svrčinová také potvrdila, že testování dětí ve školách se uskuteční v předvánočním týdnu pouze v pondělí 20. prosince. Poté bude případně jen v ohniscích nákazy. Vojtěch ještě dodal, že od 13. prosince bude možné registrovat děti od 5 do 12 let k očkování. Vakcíny dorazí příští týden.

Tagy:

Hlavní zprávy

Rusové hodně blafují. Rozhodli se Ukrajince šikanovat, tvrdí Šedivý
360°

Rusové hodně blafují. Rozhodli se Ukrajince šikanovat, tvrdí Šedivý

K masivnímu útoku na Ukrajině ze strany Ruska nedojde. Moskva totiž hodně blafuje a rozhodla se Ukrajince šikanovat. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl armádní generál v záloze, vedoucí Katedry bezpečnostních studií CEVRO Institutu Jiří Šedivý. Nevyloučil ale, že by mohlo dojít pravděpodobně k „bojůvkám“ na hranicích.

Účinnost vakcín rychle slábne. Posilovací dávka ale rapidně zvyšuje ochranu, i u omikronu
Koronavirus

Účinnost vakcín rychle slábne. Posilovací dávka ale rapidně zvyšuje ochranu, i u omikronu

Varianta omikron v posledních dnech v Česku přebírá vládu. Z britské studie UK Health Security Agency vyplývá, že účinnost očkovacích látek proti symptomatickému průběhu nemoci je u varianty omikron výrazně nižší než u varianty delta. Ochrana navíc rychle slábne. Vakcíny ale dál spolehlivě chrání člověka před tím, že skončí s těžkým průběhem v nemocnici. V případě přeočkovaní klesá riziko hospitalizace až o 90 %.

Vydají poslanci Babiše policii kvůli Čapímu hnízdu? Sněmovní výbor projedná její žádost

Sněmovní mandátový a imunitní výbor bude v úterý pokračovat v projednávání žádosti o vydání bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) k trestnímu stíhání v případu Čapí hnízdo. Posuzovat má i žádost o vydání někdejšího pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) v kauze opencard. Je možné, že výbor už dá doporučení sněmovnímu plénu, jak by mělo o žádostech rozhodnout.

Expert: Žalob ve sportu kvůli covidu může přibývat. U Djokoviče selhali organizátoři

Expert na sportovní právo Jan Šťovíček se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS rozpovídal o sporu srbského tenisty Novaka Djokoviče s australskou vládou. Světová jednička nakonec nemohla nastoupit na Australian Open a pokusit se tak přidat 21. grandslamové vítězství. Předmětem sporu mezi Djokovičem a australskou vládou je fakt, že sportovec není očkován proti covidu.

Záhadná nemoc postihuje mladé lidi v Kanadě. Experti netuší, co vážné potíže způsobuje

Kanadu znepokojuje záhadná nemoc, která postihuje především mladé lidi. Jde o neurologickou chorobu, která se projevuje nespavostí, halucinacemi nebo problémy s myšlením. Oficiální počet nemocných je 48, podle zdrojů webu The Guardian jich ale může být až 150. Experti se přou, co nemoc způsobuje. Podle některých informací se však úřady chystají oznámit, že za vším stála špatná diagnostika.

reklama

Domácí zpravodajství

Farský je vlastizrádce. Jeho stáž v USA je protistátní činnost, zdůrazňuje Okamura

Předseda SPD Tomio Okamura se znovu ostře pustil do poslance Jana Farského (STAN) za jeho osmiměsíční stáž na americké univerzitě v Oregonu. Podle něj politik svým odjezdem, o kterém věděl již před loňskými říjnovými volbami, podvedl voliče. Vzhledem k tomu, co bude Farský v USA studovat, Okamura neváhal v souvislosti s ním použít pojem „vlastizrádce“.

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost

Počet křesťanů hlásících se ke katolické církvi se za posledních deset let snížil o 340 tisíc, vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. V pondělí v podvečer na to upozornil pražský pirátský radní pro bydlení Adam Zábranský s tím, že to není špatná zpráva. Katolická církev v Česku pod vedením kardinála Dominika Duky má podle něj na společnost negativní vliv.

reklama