Olympiáda 2028: Nové sporty, stará sportoviště. Co víme o letních hrách v Los Angeles?

V roce 2028 to bude již potřetí, co se v americkém Los Angeles uskuteční olympiáda. Zajímavostí je, že sportovci se v řadě disciplín utkají na stadionech z posledních her, které se konaly před více než 40 lety. To by mělo přinést významnou úsporu nákladů. Z programu olympiády v Los Angeles byly prozatím vyřazeny moderní pětiboj, box a vzpírání, o zařazení naopak usilují kriket či karate.

Termín olympijských her 2028

Letní olympijské hry v roce 2028, oficiálně Hry XXXIV. olympiády, se budou konat v Los Angeles ve Spojených státech amerických. Zahájení her připadá na 14. července 2028, ukončení na 30. července 2028. Od 15. srpna 2028 budou na programu paralympijské hry, závěrečný ceremoniál se uskuteční 27. srpna 2028.

V Los Angeles se konají olympijské hry již potřetí v historii, v minulosti se na tomtéž místě uskutečnily v letech 1932 a 1984. Město se tak zařadí po bok Londýna a Paříže, tyto evropské metropole rovněž hostily olympiádu třikrát.

Olympijská sportoviště

Los Angeles chce co možná nejvíce využít stávající prostory a sportoviště, které jsou již ve výstavbě bez ohledu na pořádání her. Díky tomu by olympiáda měla proběhnout udržitelným způsobem a navíc ušetřit značné investice. Právě záměr udržitelnosti her byl hlavní důvod, proč si Los Angeles získalo Mezinárodní olympijský výbor (MOV), který vybírá pořadatele z kandidátských měst.

Centrem olympijského dění bude tzv. Downtown Sport Park, který zahrnuje několik sportovišť, například:

 • Banc of California Stadium, kde se budou konat fotbalové zápasy a část atletiky.
 • Los Angeles Memorial Coliseum bude sloužit jako atletický stadion.
 • Crypto.com Arena bude hostit basketbalové zápasy.

Další sportovní akce se budou konat v Valley Sports Park, South Bay Sports Park, Long Beach Sports Park a oblasti Westside. Některá olympijská klání budou odsunuta do vzdálenějších sportovišť, například volejbal do haly v Anaheimu nebo některé zápasy amerického fotbalu na stadion Rose Bowl v Pasadeně.

Zahájení sportovního svátku v Los Angeles se má konat na SoFi stadionu a Los Angeles Memorial Coliseum.

Sporty na LOH 2028

Pokud bychom měli shrnout olympijské hry v Los Angeles v základních číslech, budou obsahovat více než 3 000 hodin sportovních klání na 800 akcích. Očekává se, že olympijských a paralympijských her v Los Angeles se zúčastní na 15 000 sportovců.

Program letních olympijských her zahrnuje 28 klíčových disciplín a další sporty, které se v průběhu let obměňují – celkem budou sportovci soutěžit ve více než 40 disciplínách.

Vyřazené sporty pro LOH 2028

Mezinárodní olympijský výbor oznámil, že z programu prozatím stahuje moderní pětiboj, box a vzpírání. Návrat těchto disciplín bude možný pouze v případě, že vyřeší své kauzy do zasedání MOV v roce 2023.

U boxu a vzpírání se jedná o podezření z korupce ve vedení sportovních federací, u vzpírání se k problémům přidaly ještě dopingové aféry. V moderním pětiboji se řeší vyřazení parkuru a jeho nahrazení novou disciplínou. K tomu došlo po skandálu na olympijských hrách v Tokiu, kde německá trenérka uhodila neposlušného koně.

Nové sporty pro LOH 2028

Své místo na olympiádě v Los Angeles si naopak vydobyly skateboarding, sportovní lezení a surfing. Tyto tři sporty se zařadily na hlavní program her po úspěšném debutu na olympiádě v Tokiu.

Do užšího seznamu sportů, které by se na LOH 2028 mohly objevit, se zařadily:

 • kriket
 • break-dance
 • baseball/softball
 • lakros
 • flag football
 • karatekickbox
 • squash
 • motorsport

Finální rozhodnutí o programu her by mělo padnout na zasedání MOV v roce 2023. Není dán přesný počet sportů, které se na olympiádě mohou konat. Nicméně Výbor si stanovil závazek, že se her účastní nanejvýš 10,5 tisíce sportovců.

Vstupenky na letní olympijské hry 2028

Zatím není známo, kdy začne předprodej vstupenek na olympijské hry v Los Angeles. Průměrná cena vstupenek by měla činit 13 až 457 dolarů.

Další kandidátská města

Los Angeles se původně ucházelo o olympijské hry v roce 2024. Mezi další kandidátská města patřila Paříž, Budapešť, Hamburk a Řím. Poslední tři jmenovaná města svoji kandidaturu stáhla kvůli vysokým nákladům či nesouhlasu obyvatel.

Mezinárodní olympijský výbor se dohodl, že zároveň zvolí pořadatele olympijských her v roce 2024 a 2028. Paříž preferovala pořadatelství v roce 2024, jelikož uběhne 100 let od konání olympiády v Paříži v roce 1924.

Dne 31. července 2017 tak MOV oznámil, že jediným kandidátským městem pro LOH 2028 je Los Angeles. Oficiálně bylo pořadatelství městu uděleno 13. září 2017 na zasedání MOV v Limě. Výbor ocenil zejména využití stávajících sportovišť a financování výhradně ze soukromých zdrojů.

Rozpočet olympiády

Odhadované náklady na pořádání olympiády činí 6,88 miliard amerických dolarů. Tento návrh se ovšem týkal her v roce 2024, a proto bude ještě upraven pro rok 2028. Celá akce by měla být financována ze soukromých zdrojů, ačkoliv město Los Angeles a stát Kalifornie se nechaly slyšet, že poslouží jako finanční pojistka.

Očekává se, že 2 miliardy dolarů se vydělají na prodeji vstupenek. Celkem 2,5 miliardy by mělo pocházet od sponzorů. Pořadatelé již uzavřeli smlouvy s Delta Airlines, Deloitte a Nike.

Logo olympiády

Los Angeles zveřejnilo logo olympiády v září 2020. Skládá se z písmen LA a číslic 28. Písmeno A se v designu loga obměňuje, celkem existuje 32 variant. To zachycuje dynamiku města a různorodost jeho obyvatel. Každé písmeno A bylo navrženo jedním tvůrcem pod heslem „Každé A vypráví příběh“.

Mezi tvůrce loga patří sportovci, jako je Allyson Felix, Alex Morgan nebo Chloe Kim, ale také zpěvačka Billie Eilish, herečka Reese Witherspoon či youtuberka Lilly Singh.

Kdo je maskotem olympiády?

Maskot pro olympiádu v Los Angeles v roce 2028 zatím není známý. Při posledních hrách v LA v roce 1984 představova maskotal Orel Sam. Jednalo se o orla bělohlavého, který je symbolem Spojených států amerických. Jeho autorem byl Bob Moore – umělec pracující pro společnost Disney. Právě díky předloze v Disney postavičkách se Orel Sam stal oblíbencem především u dětských diváků LOH.

Tagy: